• 20:51 – Модні кольори 2019 року в одязі – що носити і як модно поєднувати? 
 • 22:05 – Жіночі черевики – весна 2019 фото наймодніших моделей сезону 
 • 19:48 – Модні кольори весна-літо 2019 – що носити цього сезону? 
 • 19:43 – Що носити цієї весни: 10 головних трендів 

Іван Купала в 2019 році: дата свята, історія і народні традиції

Іван Купала відноситься до категорії народних свят. Він не є офіційним, але має велику популярність у всіх слов'янських народів. За традицією, він відзначається в день літнього сонцестояння, і супроводжується народними обрядами. Визначити, якого числа буде проходити Іван Купала в 2019 році, дуже просто — дата свята є постійною. Це означає, що щороку він відзначається в один і той же час — 7 липня або 24 червня за старим стилем.

Ще в давнину, в часи язичництва, з цим святом пов'язано чимало забобонів і прикмет. Поклоніння Сонцю і природі, які дарують врожай та добробут, лягло в основу безлічі обрядів. З приходом християнства, свято зберігся, однак його значення змінилося. В сучасний час він більш відомий, як Різдво Іоанна Предтечі. Незважаючи на те, що стародавній свято вже давно залишився лише в історії, в народі його люблять, і з радістю відзначають.

Дата святкуванняУ 2019 році Івана Купала припадає на неділю, 7 липня. Свято починається в ніч проти 6 липня, в суботу. Вважається, що купальська ніч — це час, наповнений особливою, містичною силою. Цей період відрізняється від звичайних найкоротшої ночі і найтривалішим днем. Народні гуляння тривають і протягом всього наступного дня до заходу сонця.

Стародавні язичники відзначали свято бога сонця Ярила в ніч з 23 на 24 червня. В купальську ніч проводились різноманітні обряди, багато з яких дійшли і до наших днів. Після переходу слов'ян на григоріанський календар, він став святкуватися 7 липня, але в деяких країнах його відзначають в середині червня.

Історія народного святаІван Купала в 2019 році: дата свята, історія і народні традиції


Іван Купала — свято, який зумів зберегти майже всі давні язичницькі традиції, незважаючи на те, що багато з них були скасовані християнською церквою. Він продовжує залишатися і зараз самим життєрадісним і веселим святом, наповненим чудесами і чарами. Вважається, що назву народного свята отримало на честь одного з літніх богів по імені Купало. Він був менш могутнім, ніж Ярило, але дуже шанованим у народі. Йому поклонялися всі хлібороби, які просили у нього хороший урожай.

Купало вважався покровителем усього рослинного світу, та був уособленням родючості. У народі його поважали і всіляко вихваляли, щоб здобути його прихильність. День літнього сонцестояння вважався останнім днем життя бога на землі, який помирав до наступної весни. Тому виник красивий і цікавий обряд похорону опудала Купали, яке спалювали або відправляли вниз за течією річки. Похорони були веселими та радісними, так як всі знали, що з приходом весни бог відродиться.

Так як язичницьке свято з виникненням християнства був приурочений до Дня Різдва Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна, в народі його стали називати Івановим днем. Повністю відмовитися від Купали було неможливо, тому в народі і зараз він називається купальської ночі або Іванов Купала.

Традиції і обрядиНародні гуляння починаються ввечері 6 числа відразу після заходу сонця. Давні традиції трохи видозмінилися, однак основна їх частина залишилася незмінною. Святкові гуляння тривають до світанку, а вдень готується опудало, яке спалюють ближче до вечора.

Іван Купала в 2019 році: дата свята, історія і народні традиції
Найпопулярніші традиції :


 • Ще з вечора молоді люди збирають солому і роблять опудала Купала і Марени, прикрашаючи їх гілочками квітів і яскравими стрічками. Навколо цих опудал водять хороводи, танцюють і співають обрядові пісні.

 • В останню ніч, коли вмирає Купала, на землю виходить всіляка нечисть. Для того, щоб вигнати злих духів, використовують магічні властивості вогню і води. Після цього розпалюють вогнища, через які всі дружно перестрибують, очищаючись і силу вогню.

 • Вважається, що вода у всіх водоймах володіє цілющими властивостями, тому молоді люди плетуть віночки з рослин і опускають їх у річки. Також їх використовують і для ворожінь.

 • Іноді в центрі вогнища встановлюється стовп з черепом коров'ячої або кінської голови, яка уособлює домашню худобу. Навколо цього вогнища також водять хороводи з піснями. Коли вогонь стихає, через нього по черзі стрибають хлопці і дівчата. В народі вважали, що відмовлятися від цього випробування не можна. Дівчата, які боялися стрибати, називалися відьмами. Їх били гілками кропиви і посипали курячими пір'ям.

 • На обрядовому вогнищі намагалися спалити всі старі непотрібні речі. Вважалося, що так можна буде відвести від себе і своїх близьких хвороби і нещастя. Іноді в багаття і кидають гарні нові речі, якщо їх господар хворіє. Так можна було отримати силу очищувального вогню і допомогти швидкому одужанню.

 • У селах і селищах в святкову ніч намагалися спалити смоляні бочки або старі колеса від возів. Круглі предмети символізували річний колообіг сонця. Вважалося, що саме ці предмети допоможуть Купали відродитися навесні. Щоб отримати його благословення для всього села, корящие колеса і бочки скачували з гори або пагорба. • Ворожіння, обряди та прикмети  З цим святом пов'язано чимало прикмет і повір'їв. Закохані хлопець і дівчина повинні неодмінно перестрибнути через палаюче вогнище, тримаючи один одного за руки. Вважається, що це допоможе зробити їх союз більш міцним і щасливим. Якщо під час стрибка руки не будуть з'єднані, незабаром вони розлучаться.

  Іван Купала в 2019 році: дата свята, історія і народні традиції
  Існували й інші прикмети, на які потрібно було звертати увагу під час свята:


 • Ввечері і купальської ночі обов'язково стежили за погодою. Якщо ввечері йде дощ, все літо буде сухим і спекотним. Якщо небо чисте, зоряне, а вранці буде рясна роса, чекай хороший урожай овочів і грибів.

 • Поганою прикметою є змія, яку можна зустріти в траві під час гулянь. Вважається, що вона несе в собі застереження про майбутню біду. У народі вірили, що навіть якщо обійти змію, сім'ю все одно чекають великі втрати і збитки. • Купання є одним із головних обрядів свята. Починаючи з купальської ночі можна було купатися у відкритих водоймах до Ільїна дня. Вважалося, що свято вся нечисть покидає воду, тому можна було не боятися водяних, русалок та інших злих духів.

  Головними атрибутами свята є віночки з трав та купальське дерево. Ввечері, після заходу сонця, всі фруктові дерева прикрашали яскравими стрічками, ягодами, вінками і квітами. Також використовували листяні рослини, але деревце повинно бути не старше 3 років. Навколо цих дерев водили хороводи, а ближче до ночі дівчата оберігали його від хлопців, що зображують бажання викрасти деревце.

  Купальський вінок — незмінне прикраса всіх дівчат. Існував звичай плести віночки з цілющих трав і рослин. Після свята дівчата кидали його у воду, на дах будинку або зберігали і використовували в якості оберега. Жінки і дівчата використовували цю ніч не тільки для розваг, але і для ворожінь.

  Магія свята  Іван Купала в 2019 році: дата свята, історія і народні традиції
  Після збору трав для вінок, дівчата ворожили на судженого. Перераховуючи кількість рослин, які використовуються для плетіння, можна було дізнатися, на кого чекає в цьому році весілля. Непарне число — чекай сватів, парне — цього року дівчина заміж не вийде.

  Також ворожили на річці. У вінок ставили запалену свічку, після чого опускали його в воду. Якщо він довго тримається на воді, свічка не гасне, поки не догорить, дівчина піде з батьківського дому. Якщо він потонув, поплив далеко за течією, або гаснула свічка — нареченій доведеться почекати.

  Існувала прикмета, що в цю ніч зацвітає папороть, і якщо хтось знайде квітуча рослина, того чекає багатство і велика удача. Проте, зірвати квітку не просто, і навіть небезпечно. Щоб злі духи не забрали в пекло, квітка необхідно заховати за пазухою, і швидко піти, не оглядаючись.

  Відео про свято Іван Купала


  Іван Купала в 2019 році: дата свята, історія і народні традиції
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають