• 20:36 – Красиві дати для весілля в 2022 році для одруження 
  • 20:51 – Модні кольори 2019 року в одязі – що носити і як модно поєднувати? 
  • 20:38 – Модні сумки весна-літо 2019 – тенденції, тренди, кольори, новинки 
  • 22:05 – Жіночі черевики – весна 2019 фото наймодніших моделей сезону 

Ураза Байрам 2019: якого числа починається і закінчується, традиції і привітання

Говорячи про найважливіших для кожного правовірного мусульманина дати і свята, не можна не згадати, звичайно ж, про щорічне Ураза Байрам – одному, мабуть, з найбільш шанованих і відомих. Він зазначається, традиційно для ісламу, за місячним календарем, і, відповідно, за григоріанським його день завжди буде зміщуватися приблизно на декаду щодо того, що було в минулому році. Так, в 2019 році Ураза Байрам припадає на 4 – 5 червня (з вечора до вечора). Триває він всього один день, але святковими за ним рахуються і наступні два-три дні. Він зовсім жодним чином не прив'язаний до часу року, на відміну від, наприклад, тієї ж християнської Пасхи, тому, теоретично він може випасти взагалі на будь-який день. У всіх мусульманських країнах Ураза Байрам обов'язково робиться вихідним днем, як і наступні день-два за ним, у тому числі, звичайно ж, і в Росії, але, зрозуміло, з поправкою на регіони з переважаючим сповідують іслам населенням. Так, вже багато років у нього можуть не працювати жителі Татарстану, Дагестану, Карачаєво-Черкесії, Чечні, Кабардино-Балкарії, Башкортостану і Адигеї.

Що таке Ураза Байрам?

Ураза Байрам (араб. – «Ід-аль-Фітр») відзначається в перший день Шавваля і знаменує собою розговіння після посту в році – протягом усього місяця Рамадан. Традиція його ведеться від пророка Мухаммада – від 624 року і значимість його поступається хіба що Курбан Байраму.
Ураза Байрам 2019: якого числа починається і закінчується, традиції і привітання
Всього свято триває три дні, а починається він з вечірнього читання таравиха намазу, причому, дуже добре, якщо всю цю ніч вдається пробдеть в читанні молитов. Рекомендується читати намаз прямо в мечеті, спільно з іншими членами мусульманської общини, але, у виняткових випадках дозволяється це робити і вдома. Дуже важливим духовним етапом свята вважається роздача милостині — закят: кожен віруючий, без винятків, або залишає у храмі якийсь розмір грошового пожертвування, і потім вже його служителі самі роздають все нужденним, або ж самостійно допомагає всім стражденним. За бажанням, розмір допомоги може бути будь-яким. Милостиня є одним з п'яти стовпів релігії, тому нехтувати нею ніхто не має права.
Ураза Байрам 2019: якого числа починається і закінчується, традиції і привітання
Довгий місячне утримання у світле час доби від їжі і пиття, а також інших мирських радощів, істотно виснажують і психіку і здоров'я правовірних мусульман, тому до зустрічі Ураза Байрам рекомендується підходити у відповідності з усіма правилами, встановленими регламентами, розумними, не тільки з релігійної, але і з фізіологічної точки зору. Так для прикладу, вважається, що розговлятися найкраще фініками – саме цю традицію і заповідав пророк Мухаммад.

Традиції свята

По закінченню обов'язкового щорічного посту в Рамадан, правовірний мусульманин повинен приступити до підготовки до Ураза Байрам. Перед ним важливо ретельно прибратися в будинку і на території садиби, вимити і вичистити худобину, якщо вона є, привести себе в порядок і нарядно одягнутися, приготувати святковий обід. Через годину після заходу сонця треба надіти срібне кільце, умаститься пахощами і відправитися в мечеть для гает-намаз. В саме ж свято неодмінно подається біднякам милостиня, причому, як грошима, так і продуктами. Також традиційно вирушають у гості до родичів і на кладовища, відвідуючи, таким чином, і спочилих. Взагалі ж у цей день прийнято веселитися, радіти і посміхатися, даруючи тим самим радість і всім оточуючим.
Ураза Байрам 2019: якого числа починається і закінчується, традиції і привітання
Якщо з якихось причин деякі дні посту в Рамадан були пропущені, в три дні після, починаючи з Ураза Байрам, забороняється їх заповнювати. Обіду ж у ці дні приділяється особливе значення: жінки не тільки готують всякі смакоту, але і красиво прикрашають столи. Панують на них, звичайно ж, страви з баранини. Також в сучасності дуже популярні салати (неодмінно кількох видів), бульйони або супи, а на гарнір подають кабачки, картоплю або рис в різному вигляді. Обов'язковим вважається віддати щось із страв родичам і сусідам – це одна із непорушних традицій. І взагалі прийнято обдаровувати рідних в цей день хоч якими-небудь презентами (садака). Коли з кимось зустрічаєшся, прийнято вигукувати: «Ід мубарак!», що означає – «Щасливого свята!», щиро і від усієї душі бажаючи візаві повеселитися і бути благополучним. Крім того у всіх поселеннях прийнято проводити ярмарки на багато прикрашеній площі або прямо вулицях, де обов'язково організовується місце для виступів танцюристів, співаків, циркових артистів та інших. Торгівля в ці дні зазвичай процвітає, відкривається безліч атракціонів для молоді та дітей. Якщо в поточному році помер хтось з домочадців в Ураза Байрам на святковий обід обов'язково запрошують всіх близьких, а також муллу.

Деякі цікаві особливості в різних країнах

У ряді заможних країн ісламу на Ураза Байрам милостиню іноді роздає не мечеть і не особисто сам чоловік, а спеціальні благодійні організації, створені на громадських засадах – в них акумулюються пожертви, а потім вже передаються нужденним.
Ураза Байрам 2019: якого числа починається і закінчується, традиції і привітання
Цікаво, що багато в чому за своїми традиціями Ураза Байрам нагадує західний Новий рік – у нього теж прагнуть всіляко оновити свої житла, дістають новий текстиль і одяг, навіть меблі можуть придбати нову саме до цього свята. У Татарстані на Ураза Байрам прийнято пекти млинці! Причому крім них взагалі будь-яка випічка у вигляді пирогів з найрізноманітнішою начинкою займає чільне місце на святковому столі. У Саудівській ж Аравії, більш важкі страви відсувають як можна далі до вечора, а з ранку і весь день намагаються пригощатися фініками, східними солодощами і свіжими фруктами. Жителі середньоазіатських країн неодмінно готують до свята свій традиційний плов.
Ураза Байрам 2019: якого числа починається і закінчується, традиції і привітання
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають