• 20:36 – Красиві дати для весілля в 2022 році для одруження 
 • 20:51 – Модні кольори 2019 року в одязі – що носити і як модно поєднувати? 
 • 20:38 – Модні сумки весна-літо 2019 – тенденції, тренди, кольори, новинки 
 • 22:05 – Жіночі черевики – весна 2019 фото наймодніших моделей сезону 

Курбан Байрам в 2019 році: якого числа починається

Курбан-Байрам – одне з найбільш важливих і шанованих мусульманських свят. Він знаменує закінчення хаджу і відзначається рівно через сім декад після Ураза Байрам. За мусульманським місячним календарем дата його завжди статична – це десятий день зу-ль-хіджа, але, зрозуміло, за традиційним західним вона кожен рік плаває. І в 2019 році Курбан Байрам припадає на 11 – 15 серпня (з вечора до вечора, як, втім, і більшість свят адептів цієї релігії). У мусульманських країнах Курбан Байрам – офіційне свято, відпочинок в який зазвичай розтягується на чотири-п'ять днів. Правда, і тут є деякі виключення: в Саудівській Аравії святкування триває цілих два тижні, а ось в Катарі і Туреччини – повну декаду. Коротше всього вихідні в Нігерії, Гані й Уганді – там їх на Курбан Байрам припадає всього три дні. В Росії офіційно відзначається на території Інгушетії, Дагестану, Башкортостану, Адигеї, Татарстану, Карачаєво-Черкесії, Чечні. А з 2014 року звільнення на це свято можуть йти і військовослужбовці мусульманського віросповідання. Зміст:
 • Суть свята
 • Традиції і сучасність
 • Деякі цікаві моменти
 • Відео
 • Суть свята

  Курбан Байрам в 2019 році: якого числа починається
  Ці п'ять днів в році присвячені пророка Ібрахіма, чиє воно мало величезне значення для віри. Як говорить Коран, коли Ібрагім спав, до нього уві сні з'явився Джебраил (ангел Гавриїл), і звелів йому принести в жертву власного сина. Цікаво, що конкретне ім'я дитини в священних для мусульман текстах не згадується, але, існуюче в народі легенда свідчить, що це був його первісток і поки єдиний син – Ісмаїл. (Очевидно, що наявна розбіжність з іудейськими релігійними вченнями, адже в Таурате прямо сказано, що жертвою повинен був стати Ісаак.) Насправді ж, таким чином, Аллах випробовував віру і любов до себе Ібрагіма, і коли батько поклав хлопчика на жертовний вівтар, той зробив так, щоб ніж не зміг різати. Ісмаїл, звичайно, дуже злякався, але, не сміючи суперечити волі бога і отця, підкорився і молився, не перестаючи. У підсумку замість нього на вівтарі виявився баран, дитина залишився живий, а Ібрагім зміг благополучно зачати другого сина Ісхака.

  Традиції і сучасність

  Сама назва свята на арабському (Ід аль-Адха) означає «свято жертви», але в середовищі російськомовних мусульман більше поширений термін «Курбан-Байрам», де друге слово сходить до тюркській традиції, в якій воно повсюдно позначає будь-яке свято. Нерідко можуть називати його і Курбан-Айт («мта» по-арабськи теж «жертва»). Значення ж слова Курбан дуже цікаво, причому, воно виявляється набагато більш об'ємним, ніж «аль-адха», — це взагалі все, що робить правовірного мусульманина ближче до бога.
  Курбан Байрам в 2019 році: якого числа починається
  Безумовно, в такий символічний і присвячений конкретній події в релігійній історії день прийнято приносити ту саму символічну жертву, згадуючи про Ибрагиме. Ритуального заклання підлягає, як правило, баранчик, але, по правді кажучи, тварина може бути будь-яким, адже важливо зовсім не це, а демонстрація побожності мусульманина Аллаху. Так, наприклад, у деяких народів традиційною жертвою вважається верблюд, причому, зазвичай після ритуалу з'їдається його м'ясо, і вважається, що їм потрібно пригостити не тільки всіх, хто в тебе попросить, але й просто, навіть тих, хто зустрінеться на твоєму шляху. Протягом століть Курбан Байрам припадав на кульмінацію хаджу в Мекку. За день до цього прочанам пропонується зійти на Арафат, і в саме свято проводяться символічні кидання камінням, після яких сім разів обходиться Кааба – здійснюється т. н. «таваф». Всі ж, хто в хадж не вирушив, в цей день (названий, до речі, по імені самої згаданої гори) неодмінно повинні постити. В саме ж свято мусульмани натщесерце піддають себе ритуального повного омовению, надягають чисті спеціальні наряди і обов'язково проговорюють святковий такбир – його потрібно повторювати і під час ранкового подорожі до мечеті.
  Курбан Байрам в 2019 році: якого числа починається
  У самому ж храмі молитва супроводжується проповіддю хутбой, яка славить Аллаха, Мухаммада, розповідає історію свята і пояснює, чому так важливий хадж. Після цього переходять до самого жертвопринесення, для якого вибирається традиційний баранець, верблюд або корова. Тварина повинна бути старше шести місяців від народження і не мати вад. Залежно від достатку родини, приносять одну жертву від всіх домочадців, або ж по одному баранчика за кожного її члена. Все це відбувається у дворі мечеті, після чого туші розправляються, шкури віддаються храму, а м'ясо відварюють і подають до загальної ритуальної трапези, місце на чолі столу на якій, як правило, залишається за імамом. Взагалі ж трапезі це свято приділяється величезна увага: м'ясо, в залежності від регіону і його кулінарних традицій, готують по-різному, приправляючи його всілякими спеціями, а також виставляючи на стіл все найкраще і найсмачніше, що є в будинку.
  Курбан Байрам в 2019 році: якого числа починається
  Важливо дуже красиво і святково прикрасити сам стіл. Крім того в якості страв обов'язково в достатку подаються різноманітні солодощі. Дуже часто до цього свята близьким родичам і друзям підносять подарунки, а в наступні після нього дні відвідують всіх, кого душа забажає, так як вважається, що корисно відвідати якомога більше жертвоприношень.

  Деякі цікаві моменти

  Сам факт ритуального забою тварини ще Мухаммадом коментувався таким чином, що він не просто схвалював цю традицію, але й радив, що робити це потрібно гуманним способом – добре наточеним ножем, і так, щоб жертва не дуже мучилася. Мусульманські громади Індії, Бангладеш і Пакистану, що примітно, самостійно спостерігають за місяцем, не приймаючи в розрахунок думка Верховного суду Саудівської Аравії і не спираючись на традицію встановлювати дату, виходячи з факту видимості місяця незадовго до того. Тому там на день-два в якусь сторону може бути деяке відхилення від загального святкування Курбан Байрам. Найбільш досвідчені й талановиті імами-хатыбы курбам-байрамовскую проповідь перетворюють на декламацію римованої прози. Іноді вмираючий людина заповідає приносити за нього жертву в цей свято, і не виконувати дану йому обіцянку вважається страшним гріхом.
  Курбан Байрам в 2019 році: якого числа починається
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають