• 20:36 – Красиві дати для весілля в 2022 році для одруження 
  • 20:51 – Модні кольори 2019 року в одязі – що носити і як модно поєднувати? 
  • 20:38 – Модні сумки весна-літо 2019 – тенденції, тренди, кольори, новинки 
  • 22:05 – Жіночі черевики – весна 2019 фото наймодніших моделей сезону 

Рош ха-Шана (Єврейський Новий рік) 2019: якого числа починається

В іудейській канонічної традиції, як і в мусульманській, що цікаво, більшість свят відзначаються з вечора до вечора. Що не дивно, адже якщо в інших культурах день починається з ранку (астрономічний, природно, з ночі, конкретно, з 24/00-годин), то у євреїв день прийнято відраховувати з заходу. Крім того є одна важлива особливість – діє абсолютно особливий календар, якийсь сплав місячного і сонячного, став своєрідним містком між природною традицією народу і сучасними реаліями навколишнього світу. По суті, календар в Ізраїлі офіційно прийнятий місячний календар, але з додатковими місяцями, коригуючими відмінності між ним і григоріанським. Тому логічно, що і єврейський Новий рік (Рош ха-Шана) кожен рік припадає на різні дати. Але, якщо в календарі ісламу, який просто проходить псевдогодичный, з астрономічної точки зору, цикл і далі продовжує використовувати свій наступний місяць без перерви, прийнята у євреїв традиція застосовувати додаткові місяці дозволяє щороку приблизно вгадувати, нехай не з точною датою, але, хоча б з сезоном. Що, звичайно ж, дуже здорово, адже багато свят мають під собою землеробську основу або ж конкретні дати історичних подій, зав'язаних на сезонність. Внаслідок цього єврейський Новий рік завжди трапляється восени, і в 2019-му це буде час з вечора 30 вересня до вечора 1 жовтня.

Підґрунтя свята

Рош ха-Шана (Єврейський Новий рік) 2019: якого числа починається
Ортодоксальні іудеї, звичайно ж, в курсі, що саме в цю дату – 1 числа тишрей (перший місяць року) настане 5779 рік. Зовсім відмінне від західної традиції літочислення корінням сягає у далеку давнину, коли Ісус християнством був прийнятий Сином Божим і саме його дата народження була обрана відправною точкою нашої ери, але іудаїзм його сприйняв виключно в якості чергового пророка, і вважає, що Месія ще нашу землю не відвідував, в принципі. Цікаво, але Танах приписує саме авіву (нісану) пальму першості в річному циклі – це, до речі, місяць єгипетського результату. А ось тишрей – сьомий за рахунком, дарує в свій перший день вшанування «священних зборів». Це один з найбільш масштабних і значущих для народу свят, за канонами якого слід відвідувати службу в синагозі, сурмити в шофар, закликаючи паству до покаяння і знаменуючи собою заклик до Божественного суду, здійснення жертвоприносин і, звичайно ж, відпочинку. Начебто нестиковка виходить: Танах каже, що перший місяць нісан, а Новий рік святкуємо тишрей? Насправді плутанина тільки в додатку понять до західної психології: не завжди перший за назвою є першим по значенню. А ще одна важливість тишрея полягає в тому, що саме від нього відраховуються найважливіші ювілейні та суботні роки, відштовхуються землеробські календарі і встановлюється зв'язок з царюванням неиудейских царів. Незважаючи на те, що в нісан почалася нова, вільна від рабства життя єврейського народу, саме в тишрей, як вважає ряд рабинів, і був створений світ (Адам і Хава, а також був порушений заповіт не є заборонений плід з подальшим вигнанням з раю), а крім того, в перший день цього місяця Бог судить світ.
Рош ха-Шана (Єврейський Новий рік) 2019: якого числа починається
Ще вважається, що в Рош ха-Шану Ноах зійшов з ковчега, коли закінчився потоп, Рахель, Сара і Ханна дізналися, що вагітні, а Іцхака принесли в жертву – з біблійної історії. Саме в цей день на небі приймають рішення, кому вмирати, а кому залишатися в живих, і истовыми молитвами до нього можна вплинути на це рішення. Це день покаяння та самоаналізу, звіту перед Всевишнім за всі свої справи і помисли в минулому році, день, коли людина вирішує, як він буде виправляти всі помилки далі, і що він зробить на шляху до того, щоб стати праведником. Десять днів після Рош ха-Шана так і називаються – «Десятьма днями каяття», а в кінці їх слід кульмінацією Йом-Кіпур. Рош ха-Шана – це не тільки філософська щорічна віха, це ще і дуже веселий для єврейського народу свято, адже суть його в тому, що Бог справедливий, добрий і милостивий до людей, і бажає їм тільки благополуччя.

Традиції Рош ха-Шана

У перший вечір святкова трапеза починається з поїдання круглої хали, яку прийнято вмочати в мед, після того, як була благословлена їжа. Це зробить наступний рік «солодким». Часто, крім хліба з медом, їдять яблука з цим продуктом з аналогічною метою.
Рош ха-Шана (Єврейський Новий рік) 2019: якого числа починається
Після полудня (через день, якщо перший день свята припав на суботу) євреї намагаються слідувати обрядом ташліх – збираються біля будь-якого джерела води (моря, струмка, річки і т. д.), читають єврейські біблійні тексти, співають молитви і покаянні гімни. В іншому ж весь святковий день ортодоксальний єврей намагається провести у молитві, для чого відправляється в синагогу, де обов'язково звучать десять канонічних текстів про Бога-царя, десять – про всепомнящего Бога, і десять – про шофар. Молитва з ранку, до речі, починається саме з того, що в нього сурмлять. І кожен, хто його почує, у наступному році буде щасливий. Взагалі ж святковим застіллям у Рош ха-Шану відводиться особлива роль: крім хліба і яблук з медом п'ють обов'язково фаршировану рибу, як символ родючості, і прикрашають її кружечками моркви – символом грошей.
Рош ха-Шана (Єврейський Новий рік) 2019: якого числа починається
Також непорушна традиція подавати гранатові зерна, щоб примножити заслуги кожного їх отведавшего, фрукти і овочі – як символ родючості. Взагалі ж головний принцип єврейського Нового року – різноманітність в стравах. Не важливо, чи дорого це буде і екзотично, головне – щоб все було зі змістом і всього було багато. А будь-яке прийняття їжі в усі три дні Рош ха-Шана повинно відбуватися в колі сім'ї, з обов'язковим супроводом трапези найтеплішими побажаннями, які вимовляються по старшинству, починаючи з глави сім'ї. Якщо хочеш порадувати правовірного єврея, слід обов'язково побажати йому в цей день, щоб він «потрапив в Книгу Життя»: у цій книзі нібито Бог прописує на наступний рік для кожної людини, які події йому належить пережити, після того як оцінює його справи у році що минає. Але, якщо записи відсутні, значить, людині незабаром судилося померти Щодо одягу вважається, що білосніжні вбрання сприяють духовному очищенню – цей символ щирості і найглибшого бажання покаятися, стати краще неодмінно повинен бути присутнім в образі. Важливо також не забувати про допомогу незаможним – роздача милостині є наріжним атрибутом свята. Адже тільки в цьому випадку в майбутньому році Бог буде на твоїй стороні.

ВідеоРош ха-Шана (Єврейський Новий рік) 2019: якого числа починається
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають