• 20:51 – Модні кольори 2019 року в одязі – що носити і як модно поєднувати? 
  • 22:05 – Жіночі черевики – весна 2019 фото наймодніших моделей сезону 
  • 19:48 – Модні кольори весна-літо 2019 – що носити цього сезону? 
  • 19:43 – Що носити цієї весни: 10 головних трендів 

Стрітення Господнє 2019: якого числа, що означає свято

У православному і католицькому християнстві, а також у ряді давньосхідних церков, що підтримують Апостольське спадкоємство і Священне письмо, в деяких протестантських концесії Стрітення Господнє святкується досить широко і вважається одним з основоположних в церковному календарі. У 2019 році католики будуть відзначати 2 лютого (за григоріанським календарем), а в Українській греко-католицької церкви, Православних Руської, Єрусалимської, Сербської та Грузинської церквах празник належить до числа дванадесятих найважливіших і припадає він на 15 лютого (2 лютого юліанського).

Суть свята

Стрітення зазначає сороковий день з дня народження Христа, коли Марія вперше принесла в Єрусалимський храм. 40 днів тут фігурують зовсім не даремно, адже саме цей період часу з дня появи на світ своєї дитини жінка вважалася нечистою перед церквою. Цікаво, що народивши хлопчика, вона від цього тавра позбавлялася вдвічі швидше, ніж дівчинку – мам дочок вважали нечистими і зовсім всі 80 днів.
Стрітення Господнє 2019: якого числа, що означає свято
Щоб очиститися, згідно з буквою Старого Завіту, кожна повинна була принести для ритуального спалення однорічного ягняти, як символ визнання нею повноправною влади Бога над собою і своєю подяки, а також горлицю або голубку на знак очищення від гріхів. Самим бідним жінкам дозволялося обійтися двома голубками. Марія, як відомо, принесла дві горлиці, і мало того — їй належало одночасно привести в храм і свого новонародженого сина, так як за єврейським законом всі первістки чоловічої статі належало Богові. Марію з Йосипом на порозі храму зустрів старенький праведник — святий Симеон, який вже багато років чекав зустрічі з Господом. Так як даний їм обітницю не дозволяв йому спокійно померти до цього моменту, після знайомства з маленьким Ісусом він був позбавлений від необхідності жити, і перед своєю смертю виголосив благу звістку про майбутнє Христа. Ще в храмі в той урочистий день вони зустріли пророка Анну, що також згадується в Євангелії від Луки. По завершенню всіх заходів щасливі батьки повернулися в Галилею, у свій Назарет.

Церковне значення Стрітення

Офіційно цей день був визнаний у другій половині четвертого століття в Єрусалимі. Вперше про нього згадує у своїх щоденниках прочанка С. Етерія і дає йому назву «сорокового дня від Богоявлення». З її слів, до речі, збереглися дуже цікаві відомості про те, як саме відбувалися урочистості в давнину. Так, наприклад, вона розповідає про святкової процесії до храму Воскресіння, проведення в ньому Літургії – навіть ще більш пишною, ніж великодня, обов'язкових проповідей не тільки священиків, але і єпископа.
Стрітення Господнє 2019: якого числа, що означає свято
З плином історії, Єрусалим «поділився» Стрітенням і з усім Близьким Сходом, але там він, що характерно, досяг апогею свого значення лише в шостому столітті за царя Юстиніяна. Примітно, що в сучасній святкової літургії у цей день обов'язково кілька раз лунають молитви за імператора саме в його честь. Також важливим фактом була трансформація і богословської трактування свята, коли спочатку він вважався Господнім, і тільки набагато пізніше придбав статус Богородициного. Але, Другий Ватиканський Собор знову перевів його в стару категорію, тим самим пішовши в інше русло, порівняно зі східною традицією, де Стрітення досі вважається Богородициным святом. До речі, відображення цього факту можна побачити навіть в одязі наших батюшок, які проводять в цей день службу: вони надягають блакитні кольори в знак непорочності Діви Марії і білі – вшановуючи світло.

Традиції святкування Стрітення і перетин з давніми народними повір'ями

Безумовно, як і будь двунадесяте свято Стрітення не обходиться без святкової літургії, на якій парафіяни обов'язково святять воду і запалюють свічку. В народі її називають «громницею» і вона, за повір'ями зберігає будинок і садибу від блискавки, зливи і пожежі. Часто її і проносять над нивою, захищаючи посіви від граду.
Стрітення Господнє 2019: якого числа, що означає свято
Ця свічка – потужний оберіг, нею спочатку обводять усіх членів родини – від пристріту, а потім ставлять перед іконою в будинку, щоб захистити його від нечистої сили. Іноді і сам празник у ряді сіл називають в честь цього обряду Громницею. Природно, свічка не могла стояти весь час запаленою – і це небезпечно, і прогоріла б занадто швидко. Тому після ритуалу її гасили і запалювали знову тоді, коли набігали хмари і був ризик сильної негоди. Також вірили, що якщо її запалити в кімнаті, де жінка важко народжує, то її муки полегшаться, що вона допомагає від епілепсії. І, нарешті, саме ця свічка запалювалася, якщо в будинку хтось помирав протягом усього цього року до наступного Стрітення. До речі, і з освяченням води на це свято все було не так просто: в неї обов'язково додавали ту, яка капає з бурульок, прилепившихся до даху – вважалося, що лікувальні властивості такої води просто невичерпні. Її застосовували при будь-яких захворюваннях внутрішніх і ранах, кропили себе і дітей від пристріту і нечистої напасті, вояків перед боєм та чумаків перед тим, як вони вирушали в дорогу, хліви, щоб відьми не псували худобу і молоко, а також сам худобу перед тим, як перший раз погнати його на випас. Також водичкою цієї користувалися й пасічники, бризкаючи на початку сезону на свої вулики.

Народні прикмети

Такий старий свято, звичайно ж, не міг не обрости безліччю прикмет і повір'їв, благо, народ у нас дуже кмітливий і спостережливий. Так, вважалося, що Стрітення – це момент зустрічі зими і весни, момент їх битви.
Стрітення Господнє 2019: якого числа, що означає свято
Говорили, що якщо на свято відлига, то холоди ще протримаються довго, але осінь буде пізньою. Вітер у цей день сприймали як дуже поганий знак, а ось тиха погода, як раз, віщувала хороше роїння бджіл і відмінний урожай. Також уважно спостерігали і за півнями – якщо вони п'ють воду з калюжі, то холоднеча ще повернеться. Не обходилося, звісно, і без традиційних ворожінь. Наприклад, виставляли тарілку з зерном на двір на ніч: якщо воно вкриється росою, то буде хороший урожай, а ні – чекай біди. І взагалі християнство нашим людям ніколи особливо не заважало підтримувати споконвічні язичницькі традиції, зокрема, неодмінно співати в цей день спеціальні заклинання, запрошують добре літо і тепло. До речі, саме Стрітення негласно давало старт хліборобській циклу – треба починати готувати інструмент до польових робіт і посівної матеріал.

ВідеоСтрітення Господнє 2019: якого числа, що означає свято
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають