• 20:51 – Модні кольори 2019 року в одязі – що носити і як модно поєднувати? 
  • 22:05 – Жіночі черевики – весна 2019 фото наймодніших моделей сезону 
  • 19:48 – Модні кольори весна-літо 2019 – що носити цього сезону? 
  • 19:43 – Що носити цієї весни: 10 головних трендів 

Святвечір в 2019 році: якого числа, дата та традиції свята

Святвечір є одним з небагатьох свят, традиції якого шануються і донині. Це – напередодні Різдва. Але примітний не сам день, який передує Різдву, а вечір цього дня. Всі традиції пов'язані саме з пізнім часом доби. Що примітно, Святвечір шанується як у православних християн, так і у католиків. Правда, дата святкування його різна, та й традиції значно відрізняються. Тим не менш, цей вечір залишається для багатьох людей значущою подією, якого вони з нетерпінням чекають.

Коли Святвечір у 2019 році

Святвечір є останнім днем Різдвяного посту у християн. Тому він прив'язаний лише до дати святкування Різдва, а не до Великодня як і багато інші свята. У православних християн Різдво щорічно святкується 7 січня. Відповідно, Святвечір – це вечір 6 січня. У католиків же Різдво відзначається 25 грудня, а святий вечір – 24 грудня. Ці дати є фіксованими і щороку свято настає в один і той же день.

Походження назви

Святвечір в 2019 році: якого числа, дата та традиції свята
Існує кілька версій щодо походження назви цього свята. Обидві пов'язують таку назву із стравами, традиційно готується в переддень Різдва. Одне з них – це сочень. Раніше сочень був частуванням, яке готували тільки на Святвечір. Воно представляло з себе коржик, яка певним чином нагадувало маску. Деякі господині робили в цій коржику два прорізи, через які можна було дивитися на людей. Згідно з народними повір'ями, дивлячись через сочень на оточуючих людей, можна було виявити в них нечисті сили. Крім того, люди вірили, що таке частування допомагає захиститися від злих духів.
Святвечір в 2019 році: якого числа, дата та традиції свята
Згідно з другою версією, назва свята походить від страви «сочиво». Взагалі, сочиво – це сік, який готується з товченого насіння пшениці. Але найімовірніше, що в даному контексті малося на увазі дещо інше блюдо, більше відомий нам під назвою «кутя». Це кашка з пшениці і рису, з додаванням меду і різних горіхів. Кутя є традиційним блюдом, яке готується багатьма сім'ями в Святвечір і зараз. З часом люди навчилися готувати кутю кількома способами, тому на столах різних сімей можна зустріти різні версії такого частування.

Традицією на Святвечір

Святкова вечеря

Святвечір в 2019 році: якого числа, дата та традиції свята
Давно пішла традиція напередодні Різдва збиратися всією сім'єю за святковим столом. До Святвечора рекомендувалося добре приготуватися. На столі має бути багато різних страв, але з невеликим застереженням: оскільки це останній день Різдвяного посту, то і частування повинні бути пісними. Ченцям у цей день наказано харчуватися лише сирою їжею, але звичайним людям достатньо лише відмовитися від м'ясних продуктів. Як вже згадувалося вище, у багатьох будинках обов'язковим атрибутом Різдва, є кутя. Її ставлять на стіл поряд з іншими стравами і починати вечерю необхідно саме з неї. Згідно ще одній народній традиції, розпочинати святкову вечерю необхідно після появи на небі першої зірки. Важливо проводити свято в колі сім'ї, відзначати його без зайвого шуму і добре поїсти, спробувавши всі страви.

Колядування

Святвечір в 2019 році: якого числа, дата та традиції свята
Раніше Святвечір був першим днем Святок. Так називався період зимових свят, які проходили з передодня Різдва до Водохреща. Тривав він дванадцять днів. Одним з головних атрибутів Святок було колядування. Варто відзначити, що незважаючи на те, що зараз ця традиція збереглася в багатьох сім'ях, вона дещо видозмінена. Сьогодні до нас можуть приходити колядники, читати святкові вірші і чекати за це певного винагороди. Раніше це було куди більш урочистій традицією. Для колядування молоді люди і дівчата вбирались у костюми та одягали маски. По суті, це був повноцінний маскарад. Далі, об'єднуючись у великі групи, вони ходили по домівках свого селища, стукаючи в усі двері. Потрапляючи в будинок, вони всіма силами намагалися влаштувати для господарів справжнє свято з піснями, танцями та привітаннями. За це господарі пригощали колядників різними ласощами. Так народ настроює на позитивний лад, готуючись до зустрічі одного з головних християнських свят – Різдва Христового.

Ворожіння

Святвечір в 2019 році: якого числа, дата та традиції свята
У народі вважалося, що в переддень Різдва можна отримати відповіді на найбільш хвилюючі питання, тому багато дівчат удавалися до різноманітних магічних ритуалів. Популярним був метод з рушником. Треба було повісити чистий рушник на ніч і вимовити: «Суджений, прийди, умийся». Якщо на ранок рушник залишалося сухим, то швидкого заміжжя очікувати не варто. А ось якщо воно було вологим – можна готуватися до весілля. У деяких сім'ях вважають, що рушник обов'язково має бути білим. Ще одним поширеним способом поворожити у Святвечір є ритуал з чашками. Береться декілька чашок, за якими розташовують різні предмети. Їх може бути різна кількість, але основними є вода, цукор і кільце. Потім потрібно з закритими очима вибрати одну з чашок і подивитися на її вміст. Якщо вам випала чашка з водою, то вам чекає рік без будь-яких явних змін. Якщо вам випадає чашка з цукром, то чекайте веселого періоду, сповненого яскравих емоцій. А кільце, звичайно, є передвісником майбутнього заміжжя. Такий ритуал є традиційним для ворожіння і проводиться і в інші свята, коли прийнято ворожити на майбутнє.

ВідеоСвятвечір в 2019 році: якого числа, дата та традиції свята
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають