• 20:51 – Модні кольори 2019 року в одязі – що носити і як модно поєднувати? 
  • 22:05 – Жіночі черевики – весна 2019 фото наймодніших моделей сезону 
  • 19:48 – Модні кольори весна-літо 2019 – що носити цього сезону? 
  • 19:43 – Що носити цієї весни: 10 головних трендів 

Свято Віри, Надії, Любові в 2019 році: якого числа, дата

Три євангельські чесноти і три – надзвичайно поширених імені на нашій землі. День, присвячений святим мученицам Вірі, Надії і Любові, а також їх матері Софії у всьому християнському світі відзначається 30 вересня. Вони вважаються покровительницами всіх жінок, незалежно від віку, служать прикладом прекрасній половині людства у таких якостях, як мужність і фортеця сили духу, символом стійкості і прагнення до життя. У нього обов'язково вшановують відповідних іменинниць, дарують їм презенти, у тому числі і присвячені їхніх святих іконки, ладанки, пригощають смачненьким діток, але особливо балують маленьких представниць слабкої статі. Взагалі ж всіх народжених в цей день дівчаток автоматично завжди вважали відмінними дружинами, матерями і господинями, вірили, що вони будуть мудрими і справедливими. За традицією, всі ті, у кого в цей день іменини, незалежно від віку, повинні спекти пироги і пригощати ними всіх гостей і домочадців (найменшим, звичайно ж, в цьому допомагають мами). Ще вони неодмінно відвідують церкву, моляться про здоров'я, любові і про міцній вірі, а також ставлять свічки великомученицам.

Історична довідка

Як повідомляють нам християнські Житія святих, у Римі за часів правління імператора Адріана (2 століття) зупинилася біля однієї багатої дами (Фессамнии) вдова з Мілана – Софія. Софія була побожною християнкою і саме в такому ключі виховувала трьох своїх дочок – Любов, Надію і Віру. Дівчатка не піддалися на багаті обіцянки імператора змінити свою віру на поклоніння античної Діані, а потім не злякалися і загроз. Розгніваний Адріан вирішив катувати їх до смерті, але, сталося диво – вони перенесли тортури і померли лише, коли їх обезголовили. Софію імператор відпустив на волю, і, поховавши дочок, вона три дні молилася і плакала біля їхнього гробу, після чого Господь прийняв її душу до себе. Любові тоді було 9 років, Надії – 10 а Вірі – 12.
Свято Віри, Надії, Любові в 2019 році: якого числа, дата
Незвичайна історія з мощами святих. Їх 777 році поховали в жіночому монастирі у французькому Ельзасі, в Ешо. Струмочок паломників до монастиря не висихав століттями, аж до революції, потім стало відомо, що обитель піддалася розграбуванню, і мощі безслідно пропали. Деякі джерела стверджують, що їх таємно забрали самі черниці і відвезли у тільки їм відоме місце. Інші вважають, що, як і раніше, вони перебувають у монастирі, просто перепоховані на кладовищі при ньому. Хоча, взагалі вся історія з канонізацією Віри, Надії, Любові та матері їх Софії – справа настільки заплутана і складна, що щось достовірне тут стверджувати взагалі є справою невдячною. Ряд істориків вважає, що в реальності таких особистостей не існувало зовсім, так як перші згадки про них датувалися лише сьомим століттям, і, на їх думку (зокрема це офіційна позиція болландистов), великомучениці просто стали персоніфікованими християнськими чеснотами, і 30 вересня тому вшановують саме їх, а не справжніх людей. Цікаво, що грецькі імена дівчаток спочатку звучали як Агапе, Елпіс і Пістіс, і, коли перекладали священні тексти для східної єпархії Православної церкви, їх імена дослівно переклали, після чого вони і поширилися в народ, ставши дуже популярними. Але, ім'я Софії, що грецькою означає «мудрість», переводити не стали.

Церковна традиція

Свято Віри, Надії, Любові в 2019 році: якого числа, дата
У цей день традиційно проводяться святкові служби, але до числа головних свят церковного календаря це свято, звичайно ж, не відносить. Цікаво, що зображення саме цих святих вінчало герб Київської католицької єпархії часів Речі Посполитої, вважаючи їх своїм офіційним покровителем.

Народні обряди та прикмети

У народі 30 вересня здавна звали «Вселенськими бабиними іменинами» або «Бабиною вытью». Остання назва, очевидно, безпосередньо відсилає до страждань Софії за своїм дочкам. Ще в ряді регіонів за ним закріпилася назва «Дівочого» або «Всесветского бабиного свята». Традиційно, на нього прямо з ранку виконували ритуальний плач, позбавляючи і очищаючи душу від усіх прикростей, за прикладом святої, захищаючи тим самим і себе, і свою родину від горя.
Свято Віри, Надії, Любові в 2019 році: якого числа, дата
Заміжні жінки купували рівно три свічки – дві ставили Христу під час служби, а одну освячували і забирали додому. Опівночі її встромляли в свіжоспечений коровай і зачитували над ним, не зупиняючись, чотири десятки разів спеціальну мантру про благополуччя і спокій в домі, текст якої передавався зазвичай по жіночій лінії з покоління в покоління. Вранці належало відламати по шматочку від цього короваю і згодувати всім домочадцям. Молодь же ближче до вечора 30 вересня організовувала «сільські святці» — юнаки і дівчата збиралися разом і «придивлялися», хто може стати їх коханим. Що ж стосується народних заборон на 30 вересня, вважалося дуже поганим знаком у цей день святкувати весілля і вінчатися, навіть про заручини оголошувати заборонялося, так як шлюб у такому випадку буде трагічним.
Свято Віри, Надії, Любові в 2019 році: якого числа, дата
Також жінкам, крім випікання різної здоби і «нічного» ритуального короваю, не можна було працювати ні під яким приводом – ні вдома, ні в полі. Зате ридати можна і потрібно було якомога голосніше – ця чудова психотехніка дозволяла не тільки полегшити власну душу, але і вважалося, що завдяки цьому нечиста сила злякається, і не буде тероризувати домашніх. У зв'язку зі святом Віри, Надії, Любові та матері їх Софії існувала і безліч прикмет, особливо важливих, враховуючи, що попереду людей чекало закінчення осені і холоду, а збір врожаю вже підходив до кінця. Так, якщо бачили летить зяблика, значить, скоро впаде справжня холоднеча, а якщо журавлині клини підривалися в цей день відлітати на зиму, то вже на Покрову буде морозно. Ще спостерігали за білками і їжаками: якщо колючі грудочки будували свої гнізда в самій гущавині лісу, то чекати зиму виключно люту, і білки теж, якщо починали змінювати шкірку спочатку внизу тушки, а потім вже – догори, то слід було чекати сильних холодів і довгих, і ой як скоро А ось блакитна рання біляча шкурка, навпаки, передвіщала ранню і весну.

ВідеоСвято Віри, Надії, Любові в 2019 році: якого числа, дата
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають