• 20:51 – Модні кольори 2019 року в одязі – що носити і як модно поєднувати? 
 • 22:05 – Жіночі черевики – весна 2019 фото наймодніших моделей сезону 
 • 19:48 – Модні кольори весна-літо 2019 – що носити цього сезону? 
 • 19:43 – Що носити цієї весни: 10 головних трендів 

Великий піст 2019: дати проведення, традиції та особливості

Багато православні християни добре знають і шанують основні церковні традиції, серед яких пост займає одне з найважливіших місць. Крім головних свят та подій, які протягом календарного року відзначається кілька постів, кожен з яких має свою особливу суть. Великий піст 2019 року — це не тільки відмова від повсякденної їжі, але і свідоме очищення душі і тіла. В протягом 40 днів кожен віруючий повинен відмовитися від поганих думок і вчинків, щоб підготуватися до зустрічі Великої Пасхи.

Центральний пост в християнстві встановлений на честь біблійного події. У цей період усі православні повинні утримуватися від надмірностей у їжі і відмовитися від світських розваг. Як і Христос у пустелі, постившийся протягом шести тижнів, кожен віруючий повинен підготуватися до Світлого воскресіння. Щорічно дата посту зсувається і тісто пов'язана з головною подією року — Великоднем. У 2019 році його початок припадає на 11 березня, відразу після завершення масляного тижня.

СутьВеликий піст 2019: дати проведення, традиції та особливості
Великий піст є періодом, який потрібно присвятити спілкуванню з Богом і звільнення від всіх мирських турбот. Дуже важливо розуміти, що цей час призначено не лише для відмови від скоромної їжі, хоча харчування є однією з головних складових посту. В цей час кожен православний готує себе до Великодня, очищаючи не тільки тіло, але і душу, відкриваючи її Спасителя.

Тільки суворе обмеження в їжі не зможе наблизити Велике Свято. Дуже важливо розуміти, що суть Великого посту — очищення душі і серця. У цей період кожен православний наповнює своє тіло і помисли любов'ю до ближнього, звільняючись від образ, і прощаючи всіх ворогів. Великий піст допомагає дійти до того стану, яке бачить Бог в кожній людині. Тільки так, виконуючи всі приписи, можна підготуватися до зустрічі Христа.

ІсторіяВеликий піст 2019: дати проведення, традиції та особливості
Великий піст є найтривалішим у церковному році. Він був встановлений ще в 1-2 столітті, і спочатку тривав не більше 40 годин. Вважається, що Чотиридесятниця (40 днів) була встановлена по заклику святого Афанасія Великого — він ще в 331 році закликав віруючих до більш тривалого посту, який повинен тривати 7 тижнів. Обов'язковим Великий піст став в 5 столітті — за відмову виконувати його могли тимчасово відлучити від Церкви. Саме в цей час у церковному календарі його тривалість збільшилася до 40 днів, наслідуючи біблійному посту Ісуса в пустелі.

Перший час вимоги до харчування полягали у збільшенні кількості денних трапез в суботу і неділю, за рахунок додавання рослинної їжі. Основний ідеєю вибирати дозволених продуктів були доступність і швидкість приготування. Багато хто вважав, що пісна їжа повинна бути недорогою, завдяки чому вивільнені кошти можна було віддати нужденним.


Пізніше вимоги до харчування злегка змінили, так як не всі віруючі могли витримати настільки тривале випробування. В церковних канонах встановили певний мінімум, який зможуть дотримуватися всі православні. Так в список дозволених додали рибу і гарячу їжу на олії.

Також збільшили список звільнених від посади. Сучасні християни можуть обговорити всі питання, пов'язані з харчовим стриманістю, зі своїм духівником. У церковних правилах звільнення поширюється на: хворих, дітей до 7 років, військових і робітників, що займаються важкою фізичною працею.

Календар харчування для мирянВеликий піст 2019: дати проведення, традиції та особливості
Великий піст в 2019 році починається 11 березня, в понеділок. Незалежно від дати і року, перший день посту завжди припадає на перший день тижня. Завершується піст Великоднем, однак дня розговіння припадає на опівночі суботи. Саме тому офіційно він завершиться 27 квітня.

Кожен тиждень завершується неділею, яке православні християни згадують одну з важливих подій, що мають особливе значення для віруючих. Також кожен тиждень має свої назви і певні вимоги до харчування.

Кожен віруючий повинен пам'ятати, що піст без духовного молитви буде вважатися звичайною дієтою. Щоб очистити душу і тіло напередодні великого свята Пасхи, необхідно всі сім тижнів молитися, відвідувати церковні служби та виконувати інші вимоги посту.

Торжество Православ'я
 • 11. 03. Самий строгий день початку посту. Рекомендується повна відмова від їжі.

 • 12-15 березня сухоїдіння. Протягом чотирьох днів дозволена не палаюча їжа, сирі овочі і фрукти. Можна: мед, сухофрукти, чорний хліб.

 • 16-17 березня. Можна тушковані і варені овочі, компот, каші з додаванням масла. • Перша седмиця присвячена всім захисникам православної віри.

  Другий тиждень
 • 1820 і 22 березня. Всі дні сухоїдіння.

 • 19 і 21 березня. Дозволена варена рослинна їжа (без додавання олії).

 • 23-24 березня тепла овочева їжа. Можна: компот, каші з маслом, трохи вина. • У храмах відбуваються богослужіння в пам'ять Святителя Григорія Палами.

  Хрестопоклонна  Харчування, як і у другу тиждень. Для загального поклоніння виносять прикрашений квітами Хрест, який знаходиться у храмі до п'ятниці 4-ї седмиці. 2527 і 29 березня можна тільки сирі продукти. 26 та 28 березня в меню можна додати варені або тушковані продукти, але без додавання олії. У вихідні дні можна готувати відварені овочі з маслом.

  1-7 квітня  Церква вшановує святого преподобного Іоанна Лествичника В Благовіщення, яке відзначається 07 квітня можна трохи риби. Понеділок, середа і п'ятниця обов'язково сухоїдіння. 2 і 4 квітня допускається вживання відварних овочів (холодними), приготованими з маслом. Теплу їжу можна подавати до столу тільки 6 і 7 числа.

  8-14 квітня  Тиждень пам'яті преподобної Марії Єгипетської. Свята показує приклад усім християнам, як можна змінити себе з допомогою віри. 810 і 12 квітня можна додати в звичний раціон шматочок чорного хліба і мед. 9 і 11 відварні овочі або кашу, зварену на пру. 13 і 14 можна готувати варені або тушковані овочі, фрукти з маслом.

  15-21 квітня тиждень ваїй  Церква святкує Вхід Господній в Єрусалим. На богослужіння віруючі приносять гілочки верби, якими зустрічають Господа, який починає свій Хресний Шлях. 1517 і 19 числа тільки сухоїдіння. 16 і 18 відварні овочі (в теплому вигляді) з маслом. 20 можна варені і тушковані овочі, ікра (рибна). У вербну неділю можна страви з риби, трохи вина.

  22-27 квітня  Можна мочені та сушені фрукти і овочі. Протягом дня дозволяється тільки один прийом їжі. У суботу бажано утриматися від їжі до завершення богослужіння.

  Традиції посту  Великий піст 2019: дати проведення, традиції та особливості
  Найсуворішими вважаються перша і остання седмиці. Протягом цих днів слід більше проводити час в молитвах. Для сімейної трапези найкращий час вечора. У вихідні дні, суботу, неділю або свята, ранковий прийом їжі бажано пропускати.

  У страсну П'ятницю бажано відмовитися від їжі в відречення всього дня. Якщо це буде складно, допускається одноразовий прийом легких овочевих страв.


  Корисні поради  Сучасній людині дуже складно готувати щорічно, щоб дотримати всі правила, і вибрати лише дозволені продукти. Незважаючи на те, є безліч способів виконати церковний статут, не змінюючи звичний спосіб життя. Так як основними продуктами для приготування пісної їжі є овочі і фрукти — їх можна придбати заздалегідь. Не потребують додаткового способі обробки і крупи, які можна зберігати довгий час.

  Великий піст 2019: дати проведення, традиції та особливості
  Овочі і фрукти можна підготувати заздалегідь і зберігати їх в морозильній камері, дістаючи при необхідності. З них можна зробити салати і закуски протягом декількох хвилин. Гриби бажано відварити заздалегідь, щоб під час посту не витрачати час на їх підготовку. Багато каші можна зробити не варіння: гречку або геркулес досить просто залити водою з вечора залишити до ранку.

  Щоб легше було перенести піст, бажано не зриватися в дозволені дні і не балувати себе великою кількістю жирних і солодких продуктів. Небажано і сильно збільшувати порції. Намагайтеся проводити якомога більше часу в колі своєї родини і приділяти час саморозвитку. Це не тільки допоможе легше перенести всі заборони, але й знайти в собі відповіді на багато що цікавлять питання.

  Фільм про Великий піст


  Великий піст 2019: дати проведення, традиції та особливості
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають