• 20:36 – Красиві дати для весілля в 2022 році для одруження 
  • 20:51 – Модні кольори 2019 року в одязі – що носити і як модно поєднувати? 
  • 20:38 – Модні сумки весна-літо 2019 – тенденції, тренди, кольори, новинки 
  • 22:05 – Жіночі черевики – весна 2019 фото наймодніших моделей сезону 

Китайський Новий рік 2019: особливості і традиції святкування

Китайський Новий рік 2019: особливості і традиції святкуванняУ Китаї Новий рік вважається одним з найпопулярніших і найулюбленіших в народі свят. Для кожного жителя країни це не просто свято, а особливе урочиста подія, яка відзначається двічі. Як і в більшості країн, в Китаї зустрічають новий рік 1 січня. Однак справжні святкування Чуньцзе проходять за стародавньою китайської традиції — Свято весни відзначають повсюдно по країні протягом 15 днів. Дата свята щороку змінюється і обчислюється за місячно-сонячним календарем. У відповідності з Місячним циклом в різні роки свято випадає в період між 21 січня і 20 лютого — в день другого молодика після зимового сонцестояння. Згідно з ним, Китайський Новий рік 2019 настане 5 лютого.

Кожен рік проходить під заступництвом певного тварини (знака зодіаку) і відповідає однієї з п'яти головних стихій. Протягом шістдесятирічного циклу щороку отримує символ: Дерева, Вогню, Землі, Металу або Води, кожен з яких має свій певний колір — зелений, червоний, жовтий, білий або чорний. Таким чином, весь Китайський Новий рік 2019 буде проходити під знаком жовтого (коричневій) Земляний Свині (Кабана).

Історія і давні звичаї Китайського Нового рокуЧунь Цзе (Новий рік) має дуже давню історію, яка бере початок в епоху Шан. Обряди жертвопринесення божествам і поминання покійних предків вперше з'явилися в стародавньому Китаї 1600-1100 рр. до н. е. Зустріч китайського нового року пов'язана з безліччю народних обрядів та забобонів. Деякі з них дійшли і до наших днів — кожен день святкування відповідає певним традиціям.

Існує повір'я, що напередодні нового року приходило міфічна тварина Нянь, яке поїдало всі харчові запаси й нападала на мешканців сіл. Нянь викрадав і поїдав дітей, забирав худобу і знищував всі запаси зерна. Єдиним захистом проти нього був рясний вечерю, який китайці ставили при вході в будинок. Чим більше їжі, тим швидше Нянь насичувався і йшов. У кожному домі напередодні свята готували безліч страв, щоб догодити злому Няню.

Крім Няня, напередодні нового року в будинку китайців намагалися пробратися злі духи. За свої злодіяння, парфуми були вигнані з місць свого проживання, тому шукали собі притулок у будинках звичайних людей. Налякати і вигнати духів можна було тільки дуже сильним шумом, який створювався за допомогою будь-яких підручних предметів. В сучасному Китаї залишилася ця традиція: гучні феєрверки і вибухи петард супроводжують усі святкові заходи.

Вважалося, що червоний колір відлякує нечисту силу. У всі дні святкування на вулицях і в будинках китайців, а також в елементах їх одягу, переважав червоний колір. Цей обряд дотримується і в сучасному Китаї — напередодні свята на двері і вікна наклеюється червона папір, а в одязі кожного китайця неодмінно присутній червоний колір. Найбільш популярним елементом одягу є білизна, яке купують і дарують один одному всі жителі країни.

Колір одягу, в якій потрібно зустрічати свято, змінюється у відповідності з протегує стихією. Незважаючи на це, на кожному китайцеві обов'язково буде елемент червоного кольору. Найпопулярніший предмет, який дарують і китайці купують для рідних і близьких людей — червоні труси, оберігають тіло і душу від злих духів.

Національні традиції Нового року в КитаїУ різних провінціях країни традиції можуть відрізнятися. Однак існують типові національні обряди та традиції, які дотримуються на всій території Китаю і за її межами.

Вечір напередодні Нового рокуСвято потрібно відзначати тільки після того, як будуть виконані всі домашні справи. Саме тому напередодні господині займаються прибиранням, а до вечері всі мітли, відра та інший господарський інвентар ховається в місця, непомітні оку (кладовки, підвали, на горища). Ця традиція пов'язана з давньою легендою, згідно з якою напередодні свята кожен будинок відвідують боги і обдаровують удачею. Однак, якщо в будинку буде пил, вона осяде і буде лежати весь майбутній рік.

Генеральне прибирання будинку і купання за кілька днів до настання свят символізують позбавлення від всього старого і зустріч нового. Саме тому напередодні всі китайці відвідують лазні, миються у ванні, а в будинку наводиться порядок, при цьому багато старих речей просто викидається.

Також за кілька днів до святкування необхідно нарядити ялинку і прикрасити будинок. У прикрасах неодмінно використовуються червоні відтінки, а перед входом і на стінах розклеюються парні паперові написи з побажаннями щастя і прикраси з паперу. Новорічне деревце — ялинка (жива чи штучна) вбирається солодощами, сухофруктами і цитрусовими.

Напередодні Китайського Нового року 2019 за традицією, всі члени родини повинні будуть зібратися на передсвятковий вечерю. В якості страв на вечерю подаються галушки й рибу, що символізують процвітання.

Червоні конверти і обмін подарункамиЗа традицією головним подарунком є гроші, які дарують в червоних конвертах. Дуже важливо, щоб кількість і номінал грошових знаків були парними. Також бажано намагатися дарувати свіжонадруковані гроші — все нове принесе удачу і багатство. У Китаї самим щасливим числом вважає 8 тому найчастіше в конвертах лежать по 8 купюр.

Традиційними подарунками є мандарини — ними обмінюються гості з господарями будинку. При вході в будинку всі гості повинні піднести два мандарина, які символізують золото. Привітний господар обдаровує гостей також двома мандаринами, але вже при прощанні.

Як святкують Китайський Новий рікНапередодні новорічної ночі — Чусі вся родина збирається на передсвятковий вечерю і залишається в будинку в очікуванні настання нового року. Всю ніч не спати — традиція очікування іменується Шоу суй. В цей час всі гості і господарі будинку до самого ранку дивляться телевізор, влаштовують веселі розваги та запускають феєрверки.

1 деньУ перший день, який починається опівночі, прийнято вітати божества неба і землі. В камін або домашню піч кидають бамбукові палички, а на вулицях запускають святкові феєрверки. Готувати в цей день їжу не прийнято — все частування повинні бути приготовлені заздалегідь. Вдень відвідують старших родичів. Дорослим дарують конверти, для дітей у них можуть покласти шоколадні монетки.

2 деньУ другий день Кайниэн дружини відвідують родичів. Жителі Гонконгу збираються у місцевих храмах божества Чє Кунг і просять його про благословення. У цей день прийнято обдаровувати «щасливої монеткою» всіх нужденних. Багато вважають, що в цей день з'явилися собаки і вітають тварин особливим ставленням, готують для них смачні частування та ін.

3 деньУ Чіко відзначається день «Бога полум'я гніву» багато сільські жителі дотримуються традиції і спалюють паперові пожертви. У третій день не ходять в гості і воліють залишатися вдома. Однак можна вийти в храм Бога Багатства, щоб дізнатися про майбутнє.

4 деньУ ці дні приймають гостей вітають своїх друзів і колег по роботі.

5 деньВ цей день святкують день народження Бога багатства. Щоб отримати благословення бога Гуан Ю, готують традиційні галушки і запускають петарди.

6 деньПрийнято проводити час у родині.

7 деньСаме в цей день всі китайці стають на один рік старше.

8 деньЦей день вважатися сімейним, і всі китайці проводять його в колі сім'ї. Ближче до півночі всі збираються на святковим столом.

9 деньВ деяких провінціях цей день вважається найбільш важливим і присвячується Нефритовому Імператору Неба. Його відзначають в молитвах і готують святкові частування, які ставлять на вівтарний столик. У більшості провінцій цей день вважається робочим.

10-12 дніХодять в гості і дарують один одному подарунки. Починається підготовка до фестивалю ліхтариків.

13 деньОсновними частуваннями є вегетаріанські страви з фруктів та овочів. Цей день прийнято відпочивати і поклонятися генералу Гуан Ю.

14 деньСпоруджуються навіси для запуску паперових ліхтариків і купуються різні прикраси. У цей день продовжують підготовку до фестивалю ліхтариків.

15 деньЦей день вважається вінцем святкування і відзначають його традиційним фестивалем запуску паперових ліхтариків. В перший повний місяць всі збираються за святковим столом, на вулицях запускають ліхтарики, проходять розважальні заходи, концерти і костюмовані вистави.
Китайський Новий рік 2019: особливості і традиції святкування
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають