• 20:51 – Модні кольори 2019 року в одязі – що носити і як модно поєднувати? 
  • 22:05 – Жіночі черевики – весна 2019 фото наймодніших моделей сезону 
  • 19:48 – Модні кольори весна-літо 2019 – що носити цього сезону? 
  • 19:43 – Що носити цієї весни: 10 головних трендів 

Скорочення бюджетних місць у ВУЗах України на 2019 рік: статистика і причини

Ще у навчальному 2017-2018 року Кабміном було прийнято рішення про скорочення кількості «бюджетників» у вітчизняних ВУЗах на 17%. Держзамовлення на підготовку кадрів у результаті обмежився цифрою в 212388 людей, причому, тільки 189728 з них були студентами денної форми навчання. У їх числі передбачався випуск 57200 молодших спеціалістів, 82200 бакалаврів і 62200 магістратів з вже отриманим бакалаврськими дипломом, а також 5900 магістрів, які надійшли після закінчення всіх 11 років середньої школи. Одночасно була знижена квота і докторантів – це всього 468 осіб, а також аспірантів – 4400. Очікується, що в 2018-2019 навчальних роках подібна тенденція не тільки закріпиться, але й посилиться. В результаті чого в 2018 році держзамовлення буде становити приблизно, 201 тисячу студентів, а в 2019-му – всього 199 тисяч. Одночасно з цим планували суттєве збільшення – на 9% — грошового забезпечення квот, і в кількісному вираженні воно сумарно склала понад 23 млрд. грн. за рік. Чим пояснюють міністри подібну тенденцію, і як будуть розвиватися далі справи з безкоштовною освітою в нашій країні, читайте подробиці в нашому матеріалі.

Пояснення МОН

У Міністерстві кажуть, що дане зменшення держзамовлення торкнулося виключно місць за тими спеціальностями, за якими зарплати в майбутньому знаходяться в топових рядках рейтингів. Відповідно, там підрахували, що якщо студент по закінченню буде отримувати в рази більше однолітків інших професій, то зараз він в змозі оплатити власне контрактне навчання з легкістю.
Скорочення бюджетних місць у ВУЗах України на 2019 рік: статистика і причини
З одного боку, звичайно, ідея не позбавлена логіки і справедливості, адже абсолютно неправильно було ставити в абсолютно однакові умови, наприклад, абітурієнтів з юридичного факультету і майбутніх вчителів. У конкретиці напрямків вже точно підраховано, що під скорочення потрапили хлопці з бакалавратів «туризму», «міжнародного права», «права», «готельно-ресторанної справи» та «економіки». На противагу цьому більше стипендій стали отримувати студенти аграрних, природничих і технічних спеціальностей, де на даний момент спостерігається критичне скорочення конкурсів, що, до речі, не в останню чергу пояснюється великою конкуренцією за безкоштовні місця. Також серед інших причин Міністерстві освіти і науки називають зміну демографічної ситуації в країні і в рази знизилася популярність кваліфікаційного рівня «спеціаліста».

Думка Вузів по скороченню

Скорочення бюджетних місць у ВУЗах України на 2019 рік: статистика і причини
Вищі навчальні заклади із-за цього очікують скорочення, хай незначного, але, все ж, падіння кількості вступників на більшість затребуваних спеціальностей. На їх думку, при збереження загального рівня витрат це призведе до справжнього фінансового колапсу освітньої системи, яку зараз і так доводиться нелегко, враховуючи досі невирішене питання з присвоєнням статусу неприбуткових організацій. В результаті гроші уряду замість того, щоб йти на фінансування зростання якості послуг навчання, змушені підтримувати закладу на плаву, що, звичайно ж, в корені неправильно. Єдиним виходом для знаходження своєрідного балансу в складній ситуації вони бачать прийняття рішення про збільшення вартості навчання для контрактників. Що, безумовно, також складно назвати влаштовує всіх рішенням, адже ні про яке зростання рівня життя в країні і доходів громадян поки мови не ведеться. Отже, і майбутнім студентам гроші брати на отримання освіти нізвідки. Дуже багато у результаті з метою утриматися хоча б на контракті обирають шлях одночасного навчання і роботи, але, на жаль, як відомо, найчастіше це далеко не позитивним чином позначається на успішності загалом рівень знань студента. І в результаті навіть ті, хто «зависав» у прикордонних зонах рейтингу на отримання стипендії і мав, ймовірно, всі шанси підтягнутися настільки, щоб її досягти в наступному семестрі, змушені ще більше погіршувати свої показники із-за поєднання навчання з трудовою діяльністю.

Західний досвід і ми

Скорочення бюджетних місць у ВУЗах України на 2019 рік: статистика і причини
Досить складно проводити якесь порівняння між Україною та західними країнами в плані системи освіти, так як, по-перше, занадто не рівні стартові умови, якщо говорити про розвинені країни, до моделей яких і варто прагнути в ідеалі, і нами. А по-друге, там докорінно інший підхід до навчання й зовсім інші ментальні традиції. Це у нас в країні поширений анекдот про те, що кожен другий двірник має диплом про вищу освіту. А за кордоном, якщо ти плануєш займатися, грубо кажучи, роботою руками, вибираєш виробничі професії нижньої ланки — у тебе при прийомі на роботу Вузівської скоринки ніхто не вимагає. У цьому плані нам би повчитися досвіду, наприклад, тієї ж Німеччини, де надзвичайно розвинений інститут профосвіти, де ще зі шкільної лави дітей агітують за вибір потрібних економіці професій, влаштовують пробні стажування, курси і всіляко підтримують цей напрямок. Українські ж молоді фахівці всі як один – з гучними кваліфікаціями в пластикових «проїзних», як їх початок називати ще покоління 90-х, в професійному плані вони робити по закінченню свого Вузу не вміють абсолютно нічого. Крім проблем з популяризацією бакалаврату і кваліфікацій молодших спеціалістів конкретних спеціальностей, недостатності освітньої бази в даному сегменті, досвідченого викладацького складу, в ситуації з платним навчанням спостерігаються ще ряд абсолютнейших казусів. Так, наприклад, з одного боку, ми, по ідеї, рухаємося до соціальної моделі Штатів або Австралії, де для того, щоб отримати гарну освіту основній масі студентів доводиться влазити в жахливі борги за кредитами, збирати роками на нього, іноді і перериватися на кілька років, щоб мати змогу продовжувати навчання. В принципі, в чомусь ці країни, та схожі на них, в даному підході, мають рацію: хороші знання дешево коштувати не можуть. Але в той же час у них діти мають всі можливості, щоб підробляти і дійсно оплачувати свою освіту. З нашим же рівнем життя й цінами за семестр хочеться подивитися на хоча б одного контрактника, який би без допомоги батьків зміг це «тягнути».
Скорочення бюджетних місць у ВУЗах України на 2019 рік: статистика і причини
Так, і до того ж крім горезвісного «макдональдса» або інших масових мереж громадського харчування, інших курйозно малооплачуваних, непрестижних і важких робіт, де ще може влаштуватися наш студент? Адже, згадуючи ще один анекдот, у нас при прийомі на роботу «потрібні фахівці від 20 до 25 років з 10-річним стажем роботи, бажано з них 5 – на керівній посаді, і двома вищими освітами». Як ні сумно, але зовсім не існує інституту допомоги в працевлаштуванні випускникам шкіл і студентам у рамках неповної зайнятості або підробіток. Немає абсолютно ніякої делікатної цільової кредитної політики, як це є абсолютно скрізь у світі. І в той же час, практику, наприклад, як у тій же Франції або Швеції наявності хоча б кількох цілком безкоштовних Вузів у нас прибрали давним-давно Що й казати, ситуація з вищою освітою у нас дійсно близька до кризової. І особливо боляче це усвідомлювати в світлі того, що, розуміючи це, зростає по експоненті відсоток дітей, які зриваються «катувати щастя» за кордоном, влазять у будь грантові програми, квоти зарубіжних університетів та схеми обміну, аби мати шанс все-таки отримати заповітний статус. Ось тільки назад повертатися, навіть по закінченню Внз, вони жодним чином не поспішають, і наша країна втрачає в їх особі найголовніше – кваліфіковані кадри, які могли б рухати економіку вперед. Що ж робимо ми? Правильно, ще більше урізуємо кількість безкоштовних місць, і, по суті, виганяємо хлопців шукати кращого життя десь в іншому місці. Прикро? Ще б. Не справедливо? А коли у нас відносно молоді практикувалося щось інше? Ось і виходить цілковита замкнуте коло: у нас мало бюджетних місць, бо держава не має на них грошей, а грошей воно не має тому, що розвивати її економіку просто нікому.

ВідеоСкорочення бюджетних місць у ВУЗах України на 2019 рік: статистика і причини
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають