• 20:51 – Модні кольори 2019 року в одязі – що носити і як модно поєднувати? 
  • 22:05 – Жіночі черевики – весна 2019 фото наймодніших моделей сезону 
  • 19:48 – Модні кольори весна-літо 2019 – що носити цього сезону? 
  • 19:43 – Що носити цієї весни: 10 головних трендів 

ПДВ 2019 в Україні: останні новини, зміна ставки та відшкодування податку

Історія навколо ПДВ у нас в країні поступово починає нагадувати мрійливу фразу Шарикова: «Вчора котів душили, душили». Загалом, і в нас ПДВ вже душать-душать який рік, а ніяк задушити не можуть. Або все-таки в 2019-му зможуть? Ні, насправді ПДВ, як такої, – це просто диво, яке винахід, за яке ми повинні сказати спасибі французам, і який і по сей день прямо або побічно становить основну частину системи оподаткування більшості країн ЄС. Адже як взагалі побудовані взаємовідносини бізнесу і держави? Бізнес повинен йому платити або податок з продажів, або ПДВ. Звичайно, є там всякі Кайманові острови та інші Гонконги, але ми зараз не про принади реєстрації бізнесу в офшорах, а про реальне існування в нашій, в тому числі, країні.

Бути чи не бути?

Що являє собою податок з продажу? По суті, бізнесмени кожен раз, купуючи товар на всьому шляху виробничої ланцюжки, платять за нього податок у повному розмірі. Тобто, їм доводиться і «податок на податок» платити постійно, що, звичайно, збільшує навантаження на бізнес. Така система прийнята в США, але там свої складності і причини, чому вони живуть саме так, а не інакше. Європа ж давно перейшла на більш прогресивний і сприяє розвитку приватного бізнесу механізм ПДВ. Він полягає в тому, податок сплачується лише з тієї частини доходу, яка їм же і зароблена, складаючи т. н. «додатковий продукт». І по суті, це — різниця між продажною і закупівельною вартістю/собівартістю. Саме з цієї причини спочатку в 70-х роках 20-століття економіка європейських країн взяла більш жваві темпи росту у порівнянні зі Штатами. В Україні ж досі ПДВ можна було назвати справжнім головним бюджетоутворюючим інструментом – з нього надходження кожен рік варіювалися в межах 30% від всієї маси податків. Для довідки, щодо акцизів держава отримує лише 15%, а з ПДФО, наприклад, 12%. Тому, природно, якщо його скасувати відразу, наш бюджет розсиплеться, немов картковий будиночок.

Суть питання

ПДВ 2019 в Україні: останні новини, зміна ставки та відшкодування податку
Здавалося б, чого підприємцям спокійно не сидиться? Відшкодування переплати по ПДВ повинно бути налагоджено з держбюджету автоматичним чином, цифри, в принципі, не сказати щоб м'які, але і не задушливі, як не крути У чому ж проблема? Чому громадськість так яро виступає проти цього податку в Україні , адже він корисний і бізнесу, і країні в цілому? А справа в тому, що, як казав Леонід Макарович: «Маємо те, що Маємо». Наш механізм повернення ПДВ — це справжній рекордсмен за кількістю корумпованих схем і розжиріли на них чиновників. На ньому фіскали безсовісно наживаються (незважаючи на всю гарну зовнішню мішуру люстрації, реформ та інші милі серцю обивателя речі), а платники податків страждають від тиску. Так хоч би державі від цього добре було! Але, немає. Економіка усіма цими схемами просто знищується Що отримуємо в результаті? Якщо пояснити по-простому, навіть доступно людині, нескінченно далекого від оподаткування, бухгалтерії і високих розмов про економіку в цілому, — ростуть ціни для кінцевого споживача.
ПДВ 2019 в Україні: останні новини, зміна ставки та відшкодування податку
Бо як невідшкодовуваний нормально з бюджету ПДВ бізнесмени автоматично починають вважати податком з продажів. Отже, негласно закладають його розмір у вартість своїх товарів. Виходить, що наш уряд хоче орієнтуватися на Європу, де податок встановлений, в середньому, на рівні 216% (у сусідній Польщі, наприклад, 23), але воно не хоче враховувати, що там-то якраз ПДВ повертають підприємцям за 7-30 днів максимум. У нас же поки не «порешаешь питання» і не «даси кому треба», вооз буде і нині там, де його Крилов забув.

Кілька варіантів податкових змін

Розуміючи, що від «тіньової економіки» у нас роками можна позбавлятися, і так нічого путнього і не досягти, активісти від бізнесу пропонують хоча б істотно знизити ставку ПДВ (адже держава, по суті, все одно кладе собі всі гроші у кишеню, так хоч давайте ділитися по справедливості!).
ПДВ 2019 в Україні: останні новини, зміна ставки та відшкодування податку
Наприклад, в країнах, з аналогічною нашою ситуацією, податок плаває від 4% до 15%. Оптимально, звісно, 10 але, ми ж дорослі люди і в казки не віримо, тому максимум, що вдасться виторгувати у держави – це 15%. А воно нас досі тільки годує казками про «реформи» Тут ще варто згадати, що зі зрозумілих причин, ПДВ в моно-виконанні, з точки зору економіки, розглядати помилково. Ясна річ, що він найтіснішим чином пов'язана і на інші збори і побори. Зокрема, на податок на прибуток. Його з 2019 року збираються трансформувати в «податок на виведений капітал», за яким, наприклад, з дивідендів до бюджету будуть вилучати 15%, а з платежів, які прирівнюються до дивідендів – 20%.
ПДВ 2019 в Україні: останні новини, зміна ставки та відшкодування податку
Але, замість того, щоб в пакеті з цим нововведенням зробити що-небудь корисне для людей і по ПДВ, податківці вирішили ще більше посилити тягар на платників податків. Чого тільки варті механізми блокування ПДВ-накладних, «успішно» обійшов тільки аграріїв. Питання тепер, тільки, як решті бізнесу прикинутися теж сільгосппідприємствами, щоб не піти по світу з торбою?

Особливості економічних процесів в Україні

Поки замість комплексного лікування нам пропонують точкову акупунктуру. Наприклад, тепер у нас буде класно купувати електромобілі – їх позбавили і від ПДВ, і від акцизу (спасибі, ЄС). Правда, спочатку хотіли зробити красивий жест і продовжити все це щастя і на 2019 рік, але потім злякалися, і переграли все тільки терміном на поточний. Ну, що ж, і на тому спасибі. До того ж, не факт, що не продовжать цю пільгу ближче до кінця 2018-го і на наступний.
ПДВ 2019 в Україні: останні новини, зміна ставки та відшкодування податку
Також легше зітхнуть підприємці, чия сфера інтересів лежить в проведенні операцій з чорним і кольоровим брухтом, а також мають справу з побутовими відходами – з них ПДВ теж прибрали. Ще на пару років звільнили імпорт обладнання та кінематограф. Але, при цьому (барабанний дріб!) вирішили, що якщо і знижувати загальну ставку ПДВ, то не до яких не жаданих 10% — максимум 16%, і крапка. Чому? Вони стверджують, що правила входження в ЄС забороняють ставку нижче 15%. При цьому дивно, що раз у нас діють перехідні періоди і спеціальні розтягнуті на час механізми доведення всього і вся до рівня Європи, з поступовим щорічним і не так болісно відчутним зниженням/підвищенням, чому б і щодо такого ключового моменту, як ПДВ, не вчинити аналогічно? Хоча, напевно, нашим управлінцям поки просто не до того, адже вони останнім часом так зайняті придумуванням пари чергових нових зашморгів щодо підприємців-спрощенців, за рахунок яких латали дірки в бюджеті і будуть латати, схоже, завжди. Може, все-таки, не з тієї сторони лікувати економіку починають?

Відео-новина
ПДВ 2019 в Україні: останні новини, зміна ставки та відшкодування податку
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають