• 23:56 – Модні кольори 2019 – топ найпопулярніших відтінків за версією Пантон 
  • 23:49 – Пуховики 2019 – модні тенденції, тренди, кольори, довжина 
  • 23:45 – Модні сережки 2019 – тенденції в ювелірній моді і біжутерії 
  • 23:43 – Шуби – модні тенденції 2019 – 50 фото натуральних і моделей з еко-хутра 

Навруз в 2019 році

Навруз — свято приходу весни і початку нового року за сонячним календарем у багатьох тюркських і перських народів. З 2009 року був включений ЮНЕСКО в список культурної спадщини і має статус міжнародного. Новруз-байрам в перекладі з перської означає «свято нового дня» і вважається національною традицією, яка не має відношення до релігії. Навруз в 2019 році випадає на 21 березня, так як щорічна дата події завжди збігається з днем весняного рівнодення.

Свято вважається одним із самих древніх, що дійшли до наших днів. Згідно з історичними дослідженнями, офіційний статус торжество отримало ще в VI-IV століттях до нашої ери. Спочатку він відзначався в перській імперії Ахеменідів, після чого став святкуватися у всіх тюркських і перських народів. Національний день відродження є символом оновлення, духовного і фізичного очищення. Він нерозривно пов'язаний з приходом весни і пробудження всього живого на Землі.

Історія святаНавруз в 2019 році


Вперше Навруз або Новруз був згаданий у зборах древньоіранських священних текстів «Авеста». В писанні сказано, що ця подія присвячена появі всього живого на планеті. Свято символізував не тільки зародження життя, але і її перемогу над смертю. Саме навесні, коли після холодів прокидається природа, відзначався новий рік за сонячним літочисленням.

За стародавнім вченням «Авести», появу життя на Землі було представлено в шести видах: вогню, води і землі, рослин, тваринного світу та людей. Саме тому під час святкування вшановують всі види життя. У мусульман до події готуються за місяць, присвячуючи кожен вівторок тижня однією з природних стихій. Вони є провісниками самого свята — нового світлого дня початку сонячного року, який може відзначатися один або кілька днів. Незважаючи на це, він не є релігійним і не має відношення до ісламу.

Свято відзначається у народів з тюркськими і перськими корінням, які населяли території Персії і Ірану ще до приходу арабів, і розповсюдження ісламської віри. В арабських країнах його не зазначають, а в деяких він заборонений на законодавчому рівні. В Турецькій Республіці він був заборонений аж до 1991 року.

В даний час свято відзначають в Ірані, Іракському Курдистані, Афганістані, Індії, Македонії, в деяких країнах СНД та ін. Назва може відрізнятися в залежності від національних і мовних особливостей. Незважаючи на те, що вимова свята може бути різним: Новруз, Науруза, Нуруз, Невруз, його суть від цього не змінюється. Він є днем святом весни і загального відродження, тому і відзначається досить пишно і з особливим розмахом.

Дата Навруза завжди збігається з днем весняного рівнодення, тому може випадати на 20 або 21 березня, проте тривалість святкування у різних народів може бути різною. У деяких країнах збереглася давня традиція відзначати прихід весни протягом 13 днів. В останній день святкувань святкувався новий рік. Традицію шанують в Ірані та інших перських країнах. В інших народів Навруз може відзначатися 3 або 5 днів.

Народні традиціїНавруз в 2019 році


Так як свято має давню історію, з часом він обріс великою кількістю різних традицій. Вони можуть відрізнятися в залежності від національних особливостей, однак існують і ті, яких дотримуються повсюдно. Одними з таких головних особливостей святкування є: підготовка і урочисте застілля.

До зустрічі нового року слід готуватися заздалегідь, зазвичай період підготовки займає кілька тижнів. В цей час необхідно підготуватися душевно і фізично: віддати всі борги і навести порядок в домі, очистити свої помисли і позбутися від поточних проблем.

В цей же час йде підготовка до святкової трапези — новорічний стіл також має відповідати традиціям. Так як в Навруз прийнято вшановувати всі природні стихії і всі види життя на Землі, страви готуються з семи інгредієнтів. Їх назви неодмінно повинні починатися на букву «З» перської алфавіту. Також на столі завжди повинні бути фарбовані яйця і дзеркало, що символізує кінець старого і початок нового року, і палаюча свічка, вогонь якої захистить від злих духів.

Головними символами весняного свята є пророслі паростки пшениці, які перев'язують червоною стрічкою і використовують для прикраси будинку, саду, столу і одягу. У цей день не прийнято працювати, а проводити святкові дні у веселій компанії рідних та друзів. У невеликих населених пунктах накриваються великі столи і влаштовуються народні гуляння.

Традиційні звичаї та обрядиНавруз в 2019 році


Всі домашні справи, пов'язані з підготовкою до свята, слід завершити напередодні. Обов'язково перепрати весь одяг, прикрасити житло весняними гілочками яблуні або гранатового дерева. Перед святом відвідують покійних родичів — протягом тижня до настання нового року прийнято відвідувати кладовища, залишати підношення на могилах і просити захисту для всієї рідні.

У перший день прийнято розпалювати ритуальний вогонь: палити багаття, запалювати факели і свічки. Так вогнепоклонники отримували додаткову силу духу і захищали свої будинки від нечистої сили. Потрібно сім раз перестрибнути через палаюче вогнище і через проточну воду, щоб позбутися від усіх торішніх гріхів.


За старовинними звичаями молоді дівчата загадують нареченого, а літні люди дізнаються про майбутній врожай, використовуючи різні ворожіння. Благополуччя залежить від перших гостей: вважається, що успіх і щастя приносить на ногах тихий добрий і веселий чоловік. На вулицях влаштовуються святкові заходи: концерти, веселі конкурси та інші розваги.

Святковий стілНавруз — домашнє свято. В залежності від смаку і національних особливостей святкове меню може бути досить різноманітним. Проте на кожному столі обов'язково присутні: зерна, яблука, часник, оцет, барбарис, маслини і шпинат, від яких залежить добробут і щастя в новому році. Також готують страви з м'яса і риби, прикрашають великою кількістю свіжої зелені і прянощами. Ритуальна страва сумаляк готується заздалегідь, і ставиться в центр столу.

До традиційних частувань відносяться: солодощі з фруктів і ягід, пахлава, плов і інші східні страви. У свято всіх дорослих гостей обов'язково пригощають сумаляком, а дітей обдаровують солодощами.

Коротке відео про свято НаврузНавруз в 2019 році
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають