• 23:56 – Модні кольори 2019 – топ найпопулярніших відтінків за версією Пантон 
 • 23:49 – Пуховики 2019 – модні тенденції, тренди, кольори, довжина 
 • 23:45 – Модні сережки 2019 – тенденції в ювелірній моді і біжутерії 
 • 23:43 – Шуби – модні тенденції 2019 – 50 фото натуральних і моделей з еко-хутра 

Єврейська пасха 2019: якого числа буде Песах, традиції свята

Песах є найбільш важливим святом для всіх юдеїв, яке відзначається протягом багатьох століть. Назва цього свята дуже співзвучно з православною Пасхою але до цієї події воно відношення не має. Під час Песаха відзначають не воскресіння Ісуса Христа, а визволення євреїв від єгипетського рабства. Це свято дуже древній і наповнений традиціями, які зберігаються протягом багатьох поколінь. Про те, як і коли відзначати свято – далі в нашій статті.

Коли святкувати Песах в 2019 році

Дату відзначення великого свята Песах визначають не за звичним нам григоріанським календарем, а за місячним, адже це перший календар, який використовували люди. Відзначати свято слід навесні відразу по закінченні першого повного місяця на 14 день місяця нисан. Зазвичай свято припадає на другу половину березня або квітня. Песах в прийдешньому 2019 року всі євреї будуть святкувати в період з 19 по 27 квітня.

Історія виникнення свята

Щоб краще зрозуміти, чому Песах є настільки важливим для євреїв, необхідно трохи заглибитися в історію цього свята. Свої витоки торжество бере в біблійні часи, коли євреї перебували під гнітом рабства у єгиптян. Мойсей прагнув звільнити народ від ярма і зажадав від фараона дарувати свободу євреїв. Але той відмовив, і тоді на Єгипет Божий гнів обрушився у вигляді 9 лих, які призвели до голоду, хвороб і страху всіх жителів країни. Ні одна з кар не змусила фараона змінити своє рішення, і тоді Бог наслав останнім і найстрашніше покарання: смерть немовлят.
Єврейська пасха 2019: якого числа буде Песах, традиції свята
При цьому євреям було велено заколоти ягнят і їх кров'ю позначити двері своїх осель. Будинки з подібним знаком кара минула і вже після цієї ночі євреї отримали таку бажану свободу. Оскільки житла євреїв не постраждали від страшного покарання, свято і назвали Песах, адже це слово означає «минути», «пройти мимо». Це свято символізує свободу, звільнення від довгого і жорстокого рабства. У всьому світі віруючі євреї щороку відзначають це свято, не забуваючи про те, що довелося пережити їх предкам, і як Бог допоміг їм здобути волю.

Традиції єврейської Пасхи

Єврейська пасха 2019: якого числа буде Песах, традиції свята
Святкування Песаха пов'язано з цілою низкою традицій та обрядів, дотримуватися яких обов'язково необхідно. Починається підготовка до торжества з генерального прибирання всього житла. Кожна господиня повинна навести в домі ідеальний порядок, щоб навіть у найвіддаленіші куточки сяяли чистотою. Але головна вимога – прибрати з житла весь хамец. Хамец, або як його ще називають, квасне – це продукти, які пов'язані з процесом бродіння. Саме така їжа під час свята знаходиться під забороною і її не повинно бути в будинку. Так, на час Песаха слід позбавитися від звичайного хліба, макаронів, тістечок, алкоголю і т. д. Раціональні господині намагаються не викидати квасне, а повністю вжити його в їжу до початку свята. Щоб у сміттєвому відрі виявилося якомога менше «заборонених» продуктів, вони також не купують хамец про запас.
Єврейська пасха 2019: якого числа буде Песах, традиції свята
Ввечері перед святом господар будинку обов'язково виконує особливий обряд «пошук хамца». Він обходить все помешкання зі свічкою, пером і ложкою в руках, щоб знайти квасне, яке ще залишилося, і знищити його. Заборона на хамец настільки суворий, що важливо ретельно вимити весь посуд, до якої торкалася подібна їжа. Дуже часто євреї набувають окремий набір посуду, який використовують виключно на Песах. Перед самим святом єврейські господині готують мацу – прісний хліб, який євреї вживався в їжу під час довгого блукання по пустелі. Для замісу тіста можна використовувати тільки ячмінну, житнє, вівсяну, пшеничну муку, при цьому для приготування цього особливого хліба виділяється лише 18 хвилин. Настільки короткий термін на випікання маци дається не випадково: це повинно нагадати, як сильно довелося поспішати євреїв, збираючись покинути Єгипет.
Єврейська пасха 2019: якого числа буде Песах, традиції свята
Згідно з писанням, саме через занадто швидкого відходу з єгипетських земель люди не встигли повністю приготувати тісто і випекли його, не чекаючи, поки воно підійде. Коли сонце зайде, вся родина сідає за святковий стіл. Трапеза на Песах називається «седер» і проводиться за спеціальним обрядам, про які ми розповімо окремо. Варто також зазначити, що під час свята євреям заборонено працювати, хоча, враховуючи, що святкування триває кілька днів, дотримуватися цієї вимоги непросто. Тому сьогодні вихідним є перший і сьомий день Песаха, а в інші дні люди ходять на роботу, хоча робочий час при цьому скорочують в честь свята.

Святкова трапеза

Єврейська пасха 2019: якого числа буде Песах, традиції свята
Починається застілля або седер тільки коли всі мешканці будинку прийдуть із синагоги і сонце сяде за обрій. Накриваючи на стіл, господині ставлять тільки кращу посуд, причому в деяких випадках святковий сервіз може бути дуже давнім, що передається від матері до дітей. Трапеза не може обійтися без обрядових та символічних страв і предметів: трьох шматочків маци, кубка, призначеного для пророка Іллі, вина і свічок. Крім того, на столі неодмінно повинні стояти три миски з солоною водою, які символізують сльози єврейських матерів. Також для седера готують баранину на кісточці, варені яйця, карпас. Ці страви повинні стояти в самому центрі столу в спеціальному посуді, адже кожне з них несе в собі особливий сенс.
Єврейська пасха 2019: якого числа буде Песах, традиції свята
Сама трапеза проходить у кілька етапів, під час яких всі присутні повинні:
 • поїсти маци;
 • випити 4 кубки з вином (діти п'ють сік з винограду);
 • з'їсти трохи марора – гіркого зелені;
 • прочитати Агаду;
 • читати псалми.
 • Крім обрядових страв, на столі завжди присутній фарширована риба, м'ясо, запечене в печі і ще багато страв. Кожна господиня намагається продемонструвати всім свої кулінарні здібності і на ряду з традиційними приготувати свої «фірмові» страви. Під час свята важливо, щоб вся сім'я зібралася разом і вшанувала пам'ять предків, яким довелося пережити безліч прикростей. Песах в цьому сенсі не просто свято , який відзначають за звичкою, а день, коли слід згадати всі ті труднощі, через які пройшов єврейський народ на шляху до свободи.
  Єврейська пасха 2019: якого числа буде Песах, традиції свята
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають