• 18:27 – Символ 2019 року гачком своїми руками, покрокові інструкції і схеми виготовлення 
 • 18:21 – Трафарети на вікна до Нового року 2019: малюнки, схеми і шаблони 
 • 18:21 – Сценки на Новий рік 2019: прикольні, смішні, для дорослих і дітей 
 • 19:09 – Конкурси на Новий рік 2019 для дітей. Веселі новорічні ігри 

Медовий Спас 2019: якого числа, дата

З року в рік весь християнський народ в кінці літа відзначає три спаси: Медовий, Яблучний і Горіховий . Дати у них не перехідні, святкуються в одні і ті ж числа. Медовий Спас у 2019 році, як і в будь-якому іншому році, будемо святкувати 14 серпня. Він вважається великим святом для всього християнського народу. В цей день згадують відразу кілька подій, що відбулися в минулі часи. Медовий Спас (його ще називають Маковеєм або першим Спасом) за період язичництва і християнства придбав ряд традицій і прикмет, про яких ви зможете дізнатися з нашої статті.

Історія свята

Своїм корінням свято йде в стародавні часи, коли його відзначали за язичницьким обрядам. У цей день наші пращури починали інтенсивний збір річного меду. І щоб віддячити богів за щедрий врожай перші стільники віддавали в жертву пішли духам. З приходом християнства свято набуло нового сенсу, але деякі нотки колишнього народного свята все ж залишилися. Православна церква у цей день згадує події, що відбуваються в Константинополі в IX столітті. В цей час стояла сильна спека, що сприяло активному розвитку різних інфекційних захворювань. Оскільки медицина ще не настільки розвинена люди заразившись, вмирали. Смерть не щадила нікого, бідні і багаті, старі і найменші всі були підвладні її згубною силою. Щоб якось відвернути це лихо церковні служителі винесли Хрест, до якого під час страти був прибитий Спаситель, і йшли з ним навколо міста. Всі хто доторкався до Хреста, негайно зцілялися, і епідемія відступила від міста.
Медовий Спас 2019: якого числа, дата
З тих пір ввійшло в традицію проводити хресні ходи. В честь цієї події і було дано назву свята Врятував, тобто «рятуватися», люди врятувалися з допомогою животворящого хреста від смерті. Згадують в цей день і про іншу подію, від якого походить ще одна назва цього свята – Маковей. Багато хто вважає, що назва була придумана від слова «мак», насправді ж у цей день вшановується сім'я Маккавеїв, яка прийняла за Господа мученицьку смерть. Події відбувалися ще за часів Старого завіту. Сирійський цар Антіох Епіфан вирішив ввести в Єрусалимі і у всій Юдеї язичницькі обряди. У храмі він поставив статую язичницького бога Зевса Олімпійського і змушував народ поклонятися йому. Однак родина Маккавеїв — сім братів і їх мати, маючи тверду віру в Бога, відмовилася схилятися перед ідолом. За що цар наказав поховати їх мученицької смерті на очах у матері. Коли стратили шістьох синів, і черга дійшла до останнього, самого юного, цар закликав мати умовити сина відректися від Господа і тим самим зберегти собі життя.
Медовий Спас 2019: якого числа, дата
Але мати не стала цього робити, і навпаки ще більше зміцнювала його у вірі, Сам отрок теж не взяв слова повелителя і навідріз відмовився поклонятися божеству. Побачивши це, цар наказав віддати мученицької смерті і меншого сина. Стоячи над тілами своїх мертвих синів, мати молилася Богу і не витримавши душевних мук також відійшла до Господа.

Народні традиції Медового Спаса

Медовий Спас! Навіть від самої назви смачно пахне медом. Саме в цей день пасічники починали збір меду. Вважалося, що якщо почекати, то солодке ласощі поцуплять сусідні бджоли. До цього дня мед заборонялося вживати в їжу. Так як пасічники народ дуже забобонний, то і до збору меду вони підходили дуже серйозно, виконуючи всі традиції встановлені ще нашими предками. Перші стільники витягували вранці, щоб віднести до церкви на освячення. Потім починалося веселе свято.
Медовий Спас 2019: якого числа, дата
Господині готували з медом різноманітні солодкі страви: млинці, булочки, пироги, пряники, напої. А власники вуликів обдаровували дітлахів ласощами зі свіжого врожаю. Одним з основних інгредієнтів на святковому столі був мак. Великі головки-маківки в цей час вже достигали. Їх також несли в церкву освячували і пекли з них вкуснейшею випічку. Крім меду і маку освячували букетики з цілющими травами, які збирали напередодні. До букетикам додавали чорнобривці, руту, м'яту, чебрець, волошки, нагідки. Освячені букетики зберігали вдома за образами до весни. Вважалося, що вони оберігали будинок від різного роду зла. Давали цілюще зілля і хворим домашнім тваринам. До вечора молодь влаштовувала гуляння на честь свята . Водили хороводи, співали пісні, обсипали один одного маком і просто веселилися. У деяких регіонах молоді люди встановлювали хрест, на який одягали у вигляді голови гарбуз з вирізаними очима, носом і ротом. Всередині запалювали свічку, а зверху прикрашали квітами й головками маку. Називалося дана споруда маковеевским хрестом. Навколо нього цілу ніч проводилися гуляння.

Прикмети і заборони на Маковія

Медовий Спас 2019: якого числа, дата
Існує цілий ряд прикмет, пов'язаних із святом:
 • В день Маковея варто допомогти убогим і вдовам, пригостити їх смачними стравами та медом з нового врожаю, тоді Господь пошле благословення в будь-якій справі.
 • Якщо обсипати дім свяченим маком, тоді до нього не зможе приступити ніяка нечиста сила.
 • Після Медового Спаса коней до річки купати більше не водили.
 • У день Першого Спаса прощався жінкам будь-який гріх в якому вони каялися.
 • Якщо на Маковія пройде дощ значить, пожеж майже не буде.
 • На Медового Спаса літо закінчувалося, і починалася осіння пора з дощами і вітрами.
 • Дуже шумно вести себе в цей день не прийнято, так як будь-який шум може налякати бджіл.
 • Забиратися на свято в будинку заборонялося, також під забороною були будь-які роботи на полях.
 • Після Спаса починався Успенський піст, тому на святковому столі не повинно бути жирної їжі.
 • В цей день ні з ким, ні за яких обставин не варто сваритися або бажати іншій людині зла. Уся що виходить негативна енергія відразу ж бумерангом повертається на вивергає негативізм.
 • Медовий Спас 2019: якого числа, дата
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають