• 23:56 – Модні кольори 2019 – топ найпопулярніших відтінків за версією Пантон 
 • 23:49 – Пуховики 2019 – модні тенденції, тренди, кольори, довжина 
 • 23:45 – Модні сережки 2019 – тенденції в ювелірній моді і біжутерії 
 • 23:43 – Шуби – модні тенденції 2019 – 50 фото натуральних і моделей з еко-хутра 

Червона гірка в 2019 році: якого числа, весілля на свято

Червона гірка – особливе свято, що поєднав у собі традиції християнства і обряди наших пращурів, які поклоняються ще язичницьким богам. Назва у нього народне, відбулося від слова «червоний», що до кольору не має абсолютно ніякого відношення і відповідає слову «гарна». «Гірка» — від того що в давні часи на свято люди збиралися разом і вітали весну, а раніше всього її господарювання можна було побачити на височинах, де не було дерев — на гірках. Саме туди збирався народ на гуляння. Дівчата одягали свої найкращі вбрання, в коси вплітали стрічки, чепурилися, як могли. Гірка, де проводили святкування починала майоріти від різноманітного оздоблення присутніх, від того й пішла назва.

Дата свята в 2019 році

Свято не має певної дати і щороку святкується в різний час. Щоб розрахувати його дату потрібно знати, якого числа православна Пасха , так як Червона гірка наголошується на наступну неділю після неї. У 2019 році святкування припадає на 5 травня.

Червона гірка або Антипасха?

У давні часи Червону гірку відзначали тоді, коли в край приходила весна, починалася відлига, природа прокидалася від зимової сплячки. Народ збирався на покриту зеленню височина і віддавали хвалу богу Ярилу, що приносить їм родючість і посилає на їх землі сонечко, щоб вони скоріше зігрілися і дали врожай. Згадували у своїх восхвалениях також богиню Ладу, дарящую їм любов і радість.
Червона гірка в 2019 році: якого числа, весілля на свято
З приходом християнства свято поєднали з іншою подією, описаних на сторінках Біблії. З'явилися у нього й інші назви — «Антипасха», що означає «замість Пасхи» і Провідну неділю. Приурочений свято подій, що відбуваються на восьмий день після воскресіння Христового. Тоді воскреслого Ісуса побачив Хома. Перед цим Христос вже являвся своїм учням у вечір Пасхи, але Фоми серед них не було. Дізнавшись від інших апостолів про події, Хома відповів, що ні за що не повірить в диво поки сам не побачить Спасителя і його рани від цвяхів. І це сказав той чоловік, який раніше готовий був навіть на смерть іти разом зі своїм Вчителем. Після восьми днів Ісус явився учням, серед яких був і Фома. Тоді сумнівається апостол переконався, що Вчитель, який постраждав за гріхи людства і помер на Голгофському хресті дійсно воскрес і стоїть перед ним живий з реальними ранами від цвяхів. Жахнувшись своєму невірству, апостол знову визнав Ісуса Господом і ще більш зміцнився в вірі. Після цього Фома по свіжому йому жеребом, пішов проповідувати Євангеліє в Індію доносячи людям благу звістку. І в кінці, як і його Вчитель, прийняв мученицьку смерть.

Традиції свята

Червона гірка в 2019 році: якого числа, весілля на свято
Червону гірку особливо чекали молоді дівчата і хлопці. Великий піст закінчився, можна виходити на гуляння, підшукувати собі пару. Ті ж, хто вже знайшов свою любов, проводили сватання і гуляли весілля . По всій Русі в цей день проходило дуже багато весільних гулянь. Всі вони були гучними і радісними, адже народне повір'я обіцяє всім молодятам, хто вступить в цей день в шлюб, довге і щасливе спільне життя. Якщо в селі святкувалося кілька весіль, вони зазвичай з'єднувалися в одне, і гулялось воно кілька днів усім селом від малого до старого Народне повір'я попереджає — ті молоді люди хто залишиться на Червону гірку дому і не приєднається до повсюдного веселощів, не будуть щасливі і залишаться без пари.
Червона гірка в 2019 році: якого числа, весілля на свято
Також в цей день закликали весну. Дія проходило рано вранці, коли тільки з'являлись перші промені сонця. Серед молодих дівчат вилазила одна, яку називали «закликальщицей-хороводницей». Обрана дівчина разом зі своїми подругами піднімалася на найвищу гору, що знаходиться в селі або на прилеглій до неї території і чекала схід сонця. Коли ж перші промінчики починали показуватися з-за горизонту, закликальщица особливими словами починала умовляти весну прийти до них в гості, а так само подарувати кожній незаміжньою дівчині подарунок — любов вподобаного хлопця. Після закликания обрана дівчина заводила пісню, яку тут же підхоплювали її подруги. Співаючи пісню за піснею і радіючи весні і тепла, дівчата поверталися в село. Ввечері весь народ збирався на гуляння з нагоди приходу весни, а дівчина, зазвавшая її в гості, була головною героїнею свята .
Червона гірка в 2019 році: якого числа, весілля на свято
Збереглося ще безліч обрядів, які наші предки з належним старанням виконували, бажаючи привернути удачу до своєї сім'ї. Одним з найважливіших для селян обрядів був той, яким вони намагалися захистити свій урожай від різної напасті. Адже в минулі часи для мешканців села поганий урожай або не дай Бог його знищення природною стихією дорівнювало голодної смерті. Щоб уберегти себе від засухи, повеней, нашестя шкідників і інших лих, що можуть позбавити їх врожаю, жінки запрягались у плуг і робили борозну навколо свого села. Така борозна служила весь рік оберегом для всього села. Чоловіки в цьому обряді не повинні були брати участь. Щоб привернути удачу особисто для себе всі бажаючі сходили на гору і пускали звідти фарбовані яйця. У кого яйце скотиться рівно і при цьому не розіб'ється, буде мати весь рік удачу у всіх своїх починаннях.
Червона гірка в 2019 році: якого числа, весілля на свято
Сімейні люди, які хочуть, щоб у їхньому шлюбі завжди панував мир і любов, відвідували у цей день молодят і дарували їм подарунки. Тим самим заманювали щастя в свою сім'ю. А ще щоб привернути удачу, потрібно було в колодязь кинути монетку. Такий обряд можна було проводити не тільки на Червону гірку, але і весь тиждень.

Народні прикмети на Червону гірку

В давні часи існувало багато прикмет, пов'язаних із святом Червона гірка. Ось деякі з них:
 • Якщо день безвітряний значить буде хороший врожай зернових культур.
 • Зіграти весілля на Червону гірку — до щасливого сімейного життя.
 • Ні в якому разі в цей день не можна сумувати або тим більше плакати — весь рік будуть переслідувати неприємності.
 • Ті, хто пересваряться на Червону гірку, не помиряться до самої Трійці.
 • Червона гірка в 2019 році: якого числа, весілля на свято
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають