• 23:56 – Модні кольори 2019 – топ найпопулярніших відтінків за версією Пантон 
 • 23:49 – Пуховики 2019 – модні тенденції, тренди, кольори, довжина 
 • 23:45 – Модні сережки 2019 – тенденції в ювелірній моді і біжутерії 
 • 23:43 – Шуби – модні тенденції 2019 – 50 фото натуральних і моделей з еко-хутра 

Радониця (Батьківський день) 2019: якого числа за православним календарем

За Воскресінням Христовим слід дуже багато свят, так або інакше пов'язаних з ним. Одним з таких є Батьківський день або, як його в народі називають — Радониця. Оскільки свято тісно пов'язаний з Великоднем, то і число його проведення залежить від дати, в яку відзначається одне з найбільших і найсвітліших свят року. Святкується Радониця в Росії на дев'ятий день після Воскресіння Христового або на другий день Радоницкой тижня. Ще її називають Фоміної тижнем. Розрахувати і запам'ятати зовсім не складно — у наступну неділю після Великодня відзначається Червона гірка, а у вівторок після неї — Батьківський день. У 2019 році він відзначатиметься 7 травня. На деякій території України і Білорусії Батьківський день відзначається в другу неділю після православної Пасхи . В інших регіонах — в понеділок. Є народи, які разом зі своїми покійними святкують Воскресіння Христове в середу на цьому ж тижні.

Значення і суть свята

Батьківський день має ще одну назву — Пасха померлих. Вважається, що в цей день всі відійшли в інший світ святкують Воскресіння Христове. Вони радіють, що Ісус воскрес із мертвих і подарував усім живучим надію на вічне життя. В це свято живі повинні радіти разом зі своїми рідними пішли на небеса. Від слова радість і походить назва Радониця. Сім'ї, у яких є померлі родичі збираються разом і йдуть на цвинтар до могил своїх близьких. Звичайно, радіти в такому місці дуже важко, коли душа сумує за своїм рідним, залишив цей світ.
Радониця (Батьківський день) 2019: якого числа за православним календарем
Але завдяки Христа, воскресіння, якого радіють померлі душі в цей день, смерть перестала бути чимось страшним. Це всього лише перехід в інший світ. Померлі душі перейшли в нове духовне стан, не обтяжене тілесними негараздами. І в цей день з такою характерною назвою Радониця варто відкинути смуток і радіти разом зі своїми рідними, що вони завдяки Христу знайшли спокій і умиротворення.

Історія виникнення Батьківського дня

Радоницу святкували наші предки ще за часів язичництва. Вони також в цей день відправлялися на могили своїх родичів і розмовляли там з ними. Розповідали їм про свої радощі і невдачі, запитували ради і вірили, що ті їх чують і потім обов'язково дадуть відповідь.
Радониця (Батьківський день) 2019: якого числа за православним календарем
Так це чи ні, достеменно ніхто не знає. Але наші предки беззастережно вірили, що поради та підказки вони все-таки отримували: хто уві сні, а хто і наяву якийсь знак бачив. Деякі історики стверджують, що назва свята походить не від слова «радість». Вони зближують його з іншими словами — «рід», «предок». Свято в часи язичництва мав також і інші назви:
 • Радаваница;
 • Навий день;
 • Тризна.
 • З приходом християнства свято плавно перекочував до православ'я, але зміст залишився майже такий же.

  Як правильно відзначати Батьківський день

  Радониця (Батьківський день) 2019: якого числа за православним календарем
  Раніше на Русі сім'ї збиралися на могилах своїх родичів, розстеляли рушник або скатертини, розкладали багато різноманітних страв:
 • крашанки;
 • млинці;
 • кашу;
 • пироги;
 • драчени.
 • Приносили з собою алкогольні напої. Глава сімейства закопував на могилі одне крашене яйце в землю для небіжчика. Виливав також стопку алкогольного напою. Після цього починали самі трапезувати і згадувати своїх близьких теплими словами. Їжу в цей день готували по-особливому, думаючи при цьому про своїх померлих родичів. Хазяєчки вважали, що так вона наповниться енергією, яка стане харчуванням для душ родичів. Тим самим вони як би приносили в жертву свою енергію. Але перед цим і самі проходили очищення усіма земними стихіями: водою, землею, повітрям і вогнем.
  Радониця (Батьківський день) 2019: якого числа за православним календарем
  Йти на могилу треба було тільки по тому шляху, яким рухалася похоронна процесія. Йти тим шляхом що і в день похорону. Вважалося, що так протаптывается для померлих стежка, і коли потрібна буде порада в скрутну хвилину, за нею вони прийдуть щоб дати підказку. Для дітей в Батьківський день було особливе завдання, вони повинні були закликати дощик. З настанням вечора розпалювали вогнища, щоб душі померлих родичів могли зігрітися. Якщо хтось із родичів був похований далеко і його могилу не виходило відвідати тоді глава сімейства брав в руки гілочку, промовляв ім'я померлого і кидав її у вогонь на честь покійного родича. Завершувався день також з думками про померлих. Люди лягали спати, думаючи про них і закликаючи прийти уві сні. Просили хоч трошки відкрити завісу іншого буття і повідати уві сні, як їм там живеться.
  Радониця (Батьківський день) 2019: якого числа за православним календарем
  Зараз же православна церква забороняє такі дії. Віруючі з ранку відправляються до церкви на службу, після неї лише йдуть на цвинтар, щоб помолитися за душі померлих. Прибирають могилки своїх родичів, а приготований обід віддають нужденним. На прохання прихожан, на могили приходить священик, і здійснює там коротку панахиду. Особливо неприйнятно для християнства пьянствование на кладовищі. Як кажуть священики, це ображає пам'ять померлих і дуже засмучує Христа.

  Народні прикмети

  З роду в рід на Русі віддавалися не тільки традиції, як святкувати Батьківський день, але і прикмети. Деякі з них дійшли і до наших часів. Особливим у цей день вважався дощ. Опадів з нетерпінням чекали дівчата і молоді жінки. Під краплі підставляли особа, вмивалися ними.
  Радониця (Батьківський день) 2019: якого числа за православним календарем
  Така дія, як вірили наші предки, подовжує молодість, робило нев'янучу красу, а також приносило здоров'я і достаток. Інші прикмети і традиції на Радоницу:
 • Юні дівчата під струмені дощової води підставляли колечка, щоб бути завжди гарною і молодою.
 • Раділи дощу і селяни, для них це було передвістям того, що рік буде врожайним.
 • Якщо день видавався теплим, народ вірив, що це тепло їм посилали померлі родичі.
 • В батьківський день не варто займатися сільськогосподарськими роботами, інакше урожай в поточному році буде мізерним.
 • Як святкувати, вирішує кожен для себе, слідувати древнім традиціям предків або ж відзначити за скромними християнським правилами. Головне — шанувати пам'ять про померлих рідних і близьких.
  Радониця (Батьківський день) 2019: якого числа за православним календарем
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають