• 18:43 – Подарунки на Новий рік 2019 своїми руками, покрокові інструкції виконання (з фото) 
  • 11:32 – Новорічні рамки 2019 для Фотошопу на прозорому тлі: завантажити безкоштовно 
  • 11:24 – Що подарувати мамі на Новий рік 2019: подарунок від доньки чи сина, недорогий і зроблений своїми руками 
  • 11:24 – Креативні подарунки на Новий рік 2019 | Зроблені своїми руками 

Духів день в 2019 році: дата, історія і народні традиції свята

Духів день в 2019 році: дата, історія і народні традиції свята


Християнське православне свято, присвячене Святому Духу, що зійшов з небес, наголошується на 51-й день після святкування Пасхи. Подія завжди випадає на понеділок, який слідує після дня Святої Трійці. Свято також вважається днем виникнення Церкви. Дата свята рухлива і залежить від Світлого Воскресіння. У 2019 році Духів день випадає на 17 червня.

Цей день християни проводять в молитвах, відвідують храми, приймають участь в урочистій службі. Однією з головних традицій є поминання померлих родичів і близьких, для чого віруючі відвідують кладовища і влаштовують поминальні трапези. Вважається, що саме в цей день Святий Дух благословляє землю і все рослини. Торжество в народі має кілька назв і присвячується літа, що вступає в свої права.

Біблійне подіяВ основу свята лягло новозавітне подія. Згідно з писанням, через десять днів після Вознесіння Господнього учні зібралися в Синайській світлиці. Там несподівано м'яке ласкаве полум'я охопило стіни, а після спустилося і оповила по черзі всіх апостолів. Так Святий Дух дарував учням знання різних мов. Чудо сходження Святого Духа лягло в основу двох християнських свят — Трійці і Духова дня.

ІсторіяДухів день в 2019 році: дата, історія і народні традиції свята
Християнське свято відзначається на честь пам'ятної події, яка сталася у Синайській світлиці. Люди вірили, що духовний помічник зійшов від Бога-Отця за обіцянкою Ісуса Христа. Назва свята відображає суть події — день Святої Трійці або Святого Духа.

Урочистості на честь настання літа і родючості землі відзначали і в дохристиянські часи. Як і інші релігійні свята, Духів день має давні язичницькі корені. У слов'янських народів у цей день відзначали іменини Землі матінки-годувальниці. У перший понеділок, наступний після Трійці, не дозволялося проводити ніяких робіт на землі.

Заборони були пов'язані з вірою в те, що Земля готується народити майбутній урожай, і порушення її спокою може призвести до великих втрат. Всі жінки і дівчата в цей день допомагають землі-годувальниці набратися сил і посилити її родючість. Вони приносили в поле святковий обід і розкладали його на скатертини, посипаючи тонким шаром землі.

Крім цього не можна було в цей день працювати по дому, шити і прибирати. Всі роботи намагалися виконати заздалегідь, щоб зустріти свято в чистій хаті, і не порушувати заборони. Церква ніяких особливих заборон не накладає.

Народні традиції та обрядиДухів день в 2019 році: дата, історія і народні традиції свята
Слов'янські народи вірили, що Земля має особливим духом, що впливає не тільки на майбутній урожай, але і долю кожної людини. Згідно з стародавніми віруваннями, в день іменин Землі прокидається всіляка нечисть, тому його ще називали святом Вил і Марени. Люди вірили, що в цей день на землю виходять русалки і водяні.

У християнстві свято є продовженням Трійці. Напередодні будинку прикрашали квітами, вінками і букетами з трав і лісових рослин. Після відвідування урочистої служби в храмі віруючі обов'язково ходили на цвинтар і прикрашали освяченими рослинами могили померлих родичів. Після святкової трапези прийнято залишати на могилах варені яйця, різні солодощі і здобу.

Згідно з давнім традиціям, свято також починався з вшанування предків. Їх запрошували відвідати оселю, прикрашений гілочками берези. В цей день поминали всіх русальих духів. За народним повір'ям, ними ставали все передчасно померлі, а також ті, хто покинув світ живих добровільно.

У Духів день проводили обряд освячення води. Завдяки окроплення колодязя святою водою, вона надовго збереже свою чистоту і свіжість. Після цього всією родиною потрібно було підійти до криниці і вмитися, щоб змити всі гріхи. Молодь протягом всього дня і до пізнього вечора влаштовувала народні гуляння на лісових галявинах.

Повір'я і прикметиВіруючі люди переконані, що свято потрібно строго дотримуватися всі прикмети, інакше можна накликати на себе гнів Святого Духа, який напередодні спускається на землю. Уберегти себе і своїх близьких від хвороб і пристріту допомагає дрібниця, яка знаходиться в кишені під час урочистої служби. Після виходу з храму потрібно всі монети роздати нужденним.

Духів день в 2019 році: дата, історія і народні традиції свята
В народі вважали, що дощ з грозою і блискавкою виганяє з землі злих духів. Таким чином, якщо протягом дня йшов дощ з грозою, було хорошим добрим знаком. Погода в духів день дає прогноз на все літо. Дощовий свято обіцяє дощ ще на шість тижнів.

Після Духового Дня вже не буває холодів, і заморозки на ґрунті не з'являться вже до осені. Вважалося, що саме в цей день літо вступало в свої права.

З Духовим днем у народі пов'язано дуже багато прикмет. Найбільш популярними у слов'янських народів були вірування в русалок. Вважалося, що протягом усієї святкової тижня вони виходять на землю і розгулюють під виглядом прекрасних дів і юнаків. Люди вірили, що русалки можуть відвести людину за собою у водну безодню, тому молодим дівчатам і дітям заборонялося в ці дні ходити в ліс. Уберегти себе від русалки можна було тільки за допомогою ароматних рослин, які носили в кишені.

Жінки, які йдуть до річки чи криниці говорили: «Пішла по воду». Вислів «Іду за водою» могло накликати біду, так як означало кинутися слідом за течією.

Небажано швидко бігати, так як можна було втратити свою долю, а ходіння босоніж по ранковій росі допомагало знайти своє щастя.

В День Святого Духа православні збирали букети з польових і лісових трав, після чого освячували їх у храмі. Вважалося, що вони оберігають від хвороб і бід. Усю зелень, яку розкладали в це свято по будинку, не можна викидати — її необхідно зібрати і висушити.

Святкову трапезу було прийнято влаштовувати за великими щедро накритими столами, за якими збиралися всім селом. У гарну погоду влаштовували застілля на природі.
Духів день в 2019 році: дата, історія і народні традиції свята
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають