• 20:51 – Модні кольори 2019 року в одязі – що носити і як модно поєднувати? 
  • 22:05 – Жіночі черевики – весна 2019 фото наймодніших моделей сезону 
  • 19:48 – Модні кольори весна-літо 2019 – що носити цього сезону? 
  • 19:43 – Що носити цієї весни: 10 головних трендів 

Батьківський день (Радониця) в 2019 році

Радониця або Батьківський день - свято, завдяки якому ми можемо розділити радість Світлого Христового воскресіння з покійними. У цей день прийнято поминати всіх померлих - відстояти панахиду, сходити на кладовище та сказати кілька теплих слів будинку, за сімейним обідом.

Батьківський день (Радониця) в 2019 році


Дата свята

Радониця або Батьківський день досить часто називають Великоднем мертвих - як прийнято вважати, в цей день покійні радіють Христового Воскресіння, стикаючись зі світом живих через нас, їхніх нащадків. Як і безліч інших православних свят, дата свята безпосередньо залежить від дати Великодня. А тому і відповідь на питання, якого числа Батьківський день в 2019 році, залежить від того, в який день відзначається Світла неділя. У Україні його традиційно прийнято відзначати у вівторок, другий день Фоміної або радоніцкімі (від назви свята) тижня.

Фомінів тиждень - наступний тиждень після святкової, пасхальної. Таким чином нескладно підрахувати: Батьківський день відзначається на дев'ятий день після Великодня. Знаючи дату головного християнського свята, нескладно вирахувати, якого числа Радоница в 2019 році - досить додати до дати Пасхи дев'ять днів.

У 2019 Батьківський день або Радониця відзначається 7 травня, у вівторок.


Батьківський день в православній церкві

Строго кажучи, Батьківський день не є православним святом - він не згадується в церковному Статуті, не виділяється особливою службою. Однак традиція вшановувати пам'ять предків настільки глибоко проникла в наше життя, що читання заупокійної в цей день проводиться практично у всіх церквах нашої країни.

Варто зазначити, що Церква не схвалює більшість народних традицій поминання покійних, особливо в частині алкогольних узливань, порівнюючи ці звичаї з язичницькими.

Радоницький тиждень

Батьківський день або Радониця відзначається у вівторок наступного після пасхального тижня. Цей тиждень має назву Фоміної або радоницький. Починається він на Червону гірку (перша неділя після Пасхи) і закінчується через сім днів, в суботу.

У 2019 Батьківський тиждень триватиме з 5 по 11 травня. А 7 травня в Батьківський день ми особливо згадуємо померлих родичів. Назва свята - та й усього тижня - не дарма співзвучно зі словом «радість». На думку наших предків, це час «радісних поминок», адже Великдень - час радості, а на Фомінів тиждень необхідно поділитися цим світлим почуттям з померлими, пом'янувши їх.

Народні традиції


Обов'язкова традиція, неухильно виконується і сьогодні, це відвідування могилок померлих. З собою на цвинтар прийнято приносити їжу - особливі, спеціально для поминання приготовані страви, іноді алкоголь - хоча церква прямо забороняє поминати горілкою та іншими міцними напоями, максимум - трохи солодкого червоного вина.

Фарбовані яйця

Радониця - Великдень мертвих, а тому і відзначати її слід майже так само, як і Світле неділю. І обов'язковою стравою на кожному столі повинні стати фарбовані яйця. Спочатку на Великдень яйця прийнято було фарбувати в червоний колір, а на Батьківський день - вже в якісь інші, «сумні», кольори. Червоною фарбою служила зазвичай цибулиння, а «сумні» тони отримували з відвару різних трав і овочів. Однак сьогодні традиція змінилася практично навпаки - штучні барвники, фарбувальний шкаралупу в яскраві, соковиті кольори, використовуються на Великдень, а їх природні побратими, що дають більш мізерний відтінок, на обговорюваний нами день.

Кутя

Друге необхідне блюдо на Радоницю - кутя. По суті, це каша з пшона, толокна, рису або інших круп, в яку додані сухофрукти (найчастіше родзинки), або мед (іноді і обидва компонента), в деяких регіонах в крупу при варінні додають шафран, щоб каша стала жовтою. В результаті повинна вийти не занадто солодка і розсипчаста каша, яку ставлять на стіл в невеликих чашках або мисках. Збираючись на поминальний обід, кожен член сім'ї перед трапезою бере ложечку куті із загальної миски - обов'язково ложкою, вилки на такий трапези не вітаються. Каша ні в якому разі не повинна служити закускою до алкоголю - цей момент обмовляється особливо.
Батьківський день (Радониця) в 2019 році
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають