• 20:51 – Модні кольори 2019 року в одязі – що носити і як модно поєднувати? 
  • 22:05 – Жіночі черевики – весна 2019 фото наймодніших моделей сезону 
  • 19:48 – Модні кольори весна-літо 2019 – що носити цього сезону? 
  • 19:43 – Що носити цієї весни: 10 головних трендів 

Чистий четвер у 2019 році: дата, історія та традиції свята

Для кожного християнина Світлий Великдень є одним із найважливіших православних свят. Підготовка до нього починається з Великого посту, але особливо важливим днем вважається Великий четвер. Саме в цей день Церква згадує біблійну подію Таємної Вечері. Чистий четвер у 2019 році буде відзначатися 25 квітня, за 3 дні до Великої Пасхи.

Згідно писанню, у Страсний або Великий четвер Ісус Христос здійснив омовіння ніг учнів на тайну вечерю, де він в останній раз зібрав за одним столом з 12 апостолами. Звідси і пішла народна назва свята, яке шанується християнами по всьому світі. Так як всі дні останнього тижня перед Великоднем мають особливе значення, існують певні правила, прикмети та обряди святкування Страсних днів. Великий четвер — головний день підготовки до завершення посту і зустрічі Пасхи, який важливо провести у відповідності з християнськими традиціями.

Історія свята


Чистий четвер у 2019 році: дата, історія та традиції свята
У біблійному писанні говориться, що за 3 дні до своєї смерті Ісус покликав своїх послідовників на Таємну вечерю. У компанії дванадцяти учнів Спаситель розповів про таїнство причастя і навчив їх смирення і любові до ближнього. Ісус передбачив гріх, який здійснить Юда, однак не назвав його імені. На зборах він лише омив ноги всім 12 апостолів і розділив з ними трапезу.

В Біблії про цю подію йдеться, що Спаситель розповів про те, що проживає останні дні земного життя. Саме в ніч з четверга збулося його пророцтво, і Юда зрадив Христа. Цим Спаситель дарує віруючим всепрощення, і саме обряд обмивання він показав своїм учням, що потрібно завжди мати чисту душу.

В ніч з Великого четверга на Страсну п'ятницю юдейські первосвященики засудили Спасителя до смертної кари. Саме тому всі віруючі вірять, що цей період є самим трагічним і сумним. Чистий четвер став символом страждань і очищення душі, а також підготовкою до Великого дня Воскресіння Господнього.

Дата урочистості тісно пов'язана з Великоднем, тому щороку свято припадає на різні числа. Незмінним залишається тільки день тижня — його завжди зазначають за 3 дні до Великого Воскресіння. У 2019 році Пасха буде відзначатися усіма віруючими людьми 28 квітня, тому Чистий четвер припадає на 25 число цього ж місяця.

ТрадиціїЧистий четвер у 2019 році: дата, історія та традиції свята
Свято починається рано вранці, ще до сходу сонця. Дуже важливо в цей день очистити тіло, тому всі християни миються в лазні, перуть одяг, прибирають у домі. Змивати з себе всі гріхи бажано срібною святою водою, яку можна взяти в храмі. Для обмивання краще використовувати срібний посуд, але в сучасних умовах можна використовувати й інші матеріали. Для очищення води просто покладіть в неї на кілька годин срібну ложку або монету.

Ввечері митися і прибирати не можна, тому протягом дня господині ретельно наводили прибирання в будинку і на подвір'ї. Коли все буде чистим, можна було приступати до іншої, не менш важливої традиції четверга — випікання пасок та фарбування великодніх яєць.


До обряду слід приступати з ранку: господині готували яйця і ставили тісто, а після обіду, ближче до вечора, випікали пишні паски. Фарбувати яйця також бажано після обіду, але якщо всі справи зроблені, можна приступити до цього заняття раніше.

З ранку прийнято ходити храм на сповідь і причастя. Після повернення можна було продовжити займатися підготовкою до великого свята. У православних храмах починаються богослужіння.

Прикмети і звичаїВважається, що вмивати обличчя срібною водою потрібно відразу ж після пробудження. У народі вірили, що вода захистить від пристріту і псування, і зробить людини красивим і здоровим на весь рік. Обмивання знімає не тільки гріхи, але і допомагає позбавитися від втоми.

Чистий четвер у 2019 році: дата, історія та традиції свята
Існує прикмета, що паски, приготовані в Чистий четвер, можуть розповісти про майбутньому році. Якщо паска виходив пишним, повітряним і красивим, господиню і членів її сім'ї очікує щастя, здоров'я і благополуччя. Якщо тісто підійшло, а паска вийшов жорстким і несмачним, родину чекають важкі випробування, хвороби і безгрошів'я.

У Великий четвер прийнято насипати сіль в маленький мішечок з тканини, зав'язати і зберігати його весь рік. «Четверговая» сіль, володіє дивовижними властивостями. Приготувати її нескладно: насипте сіль на суху сковороду або деко і добре прожарити. Після охолодження її можна зсипати в баночку або тряпочна мішечок.

Спокій і достаток свого будинку зможе вберегти не лише сіль і прибирання, але і страсна свічка. Після причастя в храмі взяти свічку, яку потрібно буде поставити в червоний кут.

ЗаборониЧистий четвер у 2019 році: дата, історія та традиції свята
Не можна нічого віддавати з дому, навіть якщо сусідка просити якусь дрібницю: сіль, цукор та ін. Згідно з повір'ями, з будь-яким предметом з хати підуть спокій і достаток.

Великий четвер проходить в останній тиждень посту, тому на столі можуть бути будь-які сирі продукти рослинного походження. Не можна в цей день ні пробувати паски, ні яйця, які спекла хазяєчка.

Заборонено відкрито веселитися, танцювати та співати. Під заборону потрапляють і ворожіння, які часто використовують молоді дівчата. Потрібно пам'ятати про всепрощення Спасителя, не злитися і уникати сварок. Вважається, що навіть думки про погане можуть стати причиною бід і нещасть.

Не можна залишати не вимитої посуд, не стираное білизна, пекти паски і фарбувати яйця до закінчення збирання. Якщо після готування залишиться брудний посуд, її потрібно буде ще раз добре вимити.

Відео про Великий (Чистий) четверЧистий четвер у 2019 році: дата, історія та традиції свята
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають