• 23:56 – Модні кольори 2019 – топ найпопулярніших відтінків за версією Пантон 
  • 23:49 – Пуховики 2019 – модні тенденції, тренди, кольори, довжина 
  • 23:45 – Модні сережки 2019 – тенденції в ювелірній моді і біжутерії 
  • 23:43 – Шуби – модні тенденції 2019 – 50 фото натуральних і моделей з еко-хутра 

Весняне рівнодення 2019: якого числа, дата і точний час

На відміну від дат сонцестояння і осіннє рівнодення, числа яких часто «плавають» в межах плюс-мінус одного дня, весняне рівнодення для нашого півкулі відрізняється завидною постійністю (на іншій половинці Землі все навпаки), і в 2019 році його будуть святкувати знову 20 березня. Це астрономічне явище описує момент переходу Сонця з південної півкулі в північну, і в цей день, крім як на полюсах, ніч практично дорівнює дню. Чому «майже»? Вся справа в явищі атмосферної рефракції, візуально трохи піднімає диск сонця по відношенню до дивиться на нього людині. А адже різниця між часом сходу і заходу світила, за якими можна оцінити ставлення денного часу до нічного, якраз і визначається за положенням його краєчка до горизонту. Але, є і ще один безперечний ознака рівнодення – Сонце повинно зайти трохи північніше заходу і зійти з таким же незначним зміщенням на Сході.

Фактичне настання весни

Те, що в традиційному західному календарі прийнято вважати першим березня, насправді, природному початку весни зовсім не відповідає його позначає весняне рівнодення. І тут вся справа у зміщенні дат при переході з одних календарних систем на інші. Астрономічні спостереження з досить грамотними, навіть з точки зору сучасної науки, висновками проводилися з незапам'ятних часів, і багато народів издревле приводили ритм свого життя у відповідність з рухом сонця, спираючись на нього в польових роботах і відзначаючи їх масштабними святкуваннями, і 20-е березня цієї долі, звичайно ж, не уникнуло.

Зодіак

Весняне рівнодення 2019: якого числа, дата і точний час
Весняне рівнодення часто пов'язують з зодіакальними Рибами. Дійсно, саме 20 березня – останній день, коли Сонце знаходиться в їх знаку. Забавно, що багато хто плутає це положення світила з його проходженням конкретно сузір'я Риб – з нього воно виходить набагато пізніше, 18 квітня. Хоча, не можна сказати, що зв'язок тут відсутній повністю: все-таки саме в цей день воно все ще знаходиться в цій зоряної групі. А от що зовсім не випадково, так це те, що саме зодіакальні Риби завершують свій річний цикл. Як, власне, і те, що саме з нього починається відлік тропічного року – основи вимірювання часу на нашій планеті. Адже в цієї дати завжди було сакральне значення у більшості світових культур.

Весняний Новий рік

Весняне рівнодення 2019: якого числа, дата і точний час
Ряд іранських і тюркських народів (жителі Ірану, Афганістану, Середньої Азії, Азербайджану, Киргизії та Казахстану), як і в давнину, продовжує жити за традиційним сонячним календарем, святкуючи 21 березня Новий рік, який як раз і відображує цей перехід нашої зіркою тієї самої межі, яку ми відзначаємо 20-го березня. Ця дата жодним чином не прив'язана до ісламу, простуючи своїми коренями до зороастрійським традицій ахменидов, і загальноприйнятим для назвою неї вважається Навруз (Новруз, Нооруз). Вона внесена до списку нематеріальної спадщини, що охороняється ЮНЕСКО, і всіляко вітається у прагнуть зберегти свою споконвічну культуру країнах цього регіону.

Давні традиції

Весняне рівнодення 2019: якого числа, дата і точний час
У язичницькі часи святкування весняного рівнодення проходило завжди з великим розмахом. І про те, як шанувався цей день тоді свідчить хоча б той факт, що Великий єгипетський Сфінкс як раз зведений таким чином, щоб його морда дивилася прямо на сонце в той момент, коли воно сходить сучасного 20-березня. У римлян приблизно на цей же час, з поправкою на зрушення календаря щодо реального положення Сонця тоді і зараз, припадали Сатурналії – давньоримський Новий рік, також знаменовавший початок польових робіт. В Японії це свято називається і донині Сюмбун-але хі, і для нього характерні ритуали очищення і шанування померлих, наче, теж з метою задобрити сили природи і духів предків для сприяння у своїх починаннях.
Весняне рівнодення 2019: якого числа, дата і точний час
Але, мабуть, великий свій масштаб вшанування рівнодення набуло в індійських землях – тут проходить традиційний щорічний свято Холі, відомий, мабуть, всьому світу, як «Фестиваль фарб». Його ще називають тут Пхагвах і присвячений він весні, причому релігійна індуїстська підґрунтя, пов'язана з різними подіями з життя прийнятого в тих місцях пантеону, різниться від регіону до регіону. Під час цього фестивалю прийнято спалювати Холіку – величезне опудало, скотина для очищення женеться через згаслі вогнища, і люди таким же чином очищають і себе, а святкові ходи незмінно супроводжуються осипаннями один одного кольоровими порошками, фарбованої водою і брудом.
Весняне рівнодення 2019: якого числа, дата і точний час
Давні слов'яни вірили, що в цю дату зима остаточно покидає наші села, птахи починають повертатися з Вырия (щоб їх вітати пекли т. н. Жаворонов або Сорок), і можна приступати до аграрних робіт. В ранньохристиянський період, коли старі традиції ще були свіжі в людській пам'яті, день пам'яті сорока севастійських мучеників, відзначається церквою у цей же день, неминуче обріс традиціями того старого Сорока. Багато хто пов'язує рівнодення і з споконвічно білоруської Комоедицей, яка пізніше трансформувалася в Олійних тиждень з приходом християнства на ці землі. Вважалося, що в неї народжувався Новий рік, і остаточно прокидалися, вилазили з барлоги клишоногі в лісах.
Весняне рівнодення 2019: якого числа, дата і точний час
Приблизно 20 березня, з невеликою похибкою, в честь цієї події проводилися масштабні святкування, метою яких було задобрити на весь наступний рік Лісового господаря, якого звали Комо, щоб не ламав він людей, не псував худобу і не розоряв садиби. Очікувано в цей день несли в ліс підношення божеству, причому, що характерно, у вигляді тих самих предків сучасних млинців — дуже схожих на них і за своїм виглядом, і за технологією приготування. Ще б, магічна сила цього уособлення жовтого сонячного диска, який починав свій тріумфальний хід до вступу в повну силу саме в цю дату, не міг благотворно не подіяти на Медового звіра.

Свята та пам'ятні дні у цей день

Крім актуальних і понині для деяких народів і релігій описаних вище свят, 20 березня вся планета святкує Міжнародний день астрології, День всіх мовців французькою мовою і День щастя! Ось така логічна трансформація суті весняного рівнодення, адже живуще тепло і ласкавий світ нашого сонечка як раз і є першопричиною всього живого і доброго на Землі. А, значить, і нашого щастя!
Весняне рівнодення 2019: якого числа, дата і точний час
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають