• 18:43 – Подарунки на Новий рік 2019 своїми руками, покрокові інструкції виконання (з фото) 
  • 11:32 – Новорічні рамки 2019 для Фотошопу на прозорому тлі: завантажити безкоштовно 
  • 11:24 – Що подарувати мамі на Новий рік 2019: подарунок від доньки чи сина, недорогий і зроблений своїми руками 
  • 11:24 – Креативні подарунки на Новий рік 2019 | Зроблені своїми руками 

Сагаалган в 2019 році: дата, історія та традиції свята

Сагаалган — урочисте свято, що знаменує настання буддійського Нового року та початку весни. Відзначається Білий місяць або Цаган Сар у деяких тюркських, монгольських і корінних арктичних народів. Сагаалган в 2019 році випадає на 5 лютого, і буде відзначатися у відповідності з найдавнішими традиціями, що дійшли до наших днів. Дата культового свята змінюється кожен рік залежно від місячного календаря.

ІсторіяСагаалган в 2019 році: дата, історія та традиції свята


«Білий місяць» вважається одним з самих древніх релігійних свят. Сагаалган символізує оновлення не тільки природи, а й людини. Він несе в собі надію і добрі очікування від майбутнього року, який слід зустрічати з чистими і відкритими помислами. «Білий місяць» довгий час вважався торжеством на честь врожаю, і його в народі називали святом молочних продуктів. Відзначали Цаган Сар восени, коли закінчувались заготівлі молока та молочних продуктів на зиму. Їх же ставили на святковий стіл і готували з них різноманітні страви.

Згодом дата свята була перенесена на кінець зими. Хан династії Хубілай, був онуком легендарного Чингісхана, наказав відзначати свято на початку року (за 12-річному циклу). Так тривало до 14 століття, коли Сагаалган стали відзначати в Монголії, вигнавши народи з Китаю. Назва свята змінилося і стало мати більш узагальнене значення. Цаган Сар став символом святості і чистоти, означаючи щастя і благополуччя, яке несе в собі початок нового, оновленого року.

У народі широко поширюється буддійське вплив. В середині 17 століття свято стало включати багато ритуали і обряди з буддизму. З XIX століття Сагаалган вже не відзначався початок року, але зберіг всі традиційні обряди. У волзьких калмиків та їх нащадків, які і зараз населяють території Сіньцзяну, він продовжує відзначатися як Новий рік (30 днів). У давнину урочистості тривали протягом усього місячного місяця. В даний час традиції збереглися лише у деяких народів, в іншому світі пишно відзначаються тільки перші дні.

Цаган Сар або Сагаалган на території СРСР був заборонений на початку 30-х років. Відродження його відбулося лише в середині 50-х років, а офіційний статус народного торжества він отримав у 1990 році. З 2004 року він став національним святом Республіки Калмикія. Початок «Білого місяця» є офіційним вихідним днем в декількох регіонах РФ, а пишні урочистості проходять в Бурятії, Хакасії, Забайкальському краї та в інших територіях, населених нащадками монгольських народностей.

Визначення дати урочистостейСвяткування Нового року за древніми буддійськими традиціями припадає на період з кінця січня до середини березня(за григоріанським календарем). Його початок завжди припадає на перший молодик весни у відповідності з місячним календарем. Щорічно дата вираховується за давнім астрологічними таблицями.

Особливість астрологічного обчислення в різних країнах в деяких випадках може давати різні числа, які можуть відрізнятися. У переддень свята називається офіційна дата початку буддійського урочистості на майбутній рік. Разом з датою публікуються астрологічні прогнози для всіх мешканців країни.

ТрадиціїСагаалган в 2019 році: дата, історія та традиції свята


Новорічні свята-за місячним календарем широко відзначаються в Монголії, країнах Південно-Східної Азії, Китаї, Японії, Кореї, В'єтнамі. У деяких з них він святкується у відповідності з давніми традиціями протягом усього місяця. У деяких регіонах Російської Федерації він є національним святом і проходить протягом трьох днів.

Святкування поділяють на культовий (релігійний) і народний. За народним звичаєм проводиться 15 головних обрядів, кожен з яких присвячений чудесам Будди. Підготовка до свята починається за кілька днів: потрібно привести в порядок будинок і двір, закінчити всі господарські справи по заготівлі сіна і дров у селі і селах. Жінки чистять одяг і шиють святкові вбрання, після чого старі речі необхідно викинути.

Релігійні урочистості проходять в дацанах, де протягом 15 днів читаються спеціальні молитви і священні книги. Напередодні, 29 день місячного місяця, проходить обряд очищення вогнем. На стінах висять зображення найбільш шанованих буддійських божеств, перед якими запалюють лампади.

Святкова трапеза також відноситься до ритуалу і має магічне значення. Згідно з віруваннями, їжа може вплинути на процвітання сім'ї та поліпшити майбутній урожай. На урочистості готують найвишуканіші страви, які рідко з'являються на обідньому столі. Особлива увага приділяється і посуді, в якій подаються страви.

Народні обряди


Сагаалган в 2019 році: дата, історія та традиції свята


Найбільш значуще значення відіграє обряд «Дугжууба», що проводиться за два дні до настання свята. Це обряд очищення людини від усього поганого і негативного, що може завадити досягти успіху в новому році. «Дугжууба» — таємничий ритуал, що дає можливість знайти мир і благополуччя.

Після прибирання будинку і двору, сміття і старі непотрібні речі розкладаються на вулиці (в полі) в 9 рівних шматочок на одній рівній лінії. Після цього сміття спалюється під молитви лами, які повинні допомогу очиститися від бід і нещасть. Люди проводять цей обряд з допомогою шматочків тіста, якими обтирають своє тіло (очищаючись від хвороб і негараздів).

Напередодні нового року всі віруючі шанують небесну богиню Палдэн Лхамо. Вона є покровителькою всього живого. Саме в ніч перед новим роком вона обходить свої володіння, тому дуже важливо з вечора і до настання наступного перебувати у своєму будинку, в оточенні близьких і рідних людей. Вдень Слід провести два обряду: поклоніння господареві вогню і всім домашнім божествам, що зберігають затишок та добробут родини.

Ранок нового року обов'язково зустрічається хуралом. Першим вітає наступив Сагаалган глава сім'ї. Він повинен вийти з будинку з першими променями сонця і попросити благополуччя і здоров'я для всіх близьких. Після ритуалів починаються урочистості. У перші дні нового року дуже важливо обдарувати подарунками всіх своїх рідних і близьких. В будинок обов'язково запросити якомога більше гостей, серед яких особливе місце за столом виділяють родичам і сусідам.

Однією з головних прикмет свята є перший гість. Якщо в дім зайде чоловік, весь рік у сім'ї пануватимуть мир і благополуччя. Ритуал «Золгохо» або «Золголго» — прояв поваги до всіх близьким і рідним. Обряд проводиться в колі сім'ї: спочатку поздоровлення приймають старші члени сім'ї, після чого вітають родичі — від кровних до дальніх. Привітання та поздоровлення проходить в суворій відповідності з традицією. Після того, як всі один одного привітали, господарі і гості сідають за святковий стіл. Перед відходом прийнято подарувати подарунки.

Святкова трапезаСагаалган в 2019 році: дата, історія та традиції свята


Найголовнішими частуваннями ще з давніх-давен вважаються молочні продукти. Обов'язково на стіл поставити і м'ясне частування: буузы — блюдо, схоже на пельмені або манти, приготовані на пару. Напередодні всі члени сім'ї допомагають господині ліпити святкові буузы, можна використовувати приготовлені і заморожені заздалегідь. Також на стіл ставиться баранина в бульйоні, кров'яну ковбасу і прісні біляші шарбин.

Білий місяць прийнято зустрічати у всьому білому, не є винятком і стіл. Господині покривають стіл білою скатертиною, прикрашаючи самій краще світлої посудом. За традицією у першу чергу ставляться молочні продукти та закуски з сиру, молока, сметани і сиру. В якості напою використовується традиційний аарсы. Алкогольні напої на буддійський новий рік подавати не прийнято.

Відео про свято Сагаалган


Сагаалган в 2019 році: дата, історія та традиції свята
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають