• 18:02 – До нового 2019 року залишилося 50 днів 
  • 19:36 – Прикольні та смішні тости на Новий рік 2019 у віршах 
  • 19:32 – Як і де відзначити корпоратив на Новий рік 2019: ТОП ідей для проведення свята 
  • 19:31 – Прикраса вікон до Нового року 2019 своїми руками: трафарети та шаблони з паперу сніжинки і гірлянди 

Якого числа день Івана Купала в 2019 році: історія, традиції і звичаї

Іван Купала – це всіма улюблений народний свято, яке відзначають у день літнього сонцестояння. У нього дуже давні корені, адже його шанували ще наші предки в часи язичництва У цей день люди поклонялися Сонцю, як божеству, дякували природу за те, достаток і просили її про прихильності. Крім того, вважалося, що купальська ніч наповнена особливою силою, яка дозволяє здійснювати різні ворожіння та обряди. Коли на наші землі прийшло християнство, все змінилося. Сам свято зберігся, але його значення стало зовсім іншим: за церковними канонами, він відомий як Різдво Іоанна Предтечі. У часи наших предків Іван Купала припадав на 24 червня, але сьогодні це свято всі відзначають 7 липня. Ця дата є незмінною, тому її не потрібно окремо розраховувати, як це прийнято при визначенні часу святкування, наприклад, Великодня .

Трохи про історію свята

Веселе та яскраве свято Іван Купала прийшов до нас ще з язичницьких часів: слов'яни його відзначали ще за 400 років до приходу християнства. Це торжество можна з упевненістю назвати унікальним, адже його вважали одним з найважливіших в році і завжди зустрічали з особливим розмахом. Присвячений він був Сонця, яке дарує життя всьому живому, зігріває теплом кожного без винятку. В цей час також віддавали почесті божеству по імені Купало, що частково пояснює назву сучасного свята. Коли до Європи прийшло християнство, церква зробила все можливе, щоб викорінити давні язичницькі обряди, традиції та свята, замінивши їх своїми. Не обійшла вона своєю увагою і день літнього сонцестояння, приурочивши його до Різдва Іоанна Предтечі.
Якого числа день Івана Купала в 2019 році: історія, традиції і звичаї
Під впливом нової релігії свято дуже сильно змінився, проте повністю позбавитися від стародавніх вірувань та обрядів не вдалося. Сьогодні Іван Купало являє собою дивовижне переплетіння православних та язичницьких традицій, що робить його особливим. Незважаючи на те, що торжество зазнало безліч змін, народна любов пройшла крізь століття, і воно залишилося одним з найбільш очікуваних в році.

Традиції свята Івана Купала

Іван Купало пов'язаний з безліччю традицій та обрядів, причому більшість з них пов'язані не з святковим днем, а з ніччю. Напередодні торжества молоді люди влаштовували веселі гуляння, обов'язковим атрибутом яких був великий і яскравий багаття.
Якого числа день Івана Купала в 2019 році: історія, традиції і звичаї
Найбільш сміливі хлопці, намагаючись продемонструвати свою завзятість, стрибали через полум'я, змагаючись, чий стрибок буде вище і вдаліше. У давні часи вірили, що того, хто найвище стрибне через язики полум'я, чекає щастя і любов на все життя. Коли багаття починав палахкотіти не так інтенсивно, через нього стрибали пари закоханих, причому вони обов'язково намагалися триматися за руки. Вважалося, що якщо вдасться парочці перестрибнути через полум'я, не відпустивши рук один одного, то їх чекає довге і щасливе спільне життя, у якій вони разом зможуть подолати всі перешкоди. Крім того, всі присутні на святі влаштовували веселі хороводи, які водили навколо палаючого вогнища. Під час танцю молоді люди співали обрядові пісні, які були присвячені тільки цього дня. Селяни також призводили до священного полум'я худобу, вірячи, що вогонь захистить тварин від захворювань та інших напастей. Тривали гуляння завжди до самого сходу сонця.
Якого числа день Івана Купала в 2019 році: історія, традиції і звичаї
Шанували наші предки не тільки вогонь, але і воду, причому ця традиція ще більше посилилася саме після приходу християнства. Так, згідно з церковними канонами, на Івана Купала шанують Іоанна Предтечу, який хрестив у водах Йордану Ісуса. Вважається, що в цей день вся нечисть покидає воду, тому протягом 24 годин можна сміливо купатися в будь-якій водоймі. Більш того, протягом доби люди приписували «купальській воді властивість зцілювати хвороби й зміцнювати здоров'я. На Івана Купала кожен намагався хоча б зануритися в річку або озеро, щоб очистити свою душу і стати здоровішими. Ті ж, хто жив далеко водойм, топили лазні і парилися в них. Також наші предки вірили в особливі властивості роси і вважали її не просто ранкової вологою, а еліксиром, посланою з неба. Жінки і дівчата обов'язково вмивали обличчя росою, щоб продовжити молодість і красу.
Якого числа день Івана Купала в 2019 році: історія, традиції і звичаї
Ну а чоловіки і молоді хлопці лежали на траві, покритою росою, вірячи, що це дасть їм більше сили і витривалості. Після цього жінки збирали польові квіти і трави, з яких потім плели вінки і складали букети. Трави, зібрані на Івана Купала, сушили і використовували для обкурювання приміщення, в якому був хтось хворий, щоб вигнати хворобу і злих духів. Але головною легендою Івана Купала є квітка папороті, який, згідно з віруваннями, цвіте тільки в святкову ніч. Вважалося, що той, хто знайде цю квітку, виявить також незліченні скарби, а також отримає особливу силу і здоров'я. На його пошуки міг відправитися кожен бажаючий.

«Купальські» прикмети

Якого числа день Івана Купала в 2019 році: історія, традиції і звичаї
З Івана Купало пов'язано чимало цікавих прикмет, яких збереглися і до нашого часу. Наприклад, вважається, що якщо зібрати в цей день 12 різних трав, то в наступному році родину чекають весілля. Якщо ж на свято йде дощ, то літо обов'язково буде спекотним та посушливим, і триватиме така погода до самої осені. Поганою прикметою вважалося побачити змію: предки вірили, що це передвіщає втрати і неприємності. Івана Купала – це свято 2019 року , який пройшов крізь століття і є одним з найбільш радісних і веселих у всьому річному циклі.

ВідеоЯкого числа день Івана Купала в 2019 році: історія, традиції і звичаї
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають