• 18:27 – Символ 2019 року гачком своїми руками, покрокові інструкції і схеми виготовлення 
  • 18:21 – Трафарети на вікна до Нового року 2019: малюнки, схеми і шаблони 
  • 18:21 – Сценки на Новий рік 2019: прикольні, смішні, для дорослих і дітей 
  • 19:09 – Конкурси на Новий рік 2019 для дітей. Веселі новорічні ігри 

Святвечір в 2019 році якого числа

Святвечір – день напередодні Різдва, день, що передує один з найважливіших, найбільш значущих свят у християнстві. Про те, якого числа Святвечір в 2019 році, про традиції та звичаї цього дня і про те, як його прийнято проводити в православ'ї – в нашій статті.

Дата і назва свята

Так як Різдво – свято з постійною фіксованою датою, і Святвечір – переддень Різдва – з року в рік відзначається в один і той же день. І раз Різдво ми святкуємо 7 січня (за новим стилем), то Святвечір припадає на 6 січня.

Святвечір в 2019 році випадає на неділю, 6.01.


Святвечір в 2019 році якого числа


Згідно офіційної теорії, назву Святвечір походить від слова «сочиво» — так називалося особлива страва, що подається на стіл напередодні Різдва. Кутя – це сік із злакових, точніше кажучи, роздавлені в кашку пропарені зерна або розмочені пшениці, вівса, жита. Кашку зазвичай приправляли медом, додавали в неї горіхи і сухофрукти. Сочиво та оп назву святу.

Хоча строго кажучи, Святвечір – це не свято. У православ'ї святий вечір – це предпраздненство, переддень Різдва, час підготовки до великого дня, остання точка перед святом Христовим.Святвечір і піст

Святвечір – це не тільки напередодні свята, а й останній день Різдвяного посту. Прийнято вважати, що приймати їжу в цей день можна лише один раз – після першої зірки». Нібито така традиція встановлена на честь Віфлеємської зірки, зажегшейся на небі на момент народження немовляти Ісуса. А до настання темряви дозволена лише звичайна холодна вода.

Насправді всі «традиції Віфлеємської зірки» — не більше ніж вигадка. В офіційному православному каноні останній день Різдвяного посту присвячений сухоядению, тобто в їжу дозволені овочі, фрукти, гриби, горіхи – ніяких гарячих страв і страв з маслом (зрозуміло, мова про рослинний). До того ж дотримуватися суворих приписів у пості – зокрема, сухоядения – рекомендовано здебільшого тим, хто має намір присвятити своє життя Богові: ченцям, священикам, семінаристам. Мирянам, тобто звичайним людям, достатньо лише дотримуватися заборони на скоромну їжу (продукти тваринного походження).


Святвечір в 2019 році якого числа


В католицтві ж строгий піст і зовсім необов'язковий. Точніше, починається цей день пісний, а завершується великою і багатою трапезою, за якою збираються всі члени родини. Різдвяні традиції дуже сильні в країнах Європи і США, а тому і Святвечір став вже не стільки передоднем до свята, як початком загальних урочистостей.Святки

Святвечір грав величезну роль у традиційному побуті наших предків, а в слов'янському народному календарі у цього дня було навіть свою власну назву – Коляда. З Святвечора починалися Святки – дванадцять днів зимових свят, від Різдва до Водохреща. Точкою відліку початку Святок служила як раз «Віфлеємська зірка» — наступ вечора. І ось тут, з темрявою, вступали в силу всі традиції першого дня Святок. Головна з них – колядування.Коляда

Хлопці і дівчата, частенько діти, а іноді навіть і старі, збиралися групкою для колядування – ходіння по селу з піснями і танцями, залучаючи до свято всіх жителів села і збираючи з них частування і невеликі подарунки. Переодягнувшись в ряджених, колядники заходили в хати, співали, танцювали, виконували якусь мініатюрну сценку і вітали живуть у хаті з наступаючим Різдвом і Святками. У відповідь ряджені отримували частування від господарів, часто невелику гріш і подаруночок. В деяких регіонах такі колядування проходили під патронатом церкви, а гроші збирали на якісь певні потреби («богоугодні справи»).

Головна особливість коляди – маски. Точніше, не просто маски, а цілі маскарадні костюми. Готуючись до веселощів, молодь заздалегідь – за кілька місяців – шили собі одяг, щоб як можна довше залишатися невпізнаними. У діло йшло все – і ведмежі і коров'ячі шкури, і солома, і суха трава, і яскраві тканини, і плетені з хмизу «обладунки» — варіантів костюмів було просто величезна кількість.
Ворожіння

Ну який же святковий вечір без ворожінь? Незаміжні дівчата, а частенько і хлопці, збиралися теплою компанією і ворожили «на нареченого» (чи суджену). Причому найбільш достовірними результатами могли похвалитися ворожіння напередодні Різдва і в ніч перед Водохрещем.

Ворожіння були різні – з лучинками і зернами, з воском і яблуками, з кільцем і волосками. І частина з них у практично незмінному вигляді збереглася і до наших днів. Навіть знамените «на новому місці приснися наречений нареченій» родом з Святок. Так ворожили в ніч перед Різдвом, або лягаючи на сусідню ліжко або лавку, або просто головою на іншу сторону.

Святвечір в 2019 році якого числа
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають