• 20:51 – Модні кольори 2019 року в одязі – що носити і як модно поєднувати? 
  • 22:05 – Жіночі черевики – весна 2019 фото наймодніших моделей сезону 
  • 19:48 – Модні кольори весна-літо 2019 – що носити цього сезону? 
  • 19:43 – Що носити цієї весни: 10 головних трендів 

Індексація зарплати в 2019 році в Україні. Розрахунок

У зв'язку з постійними перепадами в курсі долара ціни на товари і послуги зростають набагато швидше, ніж заробітні плати. З цієї причини знижується купівельна спроможність серед більшості населення країни. Щоб вирівняти темпи зростання цін з рівнем зарплати застосовується механізм індексації, основою якого є індекс інфляції. На сьогоднішній день актуальною є проблема, якою буде індексація зарплати в 2019 році в Україні, чи зможуть такі заходи зберегти купівельну спроможність середньостатистичних громадян.
Індексація зарплати в 2019 році в Україні. Розрахунок


Характеристика поняття «індексація»


Під поняттям «індексація» мається на увазі державний механізм, спрямований на збільшення доходів населення. Такі заходи дозволяють частково, а іноді і в повній мірі, компенсувати втрати від зростання цін на товари, послуги широкого споживання. Регулюється виконання даного механізму законом «Про індексацію грошових доходів», прийнятим ще в 1991 р. Стаття №4 даного державного документа свідчить, що проведення таких заходів доречно за умови, що індекс зростання цін перевищує допустиму норму. Допустимим порогом вважається 103%.

Індексом ціни вважають цифру, що характеризує темп зміни цін на категорії продукції, що купується не для виробництва, а для особистого споживання. Підставою для введення в дію механізму регулювання різниці між цінами і доходами громадян є величина індексу зростання цін (поріг). За розрахунок даного показника несе відповідальність Міністерство статистики. Протягом перших десяти днів кожного місяця представники міністерства розраховують індекс і розміщують інформацію для загального доступу на офіційному сайті.

Варто зауважити, що нарахування індексації на зарплату в Україні в 2019 році буде проводитися за загальними правилами. Як і в попередні роки, відповідальність за нарахування додаткових коштів співробітнику буде нести роботодавець. Згідно з п'ятим розділом закону, при зростанні індексу зростання ціни вище допустимого порогу, роботодавець зобов'язаний підвищити тарифну ставку по заробітній платі. Дане правило стосується всіх організаціям, підприємствам, які перебувають на державному фінансуванні, або отримують дотації. Кошти на підвищення зарплат частково виділяються з держбюджету, частково витрати покладаються на работодавця.
Індексація зарплати в 2019 році в Україні. Розрахунок


Правила введення механізму?

Рішення про проведення індексації приймається, коли індекс збільшення цін перевищить 103%. Розрахунок індексації зарплати 2019 буде проводитися в тому місяці, коли інформація про індекс буде розміщена на сайті державної установи, а виплата додаткових грошей можливе лише з початку календарного місяця, що настає за цим. Наприклад, якщо за грудень поточного року буде досягнутий поріг зростання цін, то в січні співробітникам державних організацій, тих підприємств, які отримують дотації, зарплата зарахуватися вже з урахуванням індексації. Дані про індекс публікуються регулярно до 10-го числа кожного місяця на офіційному порталі.

Варто зауважити, що під механізм індексації підпадають не всі категорії доходів. Перерахунок проводиться для тих грошових надходжень, які не виходять за межі прожиткового мінімуму. Розмір цього мінімуму для кожної соціальної категорії визначається держбюджетом попередньо за рік.

Чи не індексуються доходи з наступних категорій:


дохід від власності або підприємницької діяльності;
виплата, яка обчислюється з середнього показника окладу;
разова грошова допомога по безробіттю для підприємств підприємницького профілю;
посібник за втрату працездатності, професійного захворювання, смерті через нещасний випадок на робочому місці;
державні виплати на дітей (вагітність, народження, догляд);
виплати, призначені на похорон.


Також до вищевказаних категорій відносять разові державні доплати, що мають цільовий характер, виплату при виході на пенсію (разову). Чи не індексується соціальна пільга, щорічна преміальна винагорода.
Індексація зарплати в 2019 році в Україні. Розрахунок


Розрахунок за алгоритмом

Перед тим, як розрахувати індексацію зарплат в Україні, варто визначити, на якій саме дохід вона поширюється. До об'єктів індексації відносять оклад, обов'язкове соціальне страхування, пенсія, стипендія. Чи не нараховуються доплати на відпускні, лікарняні, відрядження та інші одноразові грошові надходження, що обчислюються з показника середньої зарплати.

Для обчислення підсумкових сум використовується коефіцієнт індексації зарплати в Україні. Цей показник відображає приріст інфляції у відсотках, визначається за конкретний період часу. Початком розрахункового періоду вважають той місяць, в якому востаннє було підвищення окладу. При розрахунках на закінчення базового місяця індекс приймається за 100%. Нарахування додаткових грошей проводиться в наступному місяці (після підвищення зарплати). На наступний місяць після публікації про перевищення індексом на сайті міністерства роботодавець зобов'язаний виплатити співробітникам додаткові грошові кошти.

Індексація проводиться виключно на дохід, який знаходиться в межах прожиткового мінімуму. До уваги береться встановлений законодавством мінімум для працездатної людини. Кабінетом міністрів встановлені суми прожиткового мінімуму на наступний рік в межах від 1 555 гривень до 2 106 гривень. При цьому середня зарплата в Україні 2019 доларах і гривнях значно перевищує зазначені суми. Для дорослого працездатного людини встановлено прожитковий мінімум у розмірі 1 996 гривень. При розрахунку індексації пенсії за основу береться сума прожиткового мінімуму для особи, яка загубила працездатність (1 555 гривень). Допускається зміна зазначених сум при наявності особливих умов.

Відповідно, підсумкова сума індексації буде дорівнює розміру мінімального прожиткового мінімуму для конкретної категорії громадян, помноженої на коефіцієнт індексації. Цей приклад є найпростішою формулою для розрахунку. Для спрощення процесу рекомендується використовувати таблицю індексації зарплати за 2019 рік. Якщо дохід співробітника підвищується, використовуються змінені варіанти формули.

Використання калькулятора індексації

Щоб виключити можливість допущення помилки при розрахунку розміру доплати, Доречно використовувати спеціально розроблений калькулятор індексації зарплати в Україні. Для розрахунку вам знадобляться наступні дані:

загальна сума заробітної плати, яку нараховують співробітнику;
дату початку та закінчення розрахункового періоду;
місяць і рік (базові дані).

Під показником для першої графи калькулятора мається на увазі середня зарплата по місяцях. Характер цієї суми повинен бути постійним, а розмір не перевищує встановлений прожитковий мінімум для працездатної людини. У графі базового місяця потрібно вказати той період, коли в останній раз здійснювалося підвищення тарифної ставки за оплату праці найманих працівників. При розрахунку індексації для працівника, переведеного з іншого посади, нещодавно прийнятого на роботу, а також жінок, які перебували в декретній відпустці, за базовий місяць береться дата підвищення окладу на займаній ними посади.

Калькулятор автоматично обробляє внесені дані і проводить розрахунок. Таким чином, ви отримаєте точні дані про коефіцієнт індексації у відсотках, суму індексації в еквіваленті гривні, а також загальної суми нарахованих коштів (враховуючи всі вищевказані показники). Ця програма значно прискорить і спростить роботу бухгалтеру.

Важливо знати, що під механізм індексації не підпадають випадки підняття зарплати співробітникам будь-якими способами, крім збільшення тарифної ставки (премії, заохочення тощо). Такі дії не змінюють базовий місяць, а також не мають впливу на зміну сум індексації.

калькулятор індексації тут:

https://buhgalter.com.ua/dovidnik/indeksatsiya/calc/Про поняття фіксованої індексації

Незважаючи на те, що закон про індексацію був прийнятий двадцять сім років тому, в нього регулярно вносяться зміни і корективи. Так кілька років тому урядом було прийнято рішення скасувати фіксовану індексацію зарплати в Україні. Фіксований показник раніше застосовували при розрахунку індексації у разі підвищення заробітної плати найманих працівників.

У тих випадках, коли на дохід працівника нараховується індексація, при цьому одночасно відбувається підвищення його окладу, потрібно обчислити фіксовану величину індексації. Порядок обчислення цієї суми викладено у відповідних статтях законодавства. Розраховуючи підсумкову суму, необхідно визначити спочатку розмір індексованої зарплати без урахування підвищення, а після - загальну суму після збільшення окладу. При цьому сумарний обсяг доходу після індексації не повинен перевищити загальний розмір доходу до його збільшення.
Індексація зарплати в 2019 році в Україні. Розрахунок

Дії в нестандартних ситуаціях

Співробітникам, які мають право на індексацію окладу відповідно до, необхідно знати, які дії необхідно зробити, якщо їх позбавили державної доплати. Відповідальність за своєчасне проведення індексації доходу найманих працівників покладається на роботодавця. Але державні органи здійснюють ретельний контроль над виконанням даного зобов'язання. Дане питання належить до юрисдикції служби з питань праці, яка контролює всі юридичні особи, фізичні особи підприємці, незалежно від їх форм власності, виду діяльності.

Якщо права співробітника були порушені, він має право звернутися зі скаргою до представництва державного органу з питань праці. Звернення оформляється в письмовій формі, розглядається на протязі встановленого законом терміну. Такі заходи не тільки вирішать проблему конкретного працівника, а й покращувати процес контролю над роботодавцями.
Індексація зарплати в 2019 році в Україні. Розрахунок
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають