• 18:27 – Символ 2019 року гачком своїми руками, покрокові інструкції і схеми виготовлення 
  • 18:21 – Трафарети на вікна до Нового року 2019: малюнки, схеми і шаблони 
  • 18:21 – Сценки на Новий рік 2019: прикольні, смішні, для дорослих і дітей 
  • 19:09 – Конкурси на Новий рік 2019 для дітей. Веселі новорічні ігри 

Прогноз інфляції на 2019 рік для України: офіційний рівень, індекс і коефіцієнт

Теорія грошей і поняття девальвації йдуть рука об руку століттями. Це й не дивно, адже будь-який, навіть самої стабільної, шанованою і успішної валюті світу з часом судилося нехай і на йоту, але знецінюватися. Їй піддається ціна золотих запасів країн, валютні маси – це параметр, надзвичайно чуйно реагує на будь-яку зміну в економіці. На інфляційні процеси впливають навіть політичні новини, не кажучи про реальні економічні події. Неминучий ефект девальвації – інфляція, суть якої полягає у зростанні цін на всі, без винятку. І саме ця невблаганна пані обкладає наш народ незримим податком щодня, щохвилини, зменшуючи його реальні доходи та знижуючи рівень життя.

Інфляційні процеси за період незалежності України

Україні, на жаль, вже кілька разів довелося круто з'їхати з інфляційним «гірок». І вперше це сталося на початку дев'яностих – коли наша держава тільки-тільки зробила свої перші кроки на шляху до незалежності. З 1992 по 1998 рік, тільки вдумайтеся, ціни зросли у 563 тисячі (!) раз, ми пережили епоху «простиралець»-купони, карбованці, і, нарешті, в наших гаманцях міцно оселилася гривня. Якийсь час їй вдавалося відносно непогано себе почувати на валютному ринку, безумовно, з огляду на те, наскільки взагалі можливо вживати цей епітет в застосуванні до стану нашої економіки і вітчизняної грошової системи, але потім була Революція 2014 року, пробиття історичного мінімуму загальносвітових криз 2008-2009 років і свіжі антирекорди підвищення курсу долара .
Прогноз інфляції на 2019 рік для України: офіційний рівень, індекс і коефіцієнт
До початку 2015-го гривня знецінилася вдвічі, а потім вона бадьоро вступила в клуб «кому за 20», потім ж і зовсім — «кому за 25». На щастя, в дами бальзаківського віку записатися наша гривня так і не встигла, і зараз вже досить довго її курс «стабільно» осідлав гойдалки з амплітудою від 25 до 29. Чи треба згадувати, що інфляція, як вірна подружка, повторює всі кульбіти гривні вже який рік?

Що з інфляцією?

У 2018-й ми увійшли, треба сказати, з дуже нехорошою динамікою за цим показником: минулий рік неприємно вразив рекордним за останні роки рівень інфляції в 137%. А адже чекали всього 8±2% Перший місяць року вирішив теж не радувати і видав зростання цін на 15% в середньому (на деякі продовольчі позиції, зокрема, овочі і фрукти, і зовсім на 7-10%). В результаті у звіті за січень НБУ вже поспіхом узявся коригувати свій прогноз, знизивши його з оптимістичних 73% по році до 89.
Прогноз інфляції на 2019 рік для України: офіційний рівень, індекс і коефіцієнт
Ніхто не сперечається, що в бюджеті на 2018 рік закладені всі 93% — на щастя, наш Уряд з недавніх пір відійшло від політики окозамилювання і намагається відображати в головному фінансовому документі країни на кожен рік більш-менш логічні цифри. Але, подейкують, що зараз навіть цей його тверезий прогноз може виявитися завищеним: ряд експертів вже зараз вважає, що варто чекати зростання цін на рівні, не меншому 10%.

Прогноз Кабміну на 2019 рік

У зв'язку з цим, якщо, звичайно, з нашою економікою не станеться дива, стає абсолютно ясно, що ті наївні 59%, які Кабмін прогнозував на 2019 рік, переходять у розряд ідей відверто утопічних. Міністри, зрозуміло, зорієнтувалися в поточній безпросвітній ситуації, і видали не так давно скориговані дані в розмірі 65% інфляції. Правда, при цьому вони і на 2018-й планують зараз не більше 9% сумарно, що, очевидно, жодним чином не зможе відповідати дійсності.

Думка Інститутській

Прогноз інфляції на 2019 рік для України: офіційний рівень, індекс і коефіцієнт
Нацбанк з набагато більшим оптимізмом, ніж міністри, дивиться на інфляційні криві, але, в основному, прогнози і тих, і інших на 2018 рік сходяться. 89% — це максимум, на що сподіваються на Інститутській. Хоч раніше вони заявляли, що буде не більше 73. Що ж стосується наступного року, там коригування поки назрівають ще дуже обережні – не більш ніж на 08% гірше, ніж говорилося раніше. У той же час, і це, природно, не може не радувати, саме 2019 рік і регулятор, і Кабмін називають переломним для нашої економіки: за загальним прогнозами, і це думка не тільки їх, але і західних експертів, варто чекати поступової її стабілізації, починаючи з середини цього періоду. А до 2020-го і зовсім українців готові запевнити в тому, що інфляція вийде на цільовий рівень, і з нього вона вже не зрушиться. Безумовно, НБУ може повести себе жорстко, задіявши, нехай і обмежений спектр заходів, але, цілком ефективний. Правда, далеко не комфортний для економіки в цілому. І мова йде, що логічно, про вплив на монетарну політику шляхом збільшення облікової ставки.
Прогноз інфляції на 2019 рік для України: офіційний рівень, індекс і коефіцієнт
У результаті цілі інфляційного таргетування будуть досягнуті, зростання цін – зупинено на більш-менш прийнятному для населення рівні, але, на жаль, якщо головний банк країни буде діяти поодинці, ефект від подібного виявиться скороминущим. Справа в тому, що утримати інфляцію на заданому рівні він зможе тільки при повному сприянні Кабміну. А ось тут якраз між відомствами намітилося повне розбіжність у політиці поведінки. Причому, що характерно, якщо раніше головним «гальмом» в держсистемі був Нацбанк, то зараз він зумів «вилікуватися» і навчився прогресивно і досить адекватно дивитися на речі. А ось наші головні фінансисти з Грушевського часом демонструють такий реакционизм і злочинне потурання ситуації, що просто диву даєшся, як можна так недбало ставитися до своєї роботи. Адже по суті, чітко сформульована антиінфляційна програма в Кабміні відсутнє. І поки там не зрозуміють, що від них теж в цьому плані багато залежить, і вони не навчаться працювати з банкірами спільно, паралельно стримуючи апетити чиновників з податкового наповнення бюджету, а також забезпечення необхідних темпів економічного зростання, ніякого оздоровлення інфляційного клімату навіть у 2019 році не буде.
Прогноз інфляції на 2019 рік для України: офіційний рівень, індекс і коефіцієнт
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають