• 20:51 – Модні кольори 2019 року в одязі – що носити і як модно поєднувати? 
  • 22:05 – Жіночі черевики – весна 2019 фото наймодніших моделей сезону 
  • 19:48 – Модні кольори весна-літо 2019 – що носити цього сезону? 
  • 19:43 – Що носити цієї весни: 10 головних трендів 

Декретні виплати 2019 в Україні: мінімальний, максимальний розмір на другу і першу дитину

Жінкам, які планують піти в декрет до 2019 року, без сумнівів, буде цікаво, які виплати від держави і з місця роботи їм належать. Як відомо, в нашому парламенті закон про суттєве збільшення розміру одноразової допомоги при народженні та помісячних наступних за нею виплат поки залишається в підвішеному стані. І, на жаль, ніяких гарантій, що це питання буде вирішене позитивно до початку наступного року, немає. Тим не менш, процедура виплати випереджають їх декретних набагато більш прозора і щодо своїх сум, і за механізмом нарахування, і в 2019-му на нас чекає невелике підвищення, що, звичайно ж, приємно, хоч і не так істотно, як хотілося б.

Хто має право отримувати декретні?

У відпустку по вагітності та пологах, йдуть жінки в положенні, і в народі їх любовно називають декретчицами. Зараз з судово-адвокатською практикою в країні стало краще, та й взагалі суспільство значно підвищило свою свідомість, тому догляд в декрет давно вже автоматично не означає звільнення, яке ще в 90-х мали сумний шанс відчути на собі всі, крім бюджетників. Отже, допомога по такому специфічному відпустки платять, а якщо відмовляються, досить звернутися куди слід, щоб підприємство швидко змінило своє ставлення. До того ж за нашим законодавством та самозайняті бізнес-вумен, і безробітні також мають право претендувати на виплату компенсації за відпустку по вагітності та пологах.
Декретні виплати 2019 в Україні: мінімальний, максимальний розмір на другу і першу дитину
У разі наявності офіційного місця роботи – туди просто подається декретну листок (оформляється в ЖК за місцем проживання) і заява, а нараховувати та виплачувати ці гроші будуть, відповідно, там же. Непрацюючим ж буде призначено допомогу у територіальних органах соцзахисту (треба мати про реєстрацію обліку в ФЗ), і індивідуальні підприємці можуть звертатися за допомогою туди ж, але, тут треба враховувати, що належна їм сума буде пропорційною до зроблених відрахувань. Також на неї можуть претендувати студентки очних відділень (заяву з декретною листком подається в деканат) та усиновителі новонароджених діток.

Розмір декретних

Декретні виплати 2019 в Україні: мінімальний, максимальний розмір на другу і першу дитину
Розрахувати декретні досить нескладно, знаючи поточний прожитковий мінімум (адже саме до нього вони прив'язані). Для непрацюючих і ІП – це 25% його розміру. Або ж 100% заробітку, якщо з виплачених сум перераховувався ЄСВ. Всього повна тривалість декретних становить 30 тижнів – 70 днів до дати «Х» та ще 56 після неї. Але при кесаревому розтині, про народження двійні, трійні і більше дітей післяпологова відпустка збільшується ще на два тижні. А у 1-3 категорії «чорнобильців» кількість днів і зовсім дорівнює 180-ти. При цьому розмір декретних відпусток на підприємстві розраховується практично за тим же механізмом, що і звичайний щорічний оплачуваний відпустку. Тобто, з усіма добре знайомими кожному бухгалтеру нюансами, на зразок обчислення середньоденної зарплати, кількості належних днів і т. д. Ніякої різниці щодо нарахувань між двома цими виплатами при народженні дитини по суті, не існує. Що ж стосується держдопомоги згаданим вище категорій, тут все скаче в ногу з зростаючим прожитковим мінімумом.
Декретні виплати 2019 в Україні: мінімальний, максимальний розмір на другу і першу дитину
Зараз, наприклад, в 2018 році, з січня по травень за 126 днів відпустки належало 1850 грн. соцдопомоги (2055 і 2642 грн. за 140 і 180 відповідно), з травня по грудень має бути 1933 або 2148 або 2761 грн. за збільшені, а в новий 2019-й ми швидше за все увійдемо з 2017-ма гривнями, і 2241 або 2881 соціальних декретних. На жаль, хоч ці дані взяті з вже скоригованої в цьому році бюджетної резолюції, ніхто не скаже, чи залишаться вони актуальними, принаймні, в першій половині 2019 року, поки сам бюджет формально прийнятий не буде.

Бухгалтеру на замітку

Мабуть, те, що декретні можна виплачувати виключно застрахованим у ФСС особам, нагадувати спеціально немає необхідності. А ось те, що розмір місячної допомоги по вагітності та пологах не повинен перевищувати, згідно з нашим законодавством, 15 мінімальних заробітних плат (в 2018 році – 55845,00 грн., в 2019-му, якщо підвищать, як і обіцяли, до 4100 отримаємо близько 61500,00 грн.), ще раз зазначити, звичайно ж, зайвим не буде.
Декретні виплати 2019 в Україні: мінімальний, максимальний розмір на другу і першу дитину
Розрахунковим періодом при цьому будуть останні повні шість місяців (з 1-го по 1-е, навіть якщо в декрет йдуть, наприклад, з 10-го), якщо ж їх у відпрацюванні не набралося, то беруться фактичні, але, теж повні календарні (з першого по перше число). При цьому треба стежити, що в розрахунок можуть включатися тільки ті виплачені суми, з яких були відраховані страхові внески. Потім за табелем вираховується кількість календарних днів з урахуванням святкових і неробочих, а також відпусток за «свій рахунок», але, виключаються всі невідпрацьовані з поважних причин (відпустка, лікарняні, вимушений оплачуваний простій підприємства тощо). Після чого вся нарахована зарплата (та інші доходи, з яких сплачувалися внески в ФСС) ділиться на відповідну кількість днів для отримання середньоденного значення. І вже воно множиться на кількість днів відпустки по вагітності та пологах. Слід пам'ятати, що цей посібник є базою нарахування ЄСВ, і, дуже важливо, що за кожен місяць покладену з цих виплат суму доведеться нараховувати та сплачувати окремо. Також варто врахувати, що якщо в якомусь місяці сума декретних виявилася менше розміру мінімальної зарплати , то роботодавець зобов'язаний довести її до встановленої мінімалки. Останній момент дуже важливий, враховуючи, що підвищення мінімальної зарплати у останнім часом відбувається регулярно.

Відео-новина


Декретні виплати 2019 в Україні: мінімальний, максимальний розмір на другу і першу дитину
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають