• 23:56 – Модні кольори 2019 – топ найпопулярніших відтінків за версією Пантон 
 • 23:49 – Пуховики 2019 – модні тенденції, тренди, кольори, довжина 
 • 23:45 – Модні сережки 2019 – тенденції в ювелірній моді і біжутерії 
 • 23:43 – Шуби – модні тенденції 2019 – 50 фото натуральних і моделей з еко-хутра 

П'ятиденка в школі в 2018-2019 навчальному році: буде чи ні?

Останнім часом система освіти зазнає постійного реформування, яке торкнулося всі сфери життя навчальних закладів. Впровадження ЗНО і ДПА , постійне вдосконалення їх структури і збільшення числа іспитів , складання нових освітніх програм Не так давно на порядок денний було поставлене ще одне запитання, який торкнувся графіка роботи шкіл. Зараз вони можуть вибирати для себе зручний режим функціонування – є навчальні заклади, які працюють за четвертний, семестрової модульній системі, проводять уроки протягом п'яти або шести днів.
Саме про останньому пункті піде мова в нашій статті. Психологи і педагоги не втомлюються сперечатися з приводу того, який графік є найзручнішим. Питання про п'ятиденці обговорюють і в Міносвіти. Депутати навіть запропонували скасувати шестиденку, щоб не перевантажувати дітей і позбавити батьків від зборів в суботній ранок, коли так хочеться поспати після напруженого трудового тижня. Давайте обговоримо плюси і мінуси різних систем навчання, а також дізнаємося, чи стане п'ятиденка обов'язковою для російських шкіл!

Зміни в освітньому законодавстві


Кілька років тому депутати запропонували внести зміни в Закон «Про освіту» — в тій його частині, яка стосувалася тижневого розкладу занять. На думку парламентаріїв, всіх учнів початкових класів слід перевести на п'ятиденку, щоб гарантувати дітям повноцінний відпочинок. Головний аргумент — при шестиденці у батьків і дітей залишається зовсім небагато часу, щоб провести спільні вихідні.
П'ятиденка в школі в 2018-2019 навчальному році: буде чи ні?
Можливо, п'ятиденка дозволить дітям більше часу проводити з рідними
Ініціатива була підкріплена результатами досліджень, в яких зазначено, що п'ятиденка забезпечує більшу успішність дітей, ніж шестиденне розклад. В процесі обговорення даної ініціативи виникало чимало суперечок, так як депутати наполягали на необхідності скоротити кількість уроків. П'ятиденка не повинна була впроваджуватися шляхом простого перенесення занять з суботи на інші дні. Згідно з санітарними правилами, на які посилалися депутати, більше 23 годин в тиждень учням молодших класів навчатися не можна.
Опоненти цієї ініціативи висунули відповідні аргументи:

 • у країні є спеціалізовані школи з поглибленим вивченням іноземних мов або інших предметів, які традиційно мають більш інтенсивний навчальний процес. Віддаючи дітей у такі школи, батьки знають: їм доведеться вчитися з навантаженням, що перевищує звичайний стандарт. Скоротити для таких шкіл кількість навчальних днів — значить, зробити неможливим процес поглибленого вивчення предметів;

 • ще один важливий момент – регіональні школи. Наприклад, саме шестиденка дає можливість школам Татарстану чи Башкортостану включати в програму вивчення національної мови, літератури і культури;

 • не можна звинувачувати в інтенсивності навантаження школярів та погіршення показників їх здоров'я виключно шестиденку. Вже кілька поколінь школярів псує зір постійним сидінням за комп'ютерами замість рухливих ігор. Додатковий день відпочинку може призвести до того, що замість секцій, ігор у дворі і спілкування з батьками дитина буде більше грати в ігри та спілкуватися в соцмережах;

 • перехід на п'ятиденний режим може ознаменуватися скороченням навчальних годин у школі, з-за чого буде збільшено кількість домашнього завдання. При цьому навантаження на дитину може навіть посилитися! Тільки тепер школяр не буде методично розбирати теми в школі під контролем вчителі, а зубрити їх будинку.


 • У результаті зміни в освітній стандарт так і не внесли. Керівництву кожної школи надали право самостійно визначати, як буде проходити організація процесу навчання — у п'ятиденному або шестиденному режимі. Головне — дотримуватися норматив навантажень для початкових класів:

 • за чотири роки навчання в молодшій школі учні повинні відпрацювати у класі не менш 2904 годин і не більше 3210 годин;

 • на позаурочну роботу відводиться до 1350 годин.


 • У 2016/2017 навчального року питання з пятидневкой був піднятий повторно. Напередодні чергового Дня знань міністр освіти РФ висловилася стосовно того, що російські школи поступово будуть переходити на п'ятиденку. Причому було відзначено, що цей перехід не торкнеться тільки учнів старшої школи, яким потрібно більш інтенсивно готуватися до здачі ЗНО.
  Необхідність переходу на укорочену навчальну тиждень обумовлена величезним числом петицій з боку батьків. Однак експерти Міносвіти зазначають, що мами і тата часто не розуміють, наскільки складно змінити звичний підхід до навчання навіть в окремо взятій школі — не кажучи вже про всій країні! Недостатньо просто видати указ, адже необхідність навчається протягом шести днів, включаючи суботу, часто диктується необхідністю.
  П'ятиденка в школі в 2018-2019 навчальному році: буде чи ні?
  Підготовка старшокласників до ЄДІ передбачає таку кількість дисциплін і додаткових занять, що впихнути їх в п'ять днів просто неможливо
  Уроки, які треба провести по програмі учням з 6 по 12 класи, не влазять в рамках п'яти днів. Крім того, потрібно враховувати величезну кількість вимог, продиктованих педагогікою і психологією. Їх не так-то просто дотримати, не маючи можливості використовувати додатковий день навчання — особливо якщо спеціалізована школа. Наведемо кілька прикладів:

 • математику, фізику та іноземні мови не можна ставити на перший або останній урок;

 • дисципліни, які вимагають посидючості, не можна призначати у розкладі після уроку фізичної культури;

 • при складанні граничного навантаження для школярів певного віку потрібно враховувати коефіцієнти складності предметів, які визначають розклад на день;

 • вчитель-предметник (в ідеалі) повинен вести не більше трьох уроків підряд, після чого у нього має бути перерва;

 • якщо дисципліна стоїть у розкладі більше одного разу в тиждень, то уроки по ній повинні мати хоча б одноденний інтервал.


 • При цьому варто пам'ятати, що школа – це не просто 123 11 класи, а цілі паралелі. І для них потрібно скласти зручний графік, враховуючи загальну навантаження вчителя, який проводить уроки в кількох класах за різними програмами.

  Кількість навчальних днів у 2018/2019 році


  Поки що Міністерство освіти не видав ніяких документів, які диктували б російським школам необхідність перейти на п'ятиденку. Це питання, як і раніше, був залишений для вирішення керівництву шкіл. Представники головного освітнього відомства країни нагадують батькам, що не потрібно писати петиції на адресу міністерства або крайових освітніх департаментів. А от звернутися з цим питанням до дирекції школи – можна. Втім, вирішувати це питання для 2018/2019 навчального року вже пізно – влітку завучі з навчальної роботи вже починають працювати над розкладом.


  Якщо у батьків є бажання перейти на п'ятиденку, варто заздалегідь зібрати підписи батьківського колективу і обговорити таку можливість з директором. У деяких школах країни батьки і педсостав вже прийшли до єдиного знаменника. Наприклад, кілька сотень шкіл за два останні роки здійснили перехід на п'ятиденку для молодшої та середньої школи, вклавшись при цьому в санітарні норми.


  Управління, яке відповідає за питання освіти та молодіжної політики, рекомендувало керівництву шкіл перейти на п'ятиденне навчання. Втім, підсумкове рішення залишалося за директорами. 96% учнів висловилося скороченого графіка навчання, і в підсумку велика частина шкіл прийняла рішення поступово перевести на п'ятиденку 1-4 та 5-7 класи. Приблизно 50% шкіл перейде на новий режим вже в 2018/2019 навчальному році.
  Учні молодшого віку отримають більше можливостей брати участь у позакласних заходах і бувати на екскурсіях, ну а 8-9 та 10-11 класи будуть і далі працювати за шість днів, так як попереду їх чекають іспити.

  Що краще, п'яти - або шестиденка?


  П'ятиденка в школі в 2018-2019 навчальному році: буде чи ні?
  Обидві форми навчання мають свої мінуси, до яких апелюють експерти
  Звичайно, питання про те, як дітям буде краще вчитися, не варто вирішувати з наскоку. Давайте наведемо аргументи «за» і «проти» для кожного з графіків.

  Позитивні і негативні сторони шестиденки


  До явних плюсів шестиденки відносяться:

 • можливість грамотного і рівномірного розподілу навчального навантаження, а також меншу кількість уроків на день;

 • учням доведеться проводити в школі менше часу, тому ввечері у них буде можливість зробити уроки, а потім погуляти або відвідати секцію;

 • обсяг домашнього завдання на наступний день буде посильним;

 • в суботній день у розклад зазвичай ставлять не більше 4-х уроків тому учні швидко приходять з занять;

 • у школах цей день часто є днем «вільної форми», а багатьом хлопцям подобається мати можливість здатися перед однокласниками в красивому і модному одязі, а не в стандартному костюмі;

 • гімназії, ліцеї та спецшколи можуть дати учням набагато більше матеріалу, маючи в запасі суботній день. Навчання в таких закладах підвищує конкурентоспроможність майбутніх абітурієнтів .


 • Втім, є в цій бочці меду і пара ложок дьогтю:

 • психологічний аспект — він виражається в усталеному неприйняття школярами навчання в «вихідний день»;

 • часті прогули суботніх уроків, причому нерідко – з дозволу батьків, що запланували поїздку за покупками або дачні роботи;

 • конфлікти, які виникають між викладачами і представниками релігійних течій, налагающих заборона на будь-яку суботню діяльність;

 • по суті, всі дні при такому підході зайняті навчанням, так як уроки на наступний тиждень доведеться робити в неділю;

 • вчителі витрачають свій єдиний вихідний на перевірку скупчилися зошитів із завданнями і контрольними роботами.


 • Плюси і мінуси п'ятиденки


  Спочатку наведемо аргументи на користь п'ятиденного навчання:

 • додатковий вихідний день можна провести разом із сім'єю;

 • у батьків немає необхідності вставати в суботній ранок, збирати дитину до школи і вести його на уроки, щоб забрати через пару годин додому;

 • можна планувати на суботу спільні поїздки до родичів, на виставки, концерти та вистави;

 • у дітей є можливість відвідувати в суботу репетиров або секції, щоб не займати вечірні години в будні дні;

 • додатковий день відпочинку дає більше часу для відновлення після посиленої праці. Крім того, в суботу можна зробити всі уроки і відпочивати в неділю;

 • психологи відзначають, що в наші дні, коли діти і батьки більше часу проводять у віртуальному просторі, ніж у реальному, п'ятиденка – це шанс на зміцнення інституту сім'ї.


 • П'ятиденка в школі в 2018-2019 навчальному році: буде чи ні?
  Є ризик, що відпочинок в суботу діти витратять аж ніяк не на спілкування з сім'єю
  На жаль, є у п'ятиденки і свої недоліки:

 • цілком можливо, що додатковий день відпочинку не відірве батьків і дітей від гаджетів, а лише надасть їм додаткові добу для відеоігор, інтернет-серфінгу і розваг.

 • якщо школа навчає дітей за спецпрограммам, доведеться призначати по 7-8 уроків в день, щоб охопити всі теми і предмети. Однак це призведе до протиріччя – п'ятиденка означає 23 навчальних години на тиждень, а шестиденка дає можливість вчитися 26 годин, тобто виникає ризик скорочення навчальних програм. Наприклад, у багатьох фізико-математичних ліцеях Москви у 10-11 класів і так по 8 уроків на тиждень при шестиденці. Перейти на п'ять днів навчання в такому випадку просто неможливо! А адже в таких школах навчаються обдаровані діти, які люблять обрані ними науки, їздять на всесвітні конкурси та олімпіади і займають там призові місця;

 • будинки школярам потрібно робити набагато більший обсяг домашнього завдання;

 • зниження рівня академічного навантаження обов'язково позначиться на якості освіти;

 • при такій системі не зможуть нормально функціонувати регіональні школи, які зазвичай ставлять на суботи національну культуру, мову, літературу, історію та географію рідного краю;

 • п'ятиденка на общефедеральном рівні передбачає, що всім школам доведеться виробити єдиний стандарт щодо розподілу чвертей і проведення канікул . Зараз школа може вибирати між навчанням за семестрового, триместровому або четвертному графіком. П'ятиденка припускає, що всіх учнів заженуть в єдині рамки;

 • додаткові уроки в зимовий період часу погано позначаються на здоров'ї учнів — коли рано темніє, втому і стрес швидше впливають на незміцнілий організм. Дитина йде в школу в непроглядній темряві, а після повернення знову бачить темряву за віконцем, проводячи в стінах школи весь світловий день.

 • П'ятиденка в школі в 2018-2019 навчальному році: буде чи ні?
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають