• 10:29 – Модні луки осінь-зима 2018-2019: головні тренди сезону з фото 
 • 18:03 – Красиві новорічні сукні для дівчаток 2019 Фасони дитячих нарядів, кольори, фото 
 • 18:43 – Подарунки на Новий рік 2019 своїми руками, покрокові інструкції виконання (з фото) 
 • 15:04 – Новорічний корпоратив 2019: де провести, як вибрати сукню, варіант сценарію 

Податок на нерухомість 2019 в Україні: ставка для фізичних осіб, розрахунок розміру

Податок на нерухомість – поняття для нашої країни відносно нове і незвичне. Наша держава тепер вирішує, хто, на його думку, живе надто добре, і, отже – небудь повинен займати площі скромніше, або платити в бюджет за щастя жити просторо. Цей тип поборів, як відомо, віддали на відкуп місцевим бюджетам, і вони мають право на деякі види нерухомості встановлювати нульову або знижену ставку відрахувань (так, наприклад, дуже багато ввели перманентні пільги на літні кухні, сараї та гаражі, які, що цікаво, за законом теж підлягають оподаткуванню). В іншому ж держава ставить на певний тип нерухомості граничний метраж, при перевищенні якого виникає податкове зобов'язання на різницю.

Як платити і коли?

Отже, платниками цього податку в Україні визнані всі власники приватної та комерційної нерухомості, незалежно від того, є вони резидентами чи ні. Якщо один об'єкт знаходиться в пайову співволодінні відразу кількома особами, податок нараховується кожному в процентному співвідношенні його частки (грубо – по належному метражу). Весь перелік об'єктів буде розглянуто нижче, поки ж варто відзначити одне правило, яке в їх відношенні є непорушним вже багато років: оподаткуванню підлягають всі квартири, площею більше 60 кв. м., приватні будинки – понад 120 і якщо у власності і те, і інше – 180 кв. м. Базою для нарахування служать тільки що перевищують ці пороги «метри». Тобто, якщо у людини квартира в 76 кв. м., він повинен заплатити за 76 – 60 = 16 кв. м. Якщо ж у нього квартира 50 кв. м. і будинок в 200: 50 + 200 – 180 = 70 кв. м. – перебір. Хто не дотягує до порога – звільнені, в принципі.
Податок на нерухомість 2019 в Україні: ставка для фізичних осіб, розрахунок розміру
Якщо наш уряд не придумає нічого нового до початку 2019 року, залишаться ті ж 15% ставки, але застосовуватися вони будуть вже до нової (згідно скоригованої Бюджетної резолюції) мінімальної зарплати. Чекають 417300 грн. Тобто за кожен зайвий метр будемо платити, максимум за 6260 грн. Правда, не факт, бо раніше, найбільшою (ще до централізованого зниження граничного значення) ставкою в 2017-му, приміром, грішили Запоріжжя, Харків і Суми – 2%. У столиці, Тернополі, Херсоні, Ужгороді, Миколаєві, Хмельницькому, Черкасах, Чернівцях, Полтаві, Луцьку та Чернігові було на 1%, а у Львові та Рівному – всього на 05%. Що буде конкретно по цифрах – будемо знати ближче до Нового року. І за цією конкретикою доведеться звертатися в свої місцеві міські/сільські ради або ж безпосередньо в податкову службу. За датами сплати нічого не змінилося: 60 календарних днів з моменту отримання від податкової платіжки. Затримка, природно, загрожує штрафами. Нарахування в цьому році за попередній та сплата здійснюються щорічно.

Останні зміни

Податок на нерухомість 2019 в Україні: ставка для фізичних осіб, розрахунок розміру
З 2015 року ряд пов'язаних з податком нюансів зазнав значні зміни. Якщо раніше його платили тільки власники житлової нерухомості (котеджів, дачних і садових будинків, кімнат до комуналках, квартир багатоквартирних будинків), то зараз це поняття розширили і на нежитловий фонд у приватній власності:
 • госп.прибудови до приватних будинків;
 • присадибні будівлі, у т. ч. навіси, вбиральні, майстерні, котельні, бойлерні, літні кухні, гаражі, сараї, хліви, трансформаторні підстанції тощо;
 • склади і промислові будівлі;
 • готелі, офіси, торгові приміщення, та інше.
 • Пільги отримали тільки сільгоспвиробники, все, що відноситься до дитячих будинків або належить сиротам, інвалідам, дітям-інвалідам нерухомості, непридатні для проживання будинки, гуртожитки, а також об'єкти комунальної власності. Крім того пільги з ведення держбюджету перенесли на плечі місцевих органів самоврядування, як і розмір ставки (але, вона не могла перевищувати 2% мінімальної зарплати по країні з розрахунку за кожен квадратний метр).
  Податок на нерухомість 2019 в Україні: ставка для фізичних осіб, розрахунок розміру
  У 2016-му нас чекали деякі, але істотні зміни: ставку вирішили підвищити до 3%, місцевої влади заборонили встановлювати пільги самостійно, і для дуже великих площ (квартир – більше 300 кв. м і будинків – більше 500) до нарахованої суми податку треба було починати приплачувати своєрідний щорічний штраф за «красиве» життя в розмірі 25 тис. грн. на кожен об'єкт. 2017-й пройшов спокійно, а от у поточному, 2018-му, ставку податку, що радує, знизили до 15% і відновили право місцевих органів влади встановлювати пільги. Крім того тепер – і це реально круто, якщо платник податку від інспекції повідомлення про те, що йому нараховано податок з вимогою його сплатити, не отримував, то в цьому році він може його і не платити, причому ніякі штрафи йому за це не світять. Правда, якщо податкова виявить, що втратила своє, вона може вислати перерахунок з урахуванням всіх пропущених сум, але, тільки за три або менше останніх роки.

  Вплив податку на житлово-соціальну ситуацію

  Податок на нерухомість 2019 в Україні: ставка для фізичних осіб, розрахунок розміру
  Ріелтори і забудовники б'ють тривогу, народ тугіше затягує паски, а по своїй безглуздості даний податок давно вже вибився в лідери вітчизняного законодавства. Замість того, щоб скептично і відповідальніше підходити до оподаткування доходів, деруть з нерухомості, яка перевищує горезвісні 300/500. Все, що «натикает» понад цих кордонів мало того, що обкладуть податком під всі ті ж 15% з мінімалки – ще й змусять разово в рік сплатити 25000 грн. Тобто, наприклад, якщо в квартирі 320 кв. м., доведеться розщедритися на (320 – 60)х(417300*15/100) = 16275 грн, та плюс ще ті 25 тисяч, разом – 4127470 грн. Вселяє, погодьтеся? А тепер уявіть собі ситуацію, що мова йде про дісталася в спадок квартира – її ж не продаси зараз ні за які гроші, враховуючи, що здатні потягнути такі драконьи податки не так і багато набереться в окрузі. Так, а якщо ще врахувати, що хоч власником її є і одна людина, але за фактом проживає там цілих три покоління в кількості голів, приміром, мінімум шести-семи? Не так вже вони, по суті, і «жирують», як надумав там собі держава, враховуючи, що розмова йде не про житловий, а про загальної площі, з усіма місцями спільного користування.
  Податок на нерухомість 2019 в Україні: ставка для фізичних осіб, розрахунок розміру
  Словом, у нас – як завжди. Головне – урвати своє. Практично скрізь на заході прив'язуються до кількості «спалень» і вважають податок від них, і скрізь абсолютно природною і звичною вважається норма одна кімната = 1 член сім'ї плюс ще одна – загальна. Наші ж вирішили стартувати з площі. І тут нікого не бентежить, що, як правило, одна кімната у нас – це 10-18 кв. м, будемо брати середнє – 14. З нашого прикладу для скромної сім'ї з трьох осіб: чотири житлові кімнати – це 14х4=56 кв. м. А тепер, дуже хочеться подивитися на ситуацію, коли всі нежитлові приміщення на зразок кухні, санвузлів та коридорів укладаються в 4 (!) кв. м. адже все, що після них – піде вже в податок. І, до речі, ці 14 розрахункових метра на людину – це зовсім не розкіш і не екзотика: у нас за законом мінімальні житлові умови і приблизно відповідають саме цій нормі. Ось така ось нехитра математика, яка доводить, що навіть за санітарними нормами наша держава нам жити не дає, шантажуючи непідйомними податками

  Відео-новина


  Податок на нерухомість 2019 в Україні: ставка для фізичних осіб, розрахунок розміру
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають