• 20:51 – Модні кольори 2019 року в одязі – що носити і як модно поєднувати? 
  • 22:05 – Жіночі черевики – весна 2019 фото наймодніших моделей сезону 
  • 19:48 – Модні кольори весна-літо 2019 – що носити цього сезону? 
  • 19:43 – Що носити цієї весни: 10 головних трендів 

Податок на прибуток 2019: ставка і терміни сплати для юридичних осіб, НВК в Україні, декларація

У нашій країні податок на прибуток можна назвати, мабуть, рекордсменом за непрозорості і адміністрування корумпованості. Розмови про те, що з ним пора щось робити, і радикально, йдуть вже давно, але останнім часом Уряд і Рада з подачі Президента, схоже, вже остаточно налаштувалися на кардинальні зміни. Ще в кінці минулого року з'явилися перші новини з Банкової на тему того, що податок на прибуток буде замінений податком на виведений капітал (НВК). Що він собою являє, і які це матиме наслідки для нашої країни? Про це та багато іншого в нашому матеріалі.

Що таке НВК?

Отже, Україна збирається наслідувати приклад п'яти країн світу з подібною специфікою оподаткування — Естонії, Латвії, Грузії та кількох інших, що входять до півтора десятка найбільш привабливих з точки ведення бізнесу. Дозволить НВК піднятися вище в рейтингу з нашого сумного 80-го місця? Владі вірять, що так. Коли? Враховуючи складність реалізації програми і традиційну тривалість очікування ефекту, це станеться явно не завтра і не післязавтра. По суті, цей податок дозволить залишатися прибутку підприємства на його балансі до самої точки виведення її в кишеню власника, і це буде відмінна можливість, при необхідності, в будь-який момент у повному або частковому розмірі задіяти ці гроші на розвиток бізнесу. Зараз же оподатковувана база формується за чітким календарним рамок і відрахування з неї до держбюджету виробляються аналогічно відразу ж і безапеляційно. В результаті реформи бізнесмени отримають хорошу можливість не втрачати при будь-якому розкладі 18% коштів, які могли б надійти на благо підприємства – будуть впроваджені відрахування лише за фактом отримання в їхню особисту кишеню доходів, якщо пояснювати спрощено і приземлено.
Податок на прибуток 2019: ставка і терміни сплати для юридичних осіб, НВК в Україні, декларація
Уряд сподівається, що для багатьох підприємств, таким чином, з'явиться шанс вийти з «тіні» — адже вже не потрібно буде викручуватися, винаходити складні схеми, щоб йти від сплати податку на прибуток. Майбутній податок на виведений капітал буде дуже простим і зрозумілим для свого нарахування. Планується всього дві категорії ставок: дивіденди будуть обкладатися 15% ставкою, а все прирівняні до них перерахування – 20%-ї. До других належать, наприклад, відсотки, роялті, фіндопомогу і безоплатна передача майна, експорт інвестицій, перекази коштів з українських на закордонні рахунки, платежі на пов'язаним особам-єдиноподатникам, коригування трансфертного ціноутворення (повний перелік – на сайті Кабміну).

Доводи «за» і «проти»

Ті, хто розробляв цей законопроект, запевняють, що подібна міра неймовірно оздоровить економіку, дасть поштовх її росту і розвитку, знизить податковий тиск на бізнес і посприяє створенню нових робочих місць.
Податок на прибуток 2019: ставка і терміни сплати для юридичних осіб, НВК в Україні, декларація
Консерватори ж не виключають, що міра корисна, але нарікають, що час для її впровадження вибрано вкрай невдало – у зв'язку з прийдешніми змінами з ПДВ та іншими нововведеннями бюджетування та оподаткування як підприємств, так і приватних осіб, країна недоотримає стільки грошей, що настає справжній економічний колапс. Народ, звичайно ж, «за». Ще б – раніше тільки розмір хабара фининспектору і його поточна ступінь шкідливості, а також рівень виконання «плану» поборів визначала, які витрати він зволив віднести на собівартість товарів, а які повісить на не оподаткований прибуток, з подальшим азартних штрафуванням та справлянням «недоїмок». Підприємства раніше завжди були в позиції приниженого і просить, так як згідно з нормами нашого законодавства, адміністрування прибутку було не об'єктивними, а суб'єктивними. З іншого ж боку А з іншого боку, навіть за скромними і оптимістичними підрахунками самої Южаниной і АП, перша пара років скасування старого податку на прибуток і заміни його НВК виллються у недоотримання бюджетом 4% доходів (три-чотири десятки мільярдів гривень). Потім, звичайно, все буде добре, але це буде потім

Що говорять колеги в світі?

Податок на прибуток 2019: ставка і терміни сплати для юридичних осіб, НВК в Україні, декларація
Думки західних експертів, з якими важливо для нашої держави рахуватися, по правді кажучи, розділилися. Наприклад, МВФ, в принципі, за нововведення, але, з жаром рекомендує переглянути ряд механізмів компенсаційних заходів з латання бюджетних пробоїв. Також він наполягає, що поспішати з впровадженням цього податку в Україні не варто, так як це може істотним чином вплинути на теплоту наших взаємин з Фондом і, як наслідок, виллється в перегляд наступного траншу. Не виключено, що в ході нелегких дискусій з Американською торгівельною палатою і Європейською бізнес-асоціацією буде прийнятий якийсь перехідний варіант законопроекту, який стане компромісом на певний термін, поки економіка не оздоровиться настільки, щоб без втрат прийняти тягар нового оподаткування. Йдеться, можливо, про його впровадження тільки для функціонерів середнього і малого бізнесу, або ж просто про урізання витратної статті в редагованої зараз Бюджетної резолюції, з метою покриття запланованих витрат.
Податок на прибуток 2019: ставка і терміни сплати для юридичних осіб, НВК в Україні, декларація
Ряд інших країн закидають Україні непослідовність поведінки, адже тільки недавно затих скандал з вимогами виключити з списків офшорних зон держав з відсутнім податком на прибуток (в числі яких, до речі, були і Прибалтійські країни, і Грузія, і ряд інших), де він, як раз, і був раніше замінений НВК. Тепер же, по суті, і ми добровільно готуємося до того, що багато хто в світі зарахують нас до офшорів з усіма витікаючими наслідками. Ще деякі інші експерти вважають, що впровадження цих інновацій в оподаткування все одно не досягне своєї благої мети змусити бізнесменів інвестувати в економіку власної країни. Адже якщо обстановка тут настільки корумпована, що ніхто не може бути застрахований від майбутнього «віджимання» своєї справи, напади рейдерів, тиску з боку силових структур і влади, підприємці просто спробують знайти інший спосіб виводити свої капітали, лише б не піддавати їх описаного ризику. Словом, заходи потрібні, але комплексні і масштабні. З іншого ж боку, чекати поки зміниться все і відразу, як показує практика, у нашій країні – річ абсолютно безнадійна. Тому більшість громадян вірить, нехай боляче, нехай поступово, але реформи повинні йти. Навіть, незважаючи на те, що позитивний результат від них, глобально, ми побачимо ще нескоро, і на шляху до нього доведеться дуже нелегко.

Відео-новина
Податок на прибуток 2019: ставка і терміни сплати для юридичних осіб, НВК в Україні, декларація
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають