• 10:29 – Модні луки осінь-зима 2018-2019: головні тренди сезону з фото 
 • 18:03 – Красиві новорічні сукні для дівчаток 2019 Фасони дитячих нарядів, кольори, фото 
 • 18:43 – Подарунки на Новий рік 2019 своїми руками, покрокові інструкції виконання (з фото) 
 • 15:04 – Новорічний корпоратив 2019: де провести, як вибрати сукню, варіант сценарію 

Православні пости 2019. Календар постів, меню та харчування по днях

Пости – це усталена для багатьох релігій традиція ритуального утримуватися від пиття і їжі, повного або часткового, всієї, або ж тільки визначеною. І православ'я, зрозуміло, практикує все це теж. Але від звичайної дієти з метою оздоровитися і схуднути ця традиція приблизно так само далека, як наша планета від галактики Андромеди: не підкріплений духовними практиками пост, з точки зору віри, нічого не значить, адже тільки утихомирення і умервщление плоті є за задумом християнства найліпшим шляхом возз'єднання з Богом. Істинно віруючі крім тілесного посту, повсюдно практикують і піст духовний – обмежує задоволення і зовнішні враження, залишає нас наодинці з молитвами і вивченням релігійних догм.

Навіщо треба постити?

Грамотний православний піст завжди грунтується на трьох китах: покаяння (спосіб попросити прощення за гріхи – покарати себе), проханні (умервщленная плоть не буде оскверняти чистоту потаємної прохання про що-небудь — молитви), аскези (мета якої у винищенні в собі всього гріховного).
Православні пости 2019. Календар постів, меню та харчування по днях
Постити слід в дні скорботи (історико-релігійна данина традиції – середи і п'ятниці, пов'язані зі стражданнями Спасителя дні), так і напередодні свят, для кращої підготовки до них. Також вважається, що це прекрасний спосіб єднання всієї християнської громади перед важливими подіями, наприклад, прийому нових членів в лоно Церкви. І, врешті-решт сам Ісус сорок днів тримав пост в пустелі, значить, нам, грішникам, тим більше треба слідувати їх прикладу. Навіть якщо не враховувати, що й до нього, і після, всі пророки і подвижники, святі церкви і просто благочестиві люди постили справно.

Основні правила

У загальноприйнятому церковному календарі сумарно пісних днів може бути і до пари сотень. Діляться вони, глобально, на два типу: одноденні і багатоденні. Крім цього пост буває суворою (у світлі години доби під забороною вся їжа, крім води) і з обмеженнями скоромного за видами:
 • рибний – овочево-фруктовий раціон, як завгодно приготований з рослинною олією, рибою та її похідними;
 • овочевий на олії – рослинні продукти, варені, з рослинною олією;
 • просто овочевий пост – овочі, але без олії;
 • сухоїдіння –сирі овочі-фрукти, не підігріте питво.
 • Православні пости 2019. Календар постів, меню та харчування по днях
  У дні посту описану вище їжу, враховуючи ступінь його строгості, дозволяється приймати раз в наприкінці дня (ченці це роблять після вечірні). Благословення священика від нього може звільнити годуючих матерів і вагітних, подорожніх, хворих і людей, зайнятих на важкій фізичній роботі. Діти до семирічного віку також звільнені від посту, але церква рекомендує їх з самого раннього віку поступово привчати хоча б до духовної складової – виключати веселі ігри, а краще – ще й солодощі і молочне. Мирянам рекомендується постити деякий час перед вступом у шлюб, також на віруючого може бути накладена примусова чи добровільна покута у спокутування гріхів з дотриманням обмежень у харчуванні.

  Які бувають пости в році?

  Про всім відомому Великому пості поговоримо пізніше, так як він настільки тривалий і його правила настільки великі, що заслуговує окремої голови. Інші харчові утримання прийнято ділити на святкові багатоденні (до свят), щотижневі одноденки (середовища/п'ятниці), скасовуються у ряді випадків: на післясвяткової тижня розговіння, наприклад, першої за Великоднем, після Трійці, Різдва (до Хрещення, виключаючи святвечір), а також частково в Масляну і в тиждень фарисея і митаря. Деякі нецикличные пости-одноденки приурочені до свят:
 • 01 – Водохресний святвечір;
 • 09 — Крестовоздвиженье;
 • 09 – страта Івана Предтечі.
 • Багатоденні пости

  Першим у календарі завжди Різдвяний піст, сумарно триває з 281118 за 060119 (з 281119 за 060120), включно, коли календар харчування буде наступним (забороняється будь-яка мясомолочка, тваринні жири, яйця, кондитерські вироби):
 • 1118 – 191218 (281119 – 191219) – у середу та п'ятницю найсуворіший піст – можна тільки сиру і без олії їжу, в понеділок – варену і без олії, а у всі інші дні дозволена риба;
 • 1218 – 010119 (201219 – 010120) – середа, п'ятниця і понеділок – аналогічно до попереднього періоду, рибу можна тільки по суботах і неділях, а в четвер і вівторок тільки варену, але з маслом їжу;
 • 0119 – 060119 (020120 – 060120) – в понеділок, також як і в середу і п'ятницю, можна тільки сиру і без олії їжу, у вівторок і четвер – теж без масла, але варену, а по вихідних – варену з маслом.
 • Православні пости 2019. Календар постів, меню та харчування по днях
  Це єдиний випадок, коли пост додатково поділений на різні відрізки – в інших норми харчування стабільні. Наприклад, в Петрів піст (середина літа — з початку червня до 120719) сиру і без жиру їжу дозволено по понеділках, середах і п'ятницях, у четвер і вівторок можна варену, але без олії, а у вихідні навіть дозволена риба. А в Успенський піст (14-28 серпня) правила точно такі ж, але за тим винятком, що в суботу і неділю можна тільки варену, але зате з маслом їжу. Цікава також і практика чотирьох т. н. М'ясоїдів – осіннього, зимового, весняного і літнього, що охоплюють періоди від одного великого свята до наступного, виключаючи дозволені «суцільні седмиці». Для них, до речі, календар харчування в 2019 році теж буде відрізнятися:
 • Осінній М'ясниці (з 140919 і до 271119) – їжа дозволена будь-яка, але в середу і п'ятницю можна їсти тільки все сире і без олії;
 • Зимовий М'ясниці (з 070119 і до 040319) – в середу і п'ятницю можна їсти рибу;
 • Весняний м'ясниці (з 280419 і до 310519) – аналогічно зимовим правилами;
 • Річний М'ясниці (між петровським і успенським постами) – те ж саме, що і в Осінній.
 • Великий піст

  Православні пости 2019. Календар постів, меню та харчування по днях
  Самим головним у році вважається, звичайно ж, Великий піст, чия суть – у підготовці християн до святкування Великодня. Готуватися до нього починають заздалегідь – ще за чотири тижні, які мають своє сакральне значення:
 • Закхея – у неї згадується притча про начальника митарів, який, незважаючи на свою гріховність і зовнішню неказистость, зумів силою своєї віри і ревним бажанням привернути увагу Христа і привести його у свій будинок. Це як би заклик всіх людей наслідувати його приклад і проявляти вільну волю всім серцем наблизитися до Бога.
 • Фарисея і митаря – читають в храмах однойменну притчу, міркують про відмінності між показним і істинним покаянням. До речі, той факт, що в цей тиждень, як ми знаємо, дозволено все скоромне навіть у середу і п'ятницю має глибокий сенс – таким чином, церква як би натякає, що сліпе слідування канонам ще не означає духовну користь, адже вона досягається саме серцевим прагненням.
 • Блудного сина присвячена відповідної притчі, коли кожен християнин повинен усвідомити себе таким блудним сином, адже всі ми грішні, але якщо щиро попросимо прощення у Господа і каємося в гріхах, дароване нам буде прощення від нього.
 • Страшного Суду – читають відповідну притчу, моляться про друге пришестя і намагаються щиро повірити, що кожному воздасться по заслугах його. У цей тиждень треба встигнути покаятися і всіляко намагатися допомагати ближнім своїм.
 • Православні пости 2019. Календар постів, меню та харчування по днях
  Потім триває Масляна тиждень – Сирна, в яку можна їсти все, крім м'яса, але, у п'ятницю і середу все одно, хоч їсти можна все, але тільки ввечері. До речі, в 2019 році Масляна буде з 04 по 10 березня. Після цього починаються 48 днів Великого посту, який складається з святої чотиридесятниці (п'ять тижнів і п'ять днів), Лазаревої суботи за нею, Вербної неділі (Вхід Христа в Єрусалим) і Страсної седмиці (без неділі, природно). Кожен рік, в залежності від плаваючою дати самої Пасхи (28 квітня), починають постити в різні числа, і в 2019 році Великий піст розпочнеться 11 березня, а триває він до 27 квітня.
  Православні пости 2019. Календар постів, меню та харчування по днях
  За седмицам календар живлення Великого Посту виглядає наступним чином:
 • У понеділок і четвер повністю відмовляються від їжі, у середу можна їсти сире без олії, у четвер – варене без олії, а у вихідні – варене з маслом і допускається вино;
 • В понеділок, середу і п'ятницю можна їсти тільки сире і без олії, у четвер і вівторок – варене, і теж без олії, а у вихідні – то ж, що і в попередній тиждень;
 • Аналогічні правила;
 • Те ж саме, що і в два тижні до цього;
 • Понеділки, середи і п'ятниці – сира їжа без олії, вівторок – варена без олії, а четвер, субота та неділя – варена з маслом і вином;
 • У цей тиждень заборони аналогічні 2 3 і 4 седмицам, за винятком того, що в суботу до звичайної трапези можна додати ікру, а в неділю – рибу;
 • Перші три дні цього тижня куштують виключно сиру їжу без олії, у четвер можна вживати варене, з маслом і вино, в п'ятницю повністю голодують, а в суботу дозволено їсти сиру їжу без масла, але з вином.
 • Пасхальне неділю починає собою М'ясоїд. Єдиним винятком з цих правил є дні, на які припадає вшанування пам'яті великих святих (конкретні числа варто уточнити у своєму приході): тоді в середи і п'ятниці можна їсти гарячу їжу і навіть з вином, але без олії, а у понеділок, вівторок і четвер – те ж саме, але з маслом.

  Відео  Православні пости 2019. Календар постів, меню та харчування по днях
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають