• 18:43 – Подарунки на Новий рік 2019 своїми руками, покрокові інструкції виконання (з фото) 
  • 11:32 – Новорічні рамки 2019 для Фотошопу на прозорому тлі: завантажити безкоштовно 
  • 11:24 – Що подарувати мамі на Новий рік 2019: подарунок від доньки чи сина, недорогий і зроблений своїми руками 
  • 11:24 – Креативні подарунки на Новий рік 2019 | Зроблені своїми руками 

2019 рік - високосний, чи ні? Календар і прикмети

За природним астрономічним причин, деякі роки в актуальному літочисленні прийнято вважати т. н. «високосними». Справа в тому, що традиційний, орієнтований по Сонцю календар, з якого і народився, в свій час, юліанський, а потім – і григоріанський, в році має не рівно 365 діб. Щорічно, ми не добираємо» до істинної величини, не багато ні мало, майже шість годин. З часом подібна проблема загрожує перетворитися в аналогічний сучасний парадокс з ортодоксальним місячним календарем (наприклад, в ісламі), коли кожен рік дати зміщуються настільки, що з часом «літо» теоретично може зайняти місце «зими». Для чітко прив'язане до руху світила юліанського літочислення це було неприпустимо, тому одночасно з його введенням Гаєм Юлієм Цезарем у 45 році до н. е. був придуманий і ще один «додатковий» рік, який, по-хорошому, повинен був «відпрацьовувати» набігаючі щорічно шестичасовки раз в чотири роки. Цікаво, що назва ця має не слов'янське походження, як думають багато у нас, а саме латинське – від «bis sextus», що перекладається як «другий шостий» (маючи на увазі – «зайвий шостий годину»). Григоріанський або тропічний календар – ще більш точний по відношенню до сонячного циклу. Він вважає, що планета проходить через проміжок між двома рівнозначними рівноденнями (весняними) рівно 365 діб 5 годин і 49 хвилин. Саме тому, правило, «влаштовувати» один високосний рівно кожні чотири роки тут себе вичерпала, адже кожні 128 років різниця в 11 хвилин між ним і юліанським аналогом доходила до цілих діб. Отже, струнка схема з кратністю чотирьох хоч і не втратила свою актуальність, але обзавелася істотним доповненням – кожні кратні чотирьохсот років дати теж оголошувалися високосними. Цікаво, що завдяки цьому 2000-й – рік Міленіуму, теж був високосним. Від високосного високосний рік відрізняється «зайвим», 366-м, вдень у лютому – 29-м числом. Цей місяць для подібної мети був обраний зовсім не даремно, адже у стародавніх римлян рік закінчувався саме їм. Найближчим до сьогоднішнього моменту таким збільшеним роком був 2016-й, а наступним стане – 2020 рік. Отже, можна заспокоїти всіх, що цікавляться тим, яких небезпек слід очікувати від нового року: 2019 рік – не високосний.

Народні прикмети

2019 рік - високосний, чи ні? Календар і прикмети
Пов'язані з високосними роками прикмети і вірування далекі від оптимізму, тому те, що 2019-й буде зовсім не таким, шалено тішить. У такі дати пророкують, війни, стихійні лиха та інші кошмари, а в побутовому плані наполегливо відмовляють від одруження – сім'я не протягне разом довго з різних причин: від смерті одного з подружжя, до зрад і нещасть. Ще гірше доводилося дітям, народженим 29 лютого – їх і так обділили лише одним днем народження у чотирирічку, так ще й пророкували безапеляційно нещасну долю. Так, і в принципі, будь-якого з датованої таким роком метрикою рекомендувалося як можна швидше хрестити, причому, позбавити його від «скверни» можна було лише, якщо взяти в хресні найближчих родичів однієї крові. Не менш зловісну славу обзавівся й рік, наступний за високосним (недавно це був 2017-го, а наступний буде – 2021-й). Його називали «роком вдівця», і назву свою він отримав дуже цікаво.
2019 рік - високосний, чи ні? Календар і прикмети
Вважалося, що у високосні роки найчастіше спалахують війни, катаклізми, отже, безліч пар розбиваються по таких неприродних причин, і передчасно люди стають вдовыми, входять в такій якості в наступний рік. А старовинна традиція довгого жалоби за померлим або загиблому якраз і передбачала його носіння протягом року. Протягом нього теж ні в якому разі не можна одружується – за повір'ям, дружина рано помре і залишить чоловіка вдівцем. З іншого боку, сучасна церковна традиція такі забобони категорично відкидає, транслюючи думка, власне, зовсім не спорящую зі здоровим глуздом і наукою, що хороший шлюб ґрунтується на любові й довірі, а смертю кого-небудь управляє що завгодно, але тільки не «нещасливий» рік.

Трохи цікавих фактів

2019 рік - високосний, чи ні? Календар і прикмети
За православною традицією, на 29 лютого припадають єдині святки – Касьянов день, на честь преподобного Касьяна. У народі вважалося, що він був надто серйозним і похмурим на вигляд, тому збереглися відповідні народні приказки на кшталт: «Чого дивишся Касьяном?». Цікаво, що в деяких регіонах з образом цього святого ченця побутували надзвичайно промовисті паралелі з споконвічно слов'янським бестиарием: часто зустрічається опис, що у нього неможливо довгі повіки та брови, які лише раз в чотири роки він у стані підняти, і тоді горе тому, хто попадеться йому на очі – його погляд несе лише смерть і руйнування. Етнографи вважають, що це таким чином знайшла своє відображення прихована боязнь людей «довгого року», коли спробували пов'язати офіційну церковну традицію і то, чого боялись ще задовго до християнських часів, і що міцно жило в народній пам'яті. Цікаво, що не тільки в григоріанському і юліанському календарі існує правило вводити високосні роки – деякі інші народи теж додумалися до такого, але, наприклад, у євреїв таким «додатковим» трапляється не день, а місяць!
2019 рік - високосний, чи ні? Календар і прикмети
Справа в тому, що в основі життя колін Ізраїлевих – місячний місяць, який триває 2953059 днів, отже, і відставання від сонячного календаря тут виходить істотно – майже 11 днів кожен рік. Щоб у підсумку все одно виходити на одну результуючу, вводять високосні роки, в яких не 12 а 13 місяців. У підсумку на 19 років припадає сім високосних років, загальною тривалістю в 235 місячних місяців. У нашої сучасної планетарної традиції крім року існує і ще дещо «високосное» — секунда! Це додаткова секунда, яку Міжнародна служба обертання Землі додає до земного часу для того, щоб його скоректувати.
2019 рік - високосний, чи ні? Календар і прикмети
Згідно актуальним астрономічними спостереженнями, за встановленим правилом кожен рік до діб 31 грудня, а іноді і перед Новим роком, і 30 червня, додають по одній секундочке, і до того, як настане новий день, стрілка годинника ще проходить додаткове коло між 23:59:6000:00:00. Починаючи з 1972 року таке робили практично щорічно, правда, останнім часом багато говорять про недоцільність урахування цим чином розбіжності між астрономічними спостереженнями і календарем. По-перше, це вводиться лише де-факто, тому скласти хоч якийсь календар очікувань наперед неможливо, що дуже незручно в ряді випадків. По-друге, з 2009 року Земля знову почала сповільняться, тому далі в корекції вона буде потребувати з кожним роком все більше і більше. Було запропоновано раз в 6000 років додавати по цілій годині до останніх діб року, але, поки що дискусії з цього приводу ще тривають, і до наступного розгляду даного питання було вирішено повернутися тільки в 2023 році.

Відео2019 рік - високосний, чи ні? Календар і прикмети
  • Сьогодні
  • Популярне
  • Читають